در تعریف الکتروفورز عبارت می باشد از حرکت اجزای متفرق شده ی مرتبط با یک مایع تحت تاثیر یک میدان الکتریکی یکپارچه ی فضایی . برای اولین بار این فردینارد فردریک ( از دانشگاه ایالتی مسکو ) در سال 1807 بود که پدیده ی الکترو جنبشی را مشاهد کرد . او متوجه شد که به دنبال استفاده از یک میدان الکتریکی ثابت سس جا به جایی ذرات خاکس رس پراکنده شده در آب می شود .

در پایان چنین چیزی به واسطه ی حاضر بودن یک اینترفیس باردار بین سطح ذرات و مایع پوشاننده به وجود آمد . چنین چیزی بنیاد یک سری از تکنیک های تحلیلی به کار گرفته شده در بیوشیمی به منظور جدا سازی مولکول ها بر پایه اندازه ، بار یا میل ترکیبی می باشد .
کاتافورز عبارت از الکتروفورز ذرات دارای بار مثبت ( کاتیون ها ) می باشد . در صورتی که آنافورز به معنای جداسازی ذرات دارای بار منفی ( آنیون ها ) است . این حرکت در آزمایشگاه تکنیکی می باشد که از آن برای جدا سازی ماکرو مولکول ها بر اساس اندازه استفاده می شود .
شکل های مختلف الکتروفورز
به صورت متداول به منظور منظم سازی مولکول های RNA و DNA بر پایه ی اندازه از ژل های آگارز استفاده می شود . غلظت این ژل می تواند بر اساس اندازه ی مولکول هایی که باید ایزوله شوند ، متغیر باشد .

الکتروفورز SDS-PAGE

از الکتروفورز ژل پلی اکریل آمید – سدیم دو دسیل سولفات به منظور جدا سازی پروتئین ها بر اساس اندازه استفاده می شود . این پروتئین ها با به کار گیری معرف SDS باز یا دناتوره می شوند و روی یک ژل پلی اکریل آمید استفاده می شوند .
ژل های توالی یابی DNA
DNA دناتوره شده را می توان روی ژل های پلی اکریل آمید به کار برد که این امکان را به دانشمندان می دهد تا به تشخیص و شناسایی توالی این مولکول بپرازند .

Native Protein Electrophoresis

شکل پروتئین ها می تواند به صورت پایه یا پیچ خورده باقی بماند و از ژل به منظور جدا سازی آن ها بر اساس هم جرم و هم بار استفاده می شود .

Electrofocusing Electrophoresis

Electrofocusing جدا سازی پروتئین ها را بر طبق بار و هم چنین pH انجام می دهد ، ژل به کار گرفته شده در این نوع جداسازی دارای یک گرادیان pH است .
کاربرد های الکتروفورز

برای جدا سازی مولکول های پیچیده

یعنی تعداد متعددی از مولکول های پیچیده ی زیستی همانند با ویتامین های B12 ، آنتی بیوتیک ها ، پروتئین ها قادر به این هستند که به شکل موثری با الکتروفورز جدا شوند . چنین چیزی با توجه به تفاوت بار در میان این ترکیبات امکان پذیر می باشد .
• به منظور آنالیز مولکول های اسید نوکلوئیک مانند تحقیقات DNA و RNA . این مولکول های زنجیره طویل را می شود فقط بعد از جدا سازی بعد از جداسازی مورد آنالیز قرار داد . این امر به مشخص سازی اندازه یا شکستگی ها در مولکول DNA یا RNA کمک می کند .

 

برای آشنایی با سایر دستگاه های آزمایشگاهی کلیک نمایید …

 

قیمت الکتروفورز

برای اطلاع از قیمت دستگاه الکتروفورز می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانودادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (8 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است