هر جا که ممکن باشد از ظروف پلاستیکی به جای وسایل شیشه ای در آزمایشگاه استفاده کنید. چون ظروف پلاستیکی غیرقابل شکستن (نشکن) بوده و بر خلاف شیشه یون ها و ترکیبات خود را محلول های نگهداری شده در خود آزاد نمی کنند.

 

مشاهدۀ انواع بطری پلاستیکی آزمایشگاهی

 

اشکالات ظروف پلاستیکی

دو اشکال عمده ظروف پلاستیکی عبارتند از:

  1. تمایل باند شدن به مواد مختلف
  2. آزاد کردن مواد باند شده در سطح خود به محلول یا نمونه بعدی

ظروف پلاستیکی پلی اتیلن نسبت به بخار آب نفوذ پذیر است و حتی در صورتی که محلول در بسته نگهداری شود، تبخیر رخ داده و سبب افزایش غلظت رآژنت ها، استانداردها و نمونه های نگهداری شده در این ظروف می شود . هر چه حجم مایع باقیمانده در ظروف پلی اتیلن کمتر باشد، نسبت سطح به حجم آن بیشتر شده و با افزایش سطح تماس محلول با هوا ، مقدار تبخیر افزایش می یابد . پس مقادیر و حجم های کم نمونه، استاندارد و رآژنت ها نباید در ظروف پلاستیکی بزرگ وبرای مدت طولانی شناخته شوند اثر خود را بر روی اندازه گیری ها و آزمایشات بعدی انجام گرفته در این ظروف نشان داده و سبب خطا در نتایج تست ها شوند.

احیای تدریجی یون های مس و (cerium ceric) در محلول های حاوی این یون ها که در ظروف پلی اتیلنی نگهداری شده اند در مدت طولانی مشاهده می شود. محلول های نگهداری شده در ظروف پلاستیکی آزمایشگاهی برای مدت طولانی ممکن است خاصیت فلوروسنت (fluorocence) پیدا کنند . این ظروف مثل پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، تفلون ، پلی متیل پنتان (poly methyl pentene) و پلی کربنات به آسانی با محلول های شستشوی معمولی تمیز می شوند . برای شستن این ظروف نباید از دترژانت های قوی و عوامل اکسید کننده قوی استفاده شود.

پلی پروپیلن، تفلون و پلی متیل پنتان به آسانی قابل اتوکلاو کردن می باشند. پلی کربنات پس از اتوکلاو شدن خاصیت کشش مکانیکی خود را از دست داده و شل می شود. برای اتوکلاو کردن ظروف پلی کربنات از حرارت 120°C به مدت 20 دقیقه استفاده کنید . زمان یا حرارت بیشتر باعث تغییر شکل آن می شود .

ظروف پلاستیکی باید قبل از استریل کردن ، شسته و با آب دیونیزه آبکشی شوند ، چون بعضی مواد شیمیایی که در حرارت اتاق اثری بر روی پلاستیک ندارند ، در حرارت بالای اتوکلاو سبب تخریب پلاستیک می شوند.

پلی استیرن ( polystyrene ) ، پلی وینیل کلراید ( PVC ) ،styrene acrylonitrite و پلی اتیلن معمولی قابل اتوکلاو کردن نیستند و باید با گاز اکسید اتیلن ( ethylene oxide ) یا به روش شیمیایی با بنزالکونیم کلراید ( benzalkonium chloride ) یا اشعه گاما استریل شوند . به استثنای تفلون هیچ کدام از پلاستیک های ذکر شده نباید با بخار آب مرطوب استریل شوند چون باعث تسریع اکسید شدن آنها می گردد . بعضی پلاستیک های شفاف ( مثل پلی کربنات و پلی استیرن ) ممکن است مقادیر کمی از بخار آب را جذب کرده و پس از اتوکلاو شدن، کدر شوند. این کدورت موقتی است و پس از خشک شدن پلاستیک از بین می رود. شفاف شدن پلاستیک به وسیله خشک کردن آن در فور با حرارت 110°C تسریع می شود.

 

 

مشاهدۀ انواع بطری پلاستیکی آزمایشگاهی

قیمت ظروف پلاستیکی آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت ظروف پلاستیکی آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است