تکنیک های شستشوی شیشه آلات آزمایشگاهی از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است و می تواند بستگی به نوع کثیفی موجود در شیشه آلات ، نوع شیشه آلات و تکنیک مورد نیاز بر اساس شیوه ی عملکردی استاندارد آزمایشگاه داشته باشد .

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

انواع شستشوی شیشه آلات آزمایشگاهی

سه روش شستشوی شیشه آلاتی که ما به آن نگاهی خواهیم داشت که عبارت هستند از :

شستشو با دست ، ماشین های ظرفشویی خانگی و ماشین های شستشوی شیشه آلات آزمایشگاهی

 

شستشوی شیشه آلات آزمایشگاهی با دست

شستشو با دست نیازمند شستشو با اسید یا باز ، آب ریختن یا غوطه ور کردن در آب است که می تواند در تشت های پلاستیکی انجام شود . این روش نیاز به این دارد که بعد از کامل شدن عمل شستشو به شکل صحیحی شیشه آلات در معرض اسید یا باز قرار گیرند . آب صابونی ، داغ می تواند هم چنین به شکل موثری شیشه آلات کثیف شده را تمیز کند . در نهایت زیر آب تصفیه شده یا آب شیر گرفتن معمولا باعث کامل کردن عمل شستشو می شود . در اکثر موارد ، دمای آب در شستشوی دستی حداکثر 120 درجه ی فارنهایت خواهد بود ، بنابراین نیاز به این است که استریل کردن در یک اتوکلاو صورت گیرد . برای خشک کردن ، شیشه آلات را می توان بر روی یک رک مخصوص خشک کردن آویزان کرد ، در یک آون قرار دارد یا به صورت دستی خشک کرد . این فرآیند وقت گیر است و اغلب اوقات نیاز به این دارد که فردی مختص به شستن دستی شیشه آلات تعیین شود .

ماشین ظرفشویی خانگی

ماشین ظرفشویی های خانگی خودکار گزینه ی دیگری هستند که اغلب اوقات در زمان شستشوی شیشه آلات آزمایشگاهی به کار گرفته می شوند . میزان هزینه ای که همان اول باید در نظر گرفته شود به نسبت ابزاری که مختص استفاده در آزمایشگاه است ، کمتر بوده و قابلیت های آن به همان با دوامی یا انعطاف پذیری نیستند . بخش داخلی معمولا از پلاستیک یا فولاد ضد زنگ است که برای نگه داشتن ظروف غذا ، ظروف نوشیدنی ، و نه مواد شیمیایی آزمایشگاهی و آلاینده ایی که در یک آزمایشگاه پیدا می شوند ، طراحی شده اند . این سبد ها برای نگه داشتن ظروف غذا ، فنجان ها ، قابلمه ها ، لیوان ها ، کاسه ها طراحی شده اند تا شیشه آلات گردن باریک ، لوله های کشت ، فلاسک ، بشر ها و سایر شیشه آلات تخصصی که به صورت روزانه در یک آزمایشگاه استفاده می شوند . هم چنین زمان استفاده برای کار هایی جز مصارف خانگی باید انتظار از بین رفتن گارانتی را نیز داشته باشید .

ماشین ظرفشویی شیشه آلات آزمایشگاهی

ماشین های ظرفشویی خودکار شیشه آلات آزمایشگاهی به منظور تمیز کردن تمامی انواع کثیفی آزمایشگاه ، از سبک تا سنگین طراحی شده اند و دارای قابلیت ها و لوازم جانبی مختلف برای طیف وسیعی از ظروف یا شیشه آلات آزمایشگاهی هستند . یک ماشین ظرفشویی با گزینه ی حرارت بالا به منظور تمیز کردن کثیفی هایی که تمیز کردن آن مشکل است نظیر موم ها ، روغن یا آگار بهترین است . برای کثیفی های حل پذیر تر ، گرمای زیاد نیاز نیست . اگر فلاسک ، ظروف استوانه ای مدرج یا سایر شیشه آلات گردن باریک بایستی شسته شوند ، استفاده از یک رک دوکی شکل را باید در نظر داشت .

بخش داخلی ماشین ظرف شویی آزمایشگاهی بایستی به منظور جلوگیری از آسیب زدن به دستگاه از در معرض گذاری با مواد شیمیایی ساده ی آزمایشگاهی ، طراحی شده باشد . اتاقک هایی از جنس فولاد ضد زنگ رد پا های به جا مانده از مواد شیمیایی که هر روز استفاده می شوند را تحمل می کنند . بخش های داخلی ، از جمله فنجان تمیز کننده ، پمپ ها و سایر بخش های لاستیکی و پلاستیکی ، با دقت انتخاب شده اند تا مواد شیمیایی و هم چنین شرایط با حرارت بالای داخل ماشین ظرفشویی را تحمل کنند .

قابلیت دیگری که معمولا در یک ماشین ظرفشویی آزمایشگاهی لحاظ می شود یک قابلیت انتخابی برای شستشو با آب تصفیه شده است . اگر آب تصفیه شده ی تحت فشار موجود نباشد ، ممکن است نیاز به یک پمپ مجزا باشد . بعضی از ماشین های ظرفشویی یک پمپ جداگانه به منظور وارد کردن آب تصفیه شده داخل اتاقک دارند و در نتیجه نیاز به خریدن جداگانه ی آن را از بین می برند .

خشک کردن اجباری با هوا و استفاده از فیلتر های HEPA ، که باعث به دام انداختن کثیفی ، کرک و سایر آلاینده های ریز از هوا می شود را اگر تحقیق شما به این نوع آلاینده ها حساس است ، باید در نظر داشت . هم چنین ، یک پورت RS232 ، به منظور ارتباط دادن شرایط شستشو با پرینتر یا کامپیوتر در بعضی مدل ها اگر معتبر سازی نیاز باشد ، لازم است .

محل هایی مخصوص پیپت ها اجازه به شستشوی موثر پیپت ها در اندازه ای مختلف می دهند . نیروی آب ورودی و نفوذ تمیر کننده به داخل پیپت ها تضمینی بر تمیز شدن آن ها است . سایر مکان هایی که برای نوع خاصی از شیشه آلات در نظر گرفته می شود نظیر لوله های کشت ، پلیت های کشت ، پلیت های توالی یابی DNA و بتری های BOD به سهولت موجود هستند .

پاک کننده های ماشین های ظرفشویی خودکار مخصوص ماشین های ظرفشویی آزمایشگاهی ساخته شده اند تا مطابق با نیاز های خاص آزمایشگاهی باشند . طیف وسیعی از پاک کننده ها وجود دارد نظیر فاقد فسفات ، فاقد کلر ، فاقد سورفکتانت ، یا غیر یونی و یونی . این تمیز کننده ها هیچ گونه رسوب و اثری بر روی شیشه آلات بر جا نمی گذارند بنابراین استفاده از آن ها برای کاربرد های حساس نظیر کشت بافت یا آنالیز ابزار امن است . بعضی از ماشین های ظرفشویی آزمایشگاهی به صورت خودکار پاک کننده ی مایع را و اسید ضعیفی که محلول های شستشو را خنثی می کند ، توزیع می کنند . چنین قابلیتی نیاز به پر کردن دستی فنجان دترجنت ( پاک کننده ) و شستشوی توزیع کننده قبل از هر استفاده را حذف می کند . با استفاده از یک پمپ داخلی ، ماشین ظرفشویی به صورت خودکار مقدار دقیق دترجنت و محلول شستشوی اسیدی را به داخل دستگاه با یک چرخه ی مناسب ، اندازه می گیرد .

به منظور مشخص سازی بهترین سیستم شستشو برای آزمایشگاه خود ، بایستی تحلیلی به منظور محاسبه ی هزینه های بالقوه ی روزانه ی شستشوی دستی در برابر هزینه ی خرید و استفاده از یک ماشین ظرفشویی شیشه آلات خودکار ، صورت گیرد . اطلاعاتی نظیر میزان زمان سپری شده در هر روز برای شستشوی دستی شیشه آلات ، هزینه های کاری ، برق ، آب و دترجنت ، انواع شیشه آلات و مقدار آن ، تمامی باید در این تحلیل لحاظ شوند . زمانی که تمامی هزینه ها محاسبه و مقایسه شدند ، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا خرید یک ماشین ظرفشویی خودکار یک نتیجه ی نامتناقض و سودمند فراهم می کند یا خیر. یا باید سخت کار کرد یا هوشمندانه.

کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ شات دوران آلمان کاتالوگِ شیشه آلات آزمایشگاهیِ پیرکس انگلستان

قیمت ظرفشویی آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت ماشین ظرفشویی آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است