هیدرومتر یا آب سنج دستگاهی برای اندازه گیری وزن مخصوص یا چگالی نسبی( که یعنی مایعات نسبت چگالی محلول به چگالی آب خالص) است ، جنس این دستگاه معمولا از شیشه و به شکل زیر می باشد.

 

لیست قیمت و مشخصات انواع الکل سنج

 

 

هیدرومتر ها دارای انواع مختلفی از لحاظ محدوده ی سنجش چگالی نسبی می باشند بطور مثال برای مایعاتی مانند شیر و آب شور و اسید ها که چگالی نسبی بالایی دارند و مایعاتی مانند نفت سفید و الکل و بنزین که چگالی نسبی کمتری دارند از آب سنج های مختلفی استفاده می شود.

برخی از آب سنج ( هیدرومتر ) ها برای چگالی سنجی مایعات مشخصی درجه بندی شده اند از قبیل شیرسنج ، الکل سنج ، قند سنج ( شیرینی سنج ) ، آبسنج گرمایی ، آبسنج باتریی ، اسید سنج و …

 

اساس عملکرد هیدرومتر

درون قسمت انتهایی هیدرومتر از مقدار معینی جیوه یا سرب برای سنگین شدن و پایین رفتن عمودی هیدرومتر درون محلول می شود و بر روی قسمت باریکتر در بالای هیدرومتر درجه بندی با دقتی مشخص وجود درد که تلاقی خط محلول با بدنه ی مدرج هیدرومتر چگالی نسبی محلول را نشان می دهد.

عملکرد هیدرومتر بر پایه قانون ارشمیدس است که یک جامد معلق در سیال بوسیله یک نیرو برابر وزن سیال جا به جا شده شناور میماند و هرچه چگالی ماده کمتر باشد آب سنج بیشتر فرو می رود.

برای استفاده از آب سنج معمولا محلول مورد آزمایش را درون یک استوانه مدرج ( مزور ) می ریزند و آب سنج را بصورت عمودی داخل محلول رها می کنند و وقتی آب سنج تا مقدار معینی در محلول فرو رفته و قائم ایستاد محل تلاقی بدنه ی مدرج آب سنج با محلول را به عنوان عدد نشنان دهنده ی چگالی نسبی محلول می خوانند.

چگالی سنج را معمولا در دمای کاری حدود 15 درجه سانتی گراد یا در 60 در جه فارنهایت تنظیم ( کالیبره ) می کنند.

از آنجا که چگالی سنج می تواند وزن مخصوص محلول ها را نشان دهد از چگالی سنج برای بدست آوردن غلظت محلولها نیز می تواند استفاده کرد.

 

لیست قیمت و مشخصات انواع الکل سنج

 

قیمت هیدرومتر

برای اطلاع از قیمت آب سنج آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است