هیدروکلریک اسید یا هیدروکلریک اسید یا اسید کلریدریک یک محلول بسیار سوز آور ، بی رنگ و شفاف کلرید هیدروژن ( HCI ) در آب است . این اسید معدنی بسیار قوی و خورنده است و استفاده های صنعتی زیادی دارد . اسید کلریدریک طبیعتا در اسید معده پیدا می شود . زمانی که این اسید با باز آلی واکنش نشان می دهد یک نمک هیدرو کلرید شکل می دهد .
اسید کلریدریک اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس ، موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده و از ویتریول ( سولفوریک اسید ) و نمک طعام به دست می آمده است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

تاریخچه اسید کلریدریک

اسید کلریدریک آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسما معرفی شد . سال ها بعد ، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر ، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.
با آغاز تولید گسترده در انقلاب صنعتی ، اسید کلریدریک در صنایع شیمیایی بعنوان یک معرف شیمیایی در تولید انبوه وینیل کلرید برای پلاستیک PVC و MDI/TDI برای پلی یورتان مورد استفاده قرار گرفت . این اسید در زمینه های کاربردی مقیاس کوچک زیادی به کار گرفته می شود ، از جمله خانه ‌داری ، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی ‌های غذایی ، رسوب ‌زدایی و چرم سازی . حدود ۲۰ میلیون تن هیدروکلریک اسید سالانه در جهان تولید می ‌شود .
کلرید هیدروژن ( HCI ) یک اسید مونو پروتیک است ، یعنی می تواند تنها یک بار برای از دست دادن یون H+ تجزیه ( به معنی یونایزه شدن ) شود . در اسید کلریدریک آبی ، یون H+ به مولکول آب متصل می شود تا یک یون هیدرونیوم ، یعنی H3O+ ، شکل دهد .
HCl + H2O → H3O+ + Cl−
اسید کلریدریک اسیدی است که در عمل تیتراسیون به منظور مشخص سازی مقدار باز ها ، ترجیح داده می شود . تیترانت های قوی اسیدی به علت نقطه ی پایانی متمایز تر نتایج دقیق تری به دست می دهند . از اسید کلریدریک آزئوتروپیک ، یا ” جوش دائم ” ( تقریبا 20.2 درصد ) می توان به عنوان استاندارد اولیه در آنالیز کمی استفاده کرد ، گرچه غلظت دقیق آن بستگی به فشار جو ، زمانی که آماده می شود ، دارد .
هیدروکلریک اسید به دفعات در آنالیز شیمیایی به منظور آماده سازی ( ” هضم ” ) نمونه ها برای آنالیز استفاده می شود . اسید کلریدریک غلیظ شده فلزات بسیاری را حل می کند و کلرید فلزی اکسید شده و گاز هیدروژن شکل می دهد . هم چنین با ترکیبات بازی نظیر کربنات کلسیم یا اکسید مس ( II ) واکنش داده و کلرید های محلولی را شکل می دهد که امکان آنالیز آن ها وجود دارد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اسید کلریدریک مرک از کمپانی merck آلمان و نیز اسید کلریدریک سیگما آلدریچ موجودند

قیمت اسید کلریدریک ؛

برای اطلاع از قیمت هیدروکلریک اسید می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است