پتری دیش یا همان ظرف پتری یا ظرف محیط کشت سلولی به یاد میکروبیولوژیست آلمانی “ژولیوس ریچارد پتری” این چنین نام گذاری شده است که یک ظرف دردار است که از شیشه یا پلاستیک ساخته شده است، عمق این ظرف کم می باشد و زیست شناسان از آن برای محیط کشت سلولی یا مواردی مانند باکتری ها یا خزه های ریز استفاده می شود.

پتری دیش های مدرنی که وجود دارند، اغلب حلقه ها یا شکاف هایی روی درها و قاعده شان دارند تا وقتیکه روی هم قرار می گیرند، امکان لغزیدنشان روی همدیگر کمتر شود. با قرار دادن چند پتری دیش درون یک ظرف پلاستیکی، یک پلیت چند چاهکی ایجاد کرد.

پتری دیش های شیشه ای را میتوان بعد از استریل کردن، دوباره مورد استفاده قرار داد، اما پتری دیش های پلاستیکی غالباً بعد از آزمایش دور انداخته می شوند که زیرا ممکن است محیط های کشب همدیگر را آلوده کنند.

اغلب برای ساخت ظرف های آگار برای مطالعات میکروبیولوژی، از پتری دیش ها استفاده می شود. پتری دیش ها برای کم کردن خطر آلوده شدن با ذرات هوایی که رو آنها می نشیند، به حالت سر و ته مورد انکوباسیون قرار می گیرند و نیز برای کاهش خطر محیط کشت، از تجمع هرگونه چگالی آبی درون آن باید جلوگیری کرد.

همچنین برای کشت سلول یوکاریوتی در یک محیط کشت مایع و یا روی آگار سخت، از پتری دیش استفاده می گردد، این پتری دیش های خالی ممکن است برای مشاهده عمل جوانه زدن گیاهان، رفتار موجودات کوچک و یا برای اعمال روزانه آزمایشگاهی دیگر همانند خشک کردن مایعاعت در یک آون و حمل و نگهداری نمونه ها استفاده شوند. یکی دیگر از دلایلی که این پتری دیش ها دارای ساختاری مسطح و شفاف هستند این است که از آنها بعنوان ظرف های موقتی برای مشاهده ی نمونه ها مخصوصا مایعات در زیر میکروسکوپ دارای توان کم استفاده می گردد.

 

 

 


◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است