پتاسیم هیدروژن سولفات یا بی سولفات پتاسیم یک ترکیب معدنی است که در متون علمی با فرمول شیمیایی KHSO4 نوشته می شود و از طرف دیگر نمک اسید پتاسیم سولفوریک اسید محسوب می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

بی سولفات پتاسیم در طبیعت

در طبیعت شکل معدنی بی سولفات پتاسیم یعنی مرکالیت بسیار کم مشاهده می شود . شکل پیچیده تری از این ترکیب معدنی میزنیت نام دارد .

خصوصیات شیمیایی بی سولفات پتاسیم

تجزیه ی حرارتی این ماده ی شیمیایی باعث ایجاد پیرو سولفات پتاسیم و آب می شود :

2 KHSO4 → K2S2O7 + H2O

دما های بالاتر از 600 درجه ی سانتی گرد باعث تجزیه ی بیشتر این ترکیب معدنی می شود تا به دنبال آن سولفات پتاسیم و تری اکسید گوگرد به وجود آیند :

KHSO4 → K2SO4 + SO3 + H2O

محلول های آبی بی سولفات پتاسیم در قالب دو ترکیب متفاوت و ترکیب نشده ی K2SO4 و H2SO4 رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند . افزودن اتانول به این محلول سبب می شود که رسوب سولفات پتاسیم شکل گیرد .

جنبه های کاربردی بی سولفات پتاسیم

این ترکیب معدنی معمولا برای مهیاسازی پتاسیم بی تارتارات در صنعت شراب سازی به کار گرفته می شود . علاوه بر این ، این ماده ی شمیایی به عنوان یک عامل تجزیه کننده در رشته ی شیمی تجزیه یا به عنوان یک پیش ماده برای مهیاسازی پر سولفات پتاسیم یا یک عامل اکسید کننده ی قوی به کار گرفته می شود می شود .

تهیه بی سولفات پتاسیم

این ترکیب معدنی به واسطه ی خنثی کردن اسید سولفوریک با مقداری معادل یک مول پتاسیوم حاوی باز ، به عنوان نمونه هیدروکسید پتاسیم ، مهیا می شود :

H2SO4 + KOH → KHSO4 + H2O

این ماده ی شیمیایی هم چنین به وسیله ایجاد پیوند بین اسید سولفوریک با سولفات پتاسیم به وجود می آید :

H2SO4 + K2SO4 → 2 KHSO4

این ترکیب معدنی همچنین محصول فرعی اصلی در تولید استید نیتریک و نیترات پتاسیم و اسید سولفوریک به شمار می رود :

KNO3 + H2SO4 → KHSO4 + HNO3

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بی سولفات پتاسیم مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بی سولفات پتاسیم سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بی سولفات پتاسیم ؛

برای اطلاع از قیمت پتاسیم هیدروژن سولفات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است