پلانیمتر که با نام پلاتومتر هم شناخته می شود یک ابزار اندازه گیری است که برای تعیین سطح یک شکل دلخواه دو بعدی استفاده می شود.

ساختار پلانیمتر

چندین نوع پلانیمتر وجود دارد ولی شیوه ی عملکرد همه ی آن ها یکسان است. شیوه دقیقی که آن ها بر اساس آن ساخته می شوند متفاوت است ، به طوری که انواع اصلی پلانیمتر های مکانیکی متقارن ، خطی و Prytz یا پلانیمتر های ” تیشه ای ” هستند. ریاضیدان سوییسی Jakob Amsler-Laffon اولین پلانیمتر مدرن را در سال 1854 ساخت ، ولی تفکر اصلی آن در ابتدا متعلق به یوهان مارتین هرمان در سال 1814 بود. پیشرفت های بسیاری بعد از ساخت پلانیمتر مشهور Amsler صورت گرفت از جمله نسخه های الکترونیکی آن ساخته شد.

پلانیمتر نوع Amslet از یک ارتباط دو میله ای تشکیل شده است. در انتهای یک میله یک نشان گر قرار دارد که برای دنبال کردن اطراف شکلی که باید اندازه گیری شود ، استفاده می شود. انتهای دیگر این ارتباط آزادانه روی وزنی که آن را از جا به جا شدن نگه می دارد ، می چرخد. نزدیک نقطه ی اتصال دو میله یک چرخ اندازه گیری با قطر کالیبره شده برای نشان دادن چرخش درست وجود دارد. همان طور که طرح شکل دنبال می شود ، این چرخ روی سطح طرح می چرخد. اپراتور چرخ را تنظیم می کند و کانتر را روی 0 قرار می دهد ، سپس نشان گر را حول محیط شکل دنبال می کند. زمانی که دنبال کردن کامل می شود ، اعدادی که روی چرخ اندازه گیری قرار دارند سطح شکل را نشان می دهند. زمانی که چرخ اندازه گیری پلانیمتر عمود به محور خود حرکت می کند ، می غلتد و این جا به جایی ثبت می شود.

قاعده ی پلانیمتر خطی

قاعده ی کاری پلانیمتر خطی ممکن است توسط اندازه گیری سطح یک مستطیل ABCD توضیح داده شود ( عکس را مشاهده کنید ).

به دنبال جا به جایی با نشان گر از A به B بازوی EM از میان متوازی الاضلاع زرد ، با سطحی برابر با PQ×EM حرکت می کند. این سطح هم چنین برابر با سطح متوازی الاضلاع A”ABB” است. چرخ اندازه گیری فاصله ی PQ را اندازه گیری می کند ( عمود بر EM ). به دنبال جا به جایی از C به D ، بازوی EM از میان متوازی الاضلاع سبز جا به جا می شود ، با سطحی که برابر با مستطیل D”DCC” می‎باشد. چرخ اندازه گیری حالا در جهت مخالف حرکت می کند ، در نتیجه اندازه ی به دست آمده از یکی قبلی کم می شود. نتیجه ی خالص اندازه گیری تفاوت سطوح زرد و سبز می باشد ، که سطح ABCD می باشد. البته حرکاتی در امتداد BC و DA وجود دارد ، ولی از آن جایی که آن ها یکسان ولی در جهت مخالف هستند ، یک دیگر را روی قرائت چرخ اندازه گیری خنثی می کنند.

قیمت پلانیمتر؛

برای اطلاع از قیمت پلانیمترمی توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

دیدگاه ها بسته شده است