ترموکوپل عبارت از دستگاهی الکتریکی می باشد که در ساختار آن دو هادی متفاوت به چشم می خورد که نقاط اتصال الکتریکی در دما های گوناگون را شکل می دهند . این دستگاه تولید کننده ی ولتاژی وابسته به دما در نتیجه ی تاثیر ترمو الکتریک می باشد که می توان به منظور اندازه گیری دما از این ولتاژ استفاده کرد . این دستگاه ها در سنسور های دمایی کاربرد فراوانی دارند .

ترموکوپل های تجاری ارزان قیمت ، قابل تعویض می باشند و هادی های استانداردی دارند که محدوده وسیعی از دما ها را مورد اندازه گیری قرار می دهند . در مقابل با سایر روش های اندازه گیری دما ، ترموکوپل ها قابلیت خود پایداری را دارا می باشند و نیاز به شکل خارجی تهییج ندارند . محدودیت های مهم در رابطه با آن ها دقت می باشد ; خطا های سیستمی کمتر از یک درجه ی سلسیوس سخت می توانند به دست آورده شوند .

استفاده های متعددی از ترموکوپل ها در کاربرد های علمی ، صنعتی می شود شامل اندازه گیری دما برای موتور های دیزل ، اگزوز توربین گازی ، و دیگر فرآیند های صنعتی . به علاوه در خانه ها ، اداره جات و شرکت های تجاری در قالب سنسور های دمایی در ترموستات ها به کار گرفته می شوند به همراه سنسور های شعله ای در دستگاه های امنیتی به منظور کاربرد های مهم نیرو گرفته از گاز .

ترکیبات ویژه ای از آلیاژ ها به عنوان استاندارد های صنعتی محبوبیت کسب کرده اند . گزینش این ترکیب بر پایه ی هزینه ، موجودیت مواد ، سهولت ، نقطه ی ذوب ، خصوصیات شیمیایی ، پایداری و خروجی می باشد . شکل های متفاوت برای کاربرد های متنوع استفاده می شود . آن ها معمولا بر پایه طیف دمایی و حساسیت لازم گزینش می شوند . مدل های با حساسیت کم ( انواع B ، R ، S ) دارای رزولوشن های کمتری می باشند . سایر شاخص هایی که هنگام گزینش باید در خاطر داشت شامل خنثی بودن شیمیای مواد ترموکوپل ، و مغناطیسی بودن یا نبودن می شود . شکل های استاندارد ترموکوپل در زیر با الکترود مثبت ( با فرض T_{\rm c}” height=”17″ width=”63″> ) ابتدا لیست شده اند و سپس با الکترود منفی پیگیری شده اند .

کاربرد های ترموکوپل

استفاده از آن ها به منظور اندازه گیری طیف بزرگی از دما ، از −270 تا 3000 درجه ی سانتیگراد ( برای یک زمان کوتاه ، در جو خنثی ) مناسب می باشد . کاربرد های آن ها شامل اندازه گیری دما برای موتور های دیزل ، اگزوز توربین گازی ، سایر فرآیند های صنعتی و دستگاه های مه ساز می شود . آن ها کمتر برای کار هایی مناسب هستند که در آن ها بایستی اندازه گیری تفاوت های دمایی کم با دقت بالا صورت گیرد ، به عنوان نمونه محدوده ی 0 تا 100 درجه ی سانتیگراد با دقت 0.1 درجه ی سانتیگراد . به منظور چنین کاربرد هایی استفاده از ترمیستور ها ، سنسور های دمایی شکاف باند سیلیکونی و ترمومتر های مقاومتی بیشتر دیده می شود .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است