سانتریفیوژ یکی از تجهیزات مهم آزمایشگاهی است و اغلب اوقات سرمایه گذاری مهمی محسوب می شود . بنابراین ، زمانی که بحث اضافه کردن یک سانتریفیوژ ، یا جایگزینی یک مدل قدیمی ، به میان کشیده می شود ، مهم است که تصمیم جامع و کاملی گرفته شود . به احتمال زیاد نیاز های شما از آخرین زمانی که یک سانتریفیوژ خریده اید ، تغییر کرده است .

به عنوان مثال ، فضای مورد نظر حالا ممکن است محدودتر باشد ، یا سطح فعالیت آزمایشگاه ممکن است به شکل بارزی افزایش یافته باشد و کاربران بسیار بیشتری حالا به چشم بخورند . شاید خواسته باشید یک پروتکل جدید را محک بزنید ککه در آخرین کنفرانس علمی آن را فرا گرفته اید . با وجود پیشرفت های بسیاری که اخیرا هم در حوزه ی علوم و هم فناوری صورت گرفته است ، کسب آگاهی در رابطه با طیف وسیعی از سانتریفیوژ های موجود عملی هوشمندانه است ، این امر به شما کمک خواهد کرد مدلی پیدا کنید که با نیاز هایتان نه تنها امروز ، بلکه در آینده نیز همخوانی داشته باشد .

سئوالات مهم در خرید سانتریفیوژ آزمایشگاهی

موارد زیر سوالات کلیدی است که می توان به منظور مشخص سازی نوع سانتریفیوژی که برای نیاز های شما بهترین است ، استفاده کرد :

  • برای پشتیانی از چه کاربرد ها و پروتکل هایی سانتریفیوژ استفاده خواهد شد ؟
  • نیروی g حداکثر و حداقل ( نیروی نسبی گریز از مرکز ، RFC ) مورد نیاز و حجم چه مقدار است ؟
  • چه تعداد لوله یا نمونه باید در یک گردش سانتریفیوژ ، شیفت کاری یا روز ، پردازش کرد ؟
  • سانتریفیوژ بایستی قادر به پشتیبانی از نمونه ها در چه قالبی باشد ( یعنی میکرو پلیت ها ، لوله های جمع آوری خون ، لوله های مخروطی یک بار مصرف ) ؟
  • چه نوع روتور هایی به منظور پشتیبانی از کاربرد های شما مورد نیاز است ( یعنی زاویه ثابت ، ظرف در نوسان ) ؟
  • چه تعداد نفر از سانتریفیوژ استفاده خواهند کرد ؟
  • آیا تطبیق پذیری عامل مهمی است ؟ اگر جواب مثبت است ، آیا نیاز به طیف وسیعی از پروتکل ها و چندین کاربر را پیش بینی می کنید ، یا هر روز از یک پروتکل استاندارد شده استفاده می کنید ؟
  • آیا محدودیت های فضایی دارید ، به عنوان مثال سانتریفیوژ باید روی میز یا تنها کف آزمایشگاه قرار داده شود ؟
  • آیا نیاز های خاص نظیر پیگیری فرآیند ، جلوگیری از دسترسی کاربر یا کنترل نمونه های زیستی ؟
  • بودجه ی شما چه مقدار است ؟

زمانی که این سوالات را جواب دادید ، بایستی تصویر بهتری از پیش نیاز های خود در رابطه با سانتریفیوژ انتخابی داشته باشید . هم چنین بررسی انواع پایه ی سانتریفیوژ ها برای کسب اطمینان از این که می دانید کدام دسته از آن ها با نیاز های شما هماهنگی دارند ، مفید است .

انتخاب نوع سانتریفیوژ : سانتریفیوژ رو میزی یا سانتریفیوژ قرار گرفته بر روی کف

سانتریفیوژ ها معمولا در دو دسته ی مدل های رو میزی یا قرار گرفته روی کف هستند . در هر دسته چندین پلت فرم وجود دارد که از بین آن ها می شود انتخاب کرد . نوع سانتریفیوژی که شما انتخاب می کنید معمولا با پیش نیاز های مرتبط با عملکرد مورد نظر شما ، فضای موجود و بودجه تعیین خواهد شد .

سانتریفیوژ های قرار گرفته بر روی کف فضای رو میز را خالی می کنند و اغلب اوقات بهترین گزینه برای پردازش نمونه در سرعت بالا یا با ظرفیت بالا هستند . در دسته ی مدل قرار گرفته روی کف سانتریفیوژ های فوق سریع ، اولترا سانتریفیوژ ها و سانتریفیوژ های سرعت پایین قرار می گیرند .

سانتریفیوژ های رو میزی راحتی استفاده و تنوع و همه کاره بودن را در خود دارند و می توانند به شیوه های بسیاری برای جا دادن طیف وسیعی از نیاز ها مجهز شود و در نتیجه آن ها راه حلی مقرون به صرفه برای بسیاری از آزمایشگاه ها هستند . پلت فرم های رو میزی شامل سانتریفیوژ همه منظوره ، میکرو سانتریفیوژ ها ، سانتریفیوژ کلینیکی کوچک ، شوینده های سلولی و مدل های سرعت بالا می شوند .

 

انتخاب مدل صحیح سانتریفیوژ قرار گرفته روی کف

سانتریفیوژ های فوق سریع

سانتریفیوژ های فوق سریع گزینه های علی برای محیط های چند پروتکلی و چند کاربری هستند و ظرفیت بالا ، نیرو های g بالا و طیف وسیعی از روتور ها و لوازم جانبی را ارائه می دهند .

اگر به دنبال ویژگی های ظریفت بالا ، نیروی g بالا و همه کاره بودن هستید ، یک سانتریفیوژ فوق سریع ( شکل 1 ) یقینا بهترین گزینه است . بسیاری از مدل های فوق سریع گزینه ای با حداکثر داشتن 40 روتور ارائه می دهند که همین باعث می شود راه حلی عالی برای آزمایشگاه هایی باشند که کاربرد های آماده سازی عمومی نظیر جدا سازی کامل سلول ، ته نشینی پروتئین ، کشت بافت ، جدا سازی بخش های زیر سلولی ( یعنی ریبوزوم ها ، اجسام گلژی ) ، آماده سازی پلاسمید ، جدا سازی DNA / RNA را انجام می دهند .

سانتریفیوژ های فوق سریع هم چنین بهترین گزینه برای محیط های چند کاربره و چند پروتکلی هستند . همه کاره بودن آن ها باعث می شود که محققان بتوانند بدون نیاز به خرید سانتریفیوژ تخصصی برای یک کاربرد خاص وارد حوزه های فناوری های جدید و پیشرفته شوند . حداکثر مقدار RCF در یک سانتریفیوژ سرعت بالای معمولی 70,450 ×g با یک طیف حجمی 1.5 میلی لیتر تا 1000 میلی لیتر است .

اولترا سانتریفیوژ

اگر کاربرد مورد نیاز شما نیازمند نیروهای g تا حداکثر 1,000,000 × g است ، نیاز به یک اولترا سانتریفیوژ خواهید داشت . این مدل ها فوق العاده سانتریفیوژ های قرار گرفته روی کف قوی هستند که از حجم های نمونه از 0.23 میلی لیتر تا 250 میلی لیتر پشتیبانی می کنند . در بین اولترا سانتریفیوژ ها دو پلت فرم دیده می شود : مدل های تمام اندازه ی قرار گرفته بر روی کف ، میکرو اولترا سانتریفیوژ ها که از نیرو های g بالای 1,000,000 × g و نمونه هایی با ریز حجم هایی تا حداکثر 13.5 میلی لیتر پشتیبانی می کنند .

کاربرد های متداول اولترا سانتریفیوژ شامل جدا سازی ذرات ویروسی ، DNA ، پروتئین یا تقسیم RNA و هم چنین شناور کردن لیپو پروتئین می شود . جدا سازی های گرادیان اندازه و چگالی هم چنین به طور معمولی در اولترا سانتریفیوژ ها صورت می گیرد و همین اواخر تعدادی از زمینه های کاربردی جدید در حوزه ی نانو تکنولوژی نمایان شده اند .

سانتریفیوژ سرعت پایین

این سانتریفیوژ های ظرفیت بالا کاربرد های نسبتا خاصی به علت حداکثر RCF برابر با تقریبا 7000 × g دارند ( به یاد داشته باشید که حداکثر نیروی g اندکی وابسته به روتور و واحد سانتریفیوژ است ) . متداول ترین کاربرد های سانتریفیوژ های سرعت پایین در جدا سازی سلول های کامل ، به عنوان مثال جدا سازی سلول های قرمز خونی و پلاکت ها از کل خون است . دومین کاربرد آن ها که بیشتر از همه دیده می شود مرحله ی برداشت سلول کامل در پردازش حجم های بالایی از محیط های کشت از راکتور های زیستی در صنایع دارویی و زیست پردازشی است .

سانتریفیوژ های سرعت پایین مجموعه ی پایه ای از روتور ها دارند که از حجم هایی از 1.5 میلی لیتر تا حداکثر 2000 میلی لیتر پشتیبانی می کنند . این واحد ها هم چنین می توانند مجهز به روتور های طراحی شده ی تخصصی برای صنعت بانک خون باشند .

انتخاب مدل صحیح سانتریفیوژ مناسب رو میزی

چه به دنبال سانتریفیوژی همه کاره برای آزمایشگاه خود باشید یا یک سانتریفیوژ تخصصی برای پروتکل های خاص ، یک سانتریفیوژ رو میزی که تمامی این نیاز ها را برآورده سازد وجود دارد . سانتریفیوژ های رو میزی در طیف وسیعی از پلت فرم ها وجود دارند که برای کاربرد های مختلفی طراحی شده اند از جمله مدل های رو میزی همه کاره ، میکرو سانتریفیوژ ها ، سانتریفیوژ های کلینیکی کوچک ، شوینده های سلولی و سانتریفیوژ های رو میزی سرعت بالا .

سانتریفیوژ رو میزی همه کاره

سانتریفیوژ های رو میزی همه کاره برای اهداف عمومی به چشم می خورند و راحتی کار را ارائه می دهند و می توانند به شیوه های متعدد برای پشتیبانی از اعمال کشت بافت ، تحقیقات مربوط به DNA / RNA ، برداشت سلولی ، جدا سازی بخش های زیر سلولی و بسیاری کاربرد های دیگر مجهز شوند .

این واحد های قدرتمند ( شکل 2 ) متداول ترین نوع سانتریفیوژ پیدا شده در آزمایشگاه هستند . همه کاره بودن آن ها باعث می شود فوق العاده عملکردی باشند یعنی آن ها طیف وسیعی از انواع روتور ها ، حجم ها و سرعت ها را در یک واحد به منظور رعایت هر گونه پیش نیاز بسیاری از پروتکل های متداول ارائه می دهند . سانتریفیوژ های همه کاره معمولا برای کشف بافت ، تحقیقات مربوط به DNA / RNA ، برداشت سلول ، جدا سازی بخش های زیر سلولی ، کاره ای پروتئینی و بسیاری از کاربرد های دیگر استفاده می شوند . بعضی از مدل های رو میزی همه کاره RCF هایی تا حداکثر 24,000 × g دارند ، محدوده حجم معمول 0.2 میلی لیتر تا 750 میلی لیتر است . اکثر واحد های همه کاره می توانند مجهز به طیف وسیعی از روتور های زاویه ثابت باشند و به همین دلیل به خوبی در محیط های چند کاربره که فضای کف آزمایشگاه یک محدودیت به شمار می رود و RFC هایی تا حداکثر 24,000 × g کافی است ، خود را جا دهند .

میکرو سانتریفیوژ

میکرو سانتریفیوژ ها تجهیزاتی ضروری در هر آزمایشگاه برای کاربرد های روزمره ریز حجمی نظیر پلاسمید ، کار های مربوط به DNA و RNA و کیت های miniprep هستند .

نظیر مدل های رو میزی همه کاره ، میکرو سانتریفیوژ ها ( شکل 3 ) تجهیزاتی ضروری در هر آزمایشگاه محسوب می شوند . این واحد های جمع و جور RCF هایی تقریبا تا حداکثر 21,000 × g فراهم می کنند که برای متداول ترین کار های ریز حجمی نظیر پلاسمید ، کار های مربوط به DNA و RNA و کیت های miniprep کافی هستند این مدل ها برای چرخاندن حجم هایی تا حداکثر 2 میلی لیتر طراحی شده اند و معمولا مجهز به روتور هایی هستند که معمولا لوله های 0.2 میلی لیتری PCR و لوله های میکرو سانتریفیوژ یک بار مصرف 1.5 / 2.5 میلی لیتری و فیلتر ها را می پذیرند .

سانتریفیوژ رو میزی کلینیکی

این مدل های جمع و جور برای استفاده در بیمارستان ها و کلینیک ها طراحی شده اند که به یک واحد با توان عملیاتی پایین برای چرخاندن لوله های جمع آوری خون و نمونه های ادرار در سرعت های بسیار کم برای بررسی علائم شناخت بیماری ، نیاز دارند . اکثر این سانتریفیوژ ها در RCF هایی با مقدار 3000 × g یا پایین تر از آن می چرخند . حجم پشتیبانی شده توسط یک مدل رو میزی معمول کلینیکی از 3 میلی لیتر تا حداکثر 15 میلی لیتر است ، با توان عملیاتی از 4 تا 28 لوله در هر گردش که بستگی به اندازه ی لوله و واحد انتخاب شده دارد .

سانتریفیوژ شوینده سلولی

این سانتریفیوژ های با اهداف خاص از کاربرد های بسیار ویژه در صنعت پزشکی و بالینی پشتیبانی می کنند یعنی شستشوی باقی مانده های سلولی ، پروتئین های خارجی و سایر اجزای اصلی خون دهنده از سلول های قرمز خون . سلول های قرمز خون شسته شده برای تست هایی نظیر مطابقت دادن مقطعی پیش از تزریق خون استفاده می شوند . شوینده های سلولی با RFC هایی در حد 1500 × g یا کمتر می چرخند و از لوله های کشت 3 میلی لیتری و 5 میلی لیتری پشتیبانی می کنند .

سانتریفیوژ رو میزی سرعت بالا

این واحد های جمع و جور قدرتمند نیرو های g نزدیک به مدل های فوق سریع ، ولی با مجموعه ی محدودی از روتور ها ، ارائه می دهند . متداول ترین روتور ها و کاربرد ها برای این نوع سانتریفیوژ شامل یک روتور سرعت پایین ، روتور نوسانی حجم بالا برای یک مرحله ی برداشت سلول کامل ، یک روتور زاویه ثابت حجم متوسط سرعت بالا ( یعنی 50 تا 150 میلی لیتر ) برای مرحله ی گلوله سازی اجزای زیر سلولی ، یا یک روتور زاویه ثابت حجم پایین سرعت بالا ( 1.5 تا 2.0 میلی لیتر ) برای کاربرد های خاص مربوط به DNA / RNA . میانگین حداکثر RCF برای یک مدل رو میزی سرعت بالا با یک طیف حجمی از 1.5 میلی لیتر تا 200 میلی لیتر برابر با 50,000 × g است .

سرمایه گذاری طولانی مدت

شناخت انواع مختلف پلت فرم های سانتریفیوژ و کاربرد هایی که آن ها پشتیبانی می کنند یک گام اولیه ی عالی در فرآیند انتخاب است . زمانی که شما نیاز های کاربردی خود و مدل مناسب سانتریفیوژ را شناسایی کرده اید ، تامین کننده ی سانتریفیوژ شما بایستی قادر به کمک کردن به شما در پیکربندی بهترین سیستم ( سانتریفیوژ ، روتور و اقلام مصرفی ) به منظور مطابقت داشتن با پیش نیاز های تان باشد .

انجام یک ارزیابی کامل از انتظارات شما از سانتریفیوژ در حال حاضر و برای آینده و انجام تحقیقاتی پیشاپیش باعث بهینه کردن فرآیند خرید سانتریفیوژ شما می شود و این اطمینان را به وجود می آورد که سرمایه گذاری طولانی مدتی خواهد بود که در سال های آینده از کار های تحقیقاتی شما پشتیبانی خواهد کرد .

 

قیمت سانتریفیوژ

برای اطلاع از قیمت سانتریفیوژ آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است