بوریک اسید که با نام های بورات هیدروژن ، boracic acid و بوریسوم اسیدوم نیز شناخته می شود یک اسید لوئیس ضعیف با یک یون هیدروژن است که اغلب اوقات به عنوان یک ضد عفونی کننده ، حشره کش ، خاموش کننده ی شعله ، جاذب نوترون یا پیش ماده ای برای دیگر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود . فرمول شیمیایی آن H3BO3 است ( اغلب اوقات به صورت B(OH)3 نیز نوشته می شود ) و به شکل کریستال های بی رنگ یا پودر سفیدی به چشم می خورد که در آب حل می شود . در شکل معدنی اش این اسید ساسولیت نامیده می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

کاربرد های بوریک اسید

از این ترکیب می توان به عنوان ضد عفونی کننده برای سوختگی های ضعیف یا بریدگی های کم سطح استفاده کرد و اغلب اوقات در مرهم ها و ضماد ها استفاده می شود . بوریک اسید در یک محلول بسیار رقیق به عنوان یک عامل شستشو دهنده ی چشم استفاده می شود . بوریک اسید رقیق را می توان به عنوان یک دوش واژینال برای درمان واژینیت‌ باکتریایی‌ به علت قلیایی بودن بیش از حد آن ، هم چنین کاندیدیاز به علت کاندیدای غیر آلبیکنس استفاده کرد . به عنوان یک ترکیب ضد باکتریایی ، از بوریک اسید می توان هم چنین به عنوان عاملی برای درمان آکنه استفاده کرد . از آن هم چنین می شود به منظور جلوگیری از عفونت ” پای ورزشکار ” توسط قرار دادن پودر در جوراب ، و در محلول الکل از آن می توان به منظور درمان بعضی از انواع عفونت های گوش هم در انسان ها و هم حیوانات استفاده کرد .

محلول های بوریک اسید استفاده شده به عنوان یک شوینده ی چشم یا روی یک پوست خراشیده مشخص شده است که ، به خصوص برای کودکان ، به ویژه بعد از استفاده ی مجدد ، سمی هستند که علت این امر به علت سرعت آهسته ی از بین رفتن آن است .

از این ماده شیمیایی در تعادل با باز مزدوج خود یعنی یون بورات ( در محدوده غلظت معادل های بورن 50 تا 100 ppm ) به عنوان یک سیستم بافر اولیه یا فرعی در استخر های شنا استفاده ی زیادی می شود . بوریک اسید اسید ضعیفی با pKa برابر با 9.24 در آب خالص در دمای 25 درجه ی سانتی گراد است . ولی pKa ظاهری به شکل بارزی در استخر های شنا یا آب های اقیانوس به علت تعامل با سایر مولکول های دیگر در محلول ، پایین تر است . در آب شور استخر مقدار آن در حدود 9.0 خواهد بود . مهم نیست چه شکلی از بورون محلول اضافه شود ، در محدوده ی قابل قبول pH و غلظت بورون برای استخر های شنا ، بوریک اسید به هر حال بیشتر به شکل محلول آبی است .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بوریک اسید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بوریک اسید سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بوریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید بوریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است