کلرید مس ( II ) یک ترکیب شیمیایی است که در متون علمی فرمول شیمیای آن به صورت CuCl2 نوشته می شود . کلرید مس جامدی به رنگ قهوه ای روشن است که به آهستگی رطوبت را به خود جذب می کند تا یک دهیدرات آبی – سبز رنگ را به وجود آورد . کلرید های مس از متداول ترین ترکیبات مس ، بعد از سولفات مس ، به شمار می روند . ترکیب شیمیایی بدون آب CuCl2 یک ساختار یدید کادمیوم با شکل غیر طبیعی را قبول می کند .

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

در این الگو ، مراکز مسی هشت وجهی هستند . اکثر ترکیبات مس از شکل هندسی ایده آل 8 وجهی به علت اثر جان – تلر خارج می شوند ، که در این جا موضعی شدن یک الکترون اوربیتال d به داخل اوربیتال مولکولی شرح داده می شود که شدیدا با توجه با یک جفت لیگاند های کلرید ، از نوع اوربیتال های ضد پیوندی است . در مس CuCl2·2H2O مجددا یک شکل هندسی بسیار تغییر شکل یافته ی هشت وجهی را اتخاذ می کند ، به نحوی که مراکز Cu ( II ) به وسیله ی دو لیگاند آبی و 4 لیگاند کلریدی محاصره می شوند ، که به شکل غیر متقارن با دیگر مراکز Cu در ارتباط قرار دارند .

مس ( I ) کلرید که معمولا کلرید مس نامیده می شود ، شکل دیگری از کلراید مس با فرمول شیمیایی CuCl است . این ماده جامد سفید رنگی است که حلالیت بسیار کمی در آب دارد ، گرچه در اسید هیدروکلریک غلیظ بسیار حل شدنی است . نمونه های نا خالص به علت حضور کلرید مس ( II ) به رنگ سبز ظاهر می شوند .

کاربرد های کلرید مس

کاتالیزور مس در فرآیند واکر ( Wacker process )

یک کاربرد مهم صنعتی برای کلرید مس ( II ) به شکل یک هم کاتالیزوری با کلرید پالادیوم ( II ) در فرآیند واکر است . در این فرایند ، اتن ( اتیلن ) به اتانال با استفاده از آب و هوا تبدیل می شود .

کاتالیزور در تولید کلرین

کلرید مس ( II ) به عنوان یک کاتالیزور در فرآیند های مختلفی که با استفاده از اکسی کلریناسیون ، کلرین تولید می کنند ، استفاده می شود .

سایر کاربرد های سنتزی آلی از کلرید مس

مس ( II ) کلرید یکسری کاربرد های بسیار تخصصی در سنتز ترکیبات آلی دارد . این ترکیب کلریناسیون هیدرو کربن های آروماتیک را تحت تاثیر قرار داده و معمولا در حضور اکسید آلومینیوم این کار صورت می گیرد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی کلرید مس مرک کد 102733 و کد 102739 از کمپانی merck آلمان و نیز کلرید مس سیگما آلدریچ با کد های CAS Number 7758-89-6 و CAS Number 7447-39-4 موجودند

قیمت مس کلرید ؛

برای اطلاع از قیمت کلرید مس می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند .

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است