1 – پروپانول یک الکل نوع یک با فرمول CH3CH2CH2OH است ( گاهی اوقات به صورت PrOH یا n-PrOH نشان داده می شود ) . این مایع بی رنگ هم چنین به عنوان propan-1-ol, 1-propyl alcohol, n-propyl alcohol و n-propanol شناخته می شود . پروپانول ایزومر ایزو پروپانول است . به طور طبیعی در مقادیر اندک در طول بسیاری از فرآیند های تخمیر تولید و به عنوان یک حلال در صنعت دارویی به طور کلی در رابطه با رزین ها و استر های سلولزی ، به کار گرفته می شود .

ویژگی های شیمیایی پروپانول

1 – پروپانول واکنش های معمولی یک الکل نوع یک را نشان می دهد . بنابراین می تواند به هالید های قلیایی تبدیل شود ، به عنوان مثال فسفر قرمز و یودین یک محصول 80 درصدی n-propyl iodide تولید می کنند در حالی که PCl3 با کاتالیزور ZnCl2 1-chloropropane را تولید می کنند . واکنش با استیک اسید در حضور یک کاتالیزور ZnCl2 تحت شرایط فرآیند استری شدن فیشر پروپیل استات تولید می کند ، در حالی که رفلاکس پروپانول در طول شب با اسید فورمیک به تنهایی می تواند یک محصول 65 درصدی پروپیل فرمات تولید کند . اکسیداسیون 1 – پروپانول با Na2Cr2O7 و H2SO4 تنها یک محصول 36 درصدی از پروپیونالدهید تولید می کند و بنابراین این نوع روش های واکنش محصول دهی بالا با استفاده از PCC یا اکسیداسیون Swern پیشنهاد می شوند . اکسیداسیون با اسید کرومیک باعث تولید اسید پروپیونیک می شود .

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل ( نام IUPAC آن propan-2-ol ) که هم چنین ایزو پروپانول یا دی متیل کربینول نامیده می شود ترکیبی با فرمول شیمیایی C3H8O یا C3H7OH یا CH3CHOHCH3 است ( اغلب اوقات به صورت i-PrOH نشان داده می شود ) . ترکیب شیمیایی اشتعال پذیر ، بی رنگ با بوی تند و قوی است . از آن جایی که یک گروه پرویل با یک گروه هیدروکسیل متصل است ، این ساده ترین نمونه از یک الکل نوع دوم است ، که در آن اتم کربن الکل به دو اتم کربن دیگر متصل است ، در نتیجه گاهی اوقات به صورت (CH3)2CHOH نشان داده می شود . ایزوپروپیل الکل یک ایزومر ساختاری از 1- پروپانول است . کاربرد های متنوع صنعتی و خانگی دارد .

کاربرد های پروپانول آزمایشگاهی

پزشکی

الکل دناتوره شده ، ضد عفونی کننده ی دست و پد های ضد عفونی کننده معمولا دارای یک محلول 60 تا 70 درصدی از ایزوپروپیل الکل در آب هستند . آب به منظور باز کردن منافذ غشائی باکتری ها مهم است که به عنوان یک دریچه ی خروجی داخلی برای ایزوپروپیل عمل می کنند . یک محلول 75 درصدی v/v در اب ممکن است به عنوان ضد عفونی کننده ی دست استفاده شود . ایزوپروپیل الکل به منظور یک خشک کننده ی آب برای جلوگیری از التهاب گوش خارجی ، که به اسم گوش شناگر معروف است ، استفاده می شود .

آزمایشگاه

به عنوان یک نگهدارنده ی زیستی نمونه ، ایزوپروپیل الکل یک جایگزین غیر سمی نسبی برای فرمالدهید و سایر نگهدارنده های سنتزی فراهم می کند . محلول های 70 تا 99 درصد ایزوپروپیل الکل به منظور محافظت از نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرند .

ایزوپروپیل الکل اغلب اوقات در استخراج DNA به کار گرفته می شود . به محلول DNA بعد از سانتریفیوژ کردن DNA به منظور تبدیل DNA به رسوب به شکل یک گلوله ( پلت ) اضافه می شود . این کار امکان پذیر است چون DNA در ایزوپروپیل الکل حل نمی شود .

قیمت پروپانول آزمایشگاهی ؛

برای اطلاع از قیمت پروپانول آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است