لامپ میکروسکوپ در عمل منبع ایجاد نور و یکی از اصلی ترین اجزای میکروسکوپ می باشد

انواع لامپ میکروسکوپ

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

لامپ میکروسکوپ رشته ای

طیف نور در لامپ میکروسکوپ

این نوع از لامپ میکروسکوپ رادیاتور های گرمایی هستند که یک طیف پیوسته از نور را که وسعت آن از 300 نانومتر تا 1200 تا 1400 نانومتر است به بیرون منتشر می کنند، بطوریکه اکثریت شدت طول موج آن ها در ناحیه 600 تا 1200 نانومتری همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است، قرار می گیرد.

طراحی، ساختار و عملکرد این لامپ میکروسکوپ ساده است که از یک حباب شیشه ای محصور شده تشکیل شده که با گاز خنثی پر شده است و حاوی یک رشته سیم تنگستنی اند که توسط یک جریان الکتریکی DC برق آن تامین می شود. این حباب ها مقدار زیادی گرما و نور تولید می کنند، ولی نور تنها 5 تا 10 درصد خروجی انرژی آن ها را تشکیل می دهد. لامپ های تنگستنی ( اما نه هالوژن-تنگستنی) از نظر عملکرد مشابه با لامپ هایی نوری هستند که در میکروسکوپ ها قرار داده می شدند و نظیر آن ها چندین نقطه ضعف دارند نظیر اینکه با بالا رفتن عمر آن ها شدت نور آن ها کاهش می یابد و پوشش داخلی آن ها سیاه می شود، چون تنگستن بخار شده کم کم ته نشین می شود. دمای رنگ و نور این لامپ ها براساس ولتاژ به کار برده شده متفاوت است، ولی میانگین ولتاژ از 2200 k تا 3400 k است. زمانی که این لامپ میکروسکوپ در فوتومیکروگرافی با فیلم رنگی استفاده می شوند، افرادی که از میکروسکوپ استفاده می کنند باید از یک ولتاژ لامپی استفاده کنند که دارای یک دمای رنگ مطابق با دمای رنگ امولسیون فیلم باشد، که به طور معمول محدوده آن بین 3150 k و 3250 k است. اغلب اوقات، دمای رنگ باید برای با قرار دادن فیلترها در مسیر نور اندکی شرایط مطلوب را کسب کند که نور را برای رنگ نور امولسیون فیلم متعادل می کند.

لامپ میکروسکوپ تنگستنی

لامپ میکروسکوپ تنگستنی از نظر طراحی ساخت بسیار متفاوت هستند و مجموعه متنوع نمونه های عرضه شده توسط کارخانه ها دارای شکل های مختلف، انواع مختلف آرایش رشته ها و نحوه قرار گیری آن ها، می باشند. یک نوع معمول لامپ میکروسکوپ تنگستنی که در میکروسکوپی نوری استفاده می شوند در شکل 3 نشان داده شده اند. لامپ (a) در شکل 3 یک لامپ رشته ای تنگستنی مربعی شکل 6 تا 12 ولتی است که دارای یک پایه ی سر نیزه ای برنزی است که به این نحو طراحی شده است که در انتهای لامپ استوانه ای قرار گیرد که رو به سمت عدسی های جمع آوری کننده نور قرار دارد. لامپ میکروسکوپ (b) در شکل 3 همچنین دارای یک پایه ی برنزی و پوشش گرد است ولی تنها 6 ولتاژ قدرت دارد و می توان آن را به حالت یک وری و یا حالتی که انتهای آن به سمت پایه باشد، برای تاباندن نور قرار داد . لامپ (c) شکل 3 همچنین دارای یک پوشش گرد ولی با یک پایه ی ریسمان پیچ ادیسون است. ولتاژ عملکردی آن بین 6 تا 30 ولت است و این لامپ میکروسکوپ به نوعی طراحی شده است که نوع قرار گیری آن به سمت پایه باشد.

لامپ میکروسکوپ نشان داده شده در شکل 3(d) بسیار مشابه با نوع (a) است، به استثنای اینکه دارای یک پوشش شیشه ای وسیع شده است. مجهز به یک پایه سرنیزه ای برنجی است و در تعدادی از میکروسکوپ های ساخته شده در اروپای غربی این نوع طراحی متداول است. یک لامپ تنگستنی- هالوژنی مدرن (گاهی اوقات از آن به عنوان لامپ یدی-کوارتز یاد می شود) در شکل 3(e) نشان داده شده است.

لامپ های هالوژنی-تنگستنی دارای حباب های بهم فشرده هستند که به نسبت لامپ میکروسکوپ رشته ای معمولی یک سری مزیت ها دارند، بارز ترین آن ها نور عالی، ابعاد کوچکتر، یکنواختی روشنایی، عمر طولانی لامپ و به مراتب به صرفه تر بودن از نظر اقتصادی است. برخلاف لامپ های رشته ای تنگستنی، لامپ های هالوژنی تنگستنی دارای هالوژن هایی هستند که به محیط داخلی محصول لامپ میکروسکوپ اضافه شده اند. این هالوژن ها (معمولا یدی) مطمئن می شوند که تمامی تنگستن بخار شده به رشته لامپ بر می گردد و در پوشش شیشه لامپ میکروسکوپته نشین نمی شود.
رشته های لامپ میکروسکوپ هالوژنی تنگستنی اغلب ردیف های بهم فشرده ای هستند که در یک پوشش شیشه ای هالیدی-بوروسیلیکات (اغلب اوقات با اصطلاح کوارتز همجوش از آن ها یاد می شود) سوار می شوند. ولتاژ عملکردی لامپ میکروسکوپ هالوژنی تنگستنی از 4 تا 24 ولت متفاوت است و قدرت آن ها از 20 تا 100 وات است. دمای رشته های این لامپ میکروسکوپ بسیار بالا است که همین در استفاده از آن ها محدودیت ایجاد می کند و برای از بین بردن مقدار زیاد گرمایی که این لامپ میکروسکوپ تولید می کنند از گرما گیرهای باد بزنی شکل استفاده می شود. در پایه ی این لامپ ها سیم های تنگستنی قرار گرفته اند که به پوشش شیشه ای بروسیلیکاتی جوش داده شده اند. تابش نور از لامپ های تنگستنی هالوژنی به شکل فوق العاده ای در سراسر طول عمل لامپ یکنواخت است که این طول عمر می تواند 1000 تا 2500 ساعت باشد. لامپ های هالوژنی تنگستنی طیف پیوسته ای از نور را با دمای رنگی بین 2700-3350 k (بستگی به ولتاژ دارد) بیرون می دهند. گرچه با بالا رفتن سن لامپ میکروسکوپ میزان گرمای رنگ هم مقداری کاهش پیدا می کند.

منابع نوری چشمی-فیبری برای قرارگیری لامپ میکروسکوپ

لامپ میکروسکوپ یک بازتاب کننده دو بسامدی تنگستنی-هالوژنی است که به طور متداول در منابع نوری چشمی-فیبری، نظیر چیزی که در شکل 4 نشان داده شده است، استفاده می شود. این بازتاب کننده به هدایت نور، از طریق اجازه به عبور اکثر تابش مادون قرمز ایجاد شده توسط این لامپ میکروسکوپ از میان محل قرارگیری این بازتاب کننده دو بسامدی، کمک می کند و در همین حین باعث بازتاب طول موج های کوتاه تر نزدیک به طول موج ماورای بنفش و مرئی می شود. این لامپ ها دارای 6 تا 21 ولتاژ هستند و معمولا در محلی قرار می گیرند که در آن جا امکان کنترل ولتاژ عملکردی لامپ و همچنین حذف گرمای اضافی از طریق فن های خنک کننده باشد. نوردهنده هایی که از این لامپ میکروسکوپ ها استفاده می کنند اغلب اصطلاح لامپ خانه های چشمی فیبری “هالوژن-کوارتزی” را با خود به همراه دارند که نور شدیدی را تولید می کنند ولی جنبه منفی آن ها نیز ایجاد مقدار بارزی نور مادون قرمز به شکل گرما است. نوردهی مستقیم بر روی یک نمونه به طور معمول منجر به مقدار جذب بیشتر گرما توسط نمونه می شود و باید احتیاط های لازم رعایت شود که این امر منجر به نابودی نمونه نشود. خانه لامپی که در شکل 4 نشان داده شده است حاوی عناصر لنزی است که بر روی انتهای لوله های چشمی فیبری قرار گرفته اند که به متمرکز سازی نور به داخل نمونه اجازه می دهند.

 

قیمت لامپ میکروسکوپ

برای اطلاع از قیمت لامپ میکروسکوپ آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است