اکسین که به نام متداول 8 – هیدروکسی کوئینولین نیز شناخته می شود یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C9H7NO است . این ترکیب مشتقی از کوئینولین هتروسیکل است که به واسطه ی جایگزینی یک گروه OH بر روی کربن شماره ی 8 شکل گرفته است . این ترکیب آلی رنگ زرد شفافی داشته و در صنعت ، ولی تحت اسامی گوناگون ، کاربرد های متعددی دارد .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

سنتز اکسین

معمولا مهیا کردن آن از اسید سولفونیک – 8 – کوئینولین و از یک سنتز Skraup از 2- آمینو فنول ، صورت می گیرد .

به عنوان یک عامل کی لیت کننده

8 – هیدروکسی کوئینولین یک عامل کی لیت کننده ی دو دندانه ای تک پروتونی به شمار می رود . در محلول خنثی ، هیدروکسیل به شکل پروتون دار ( pKa=9.89 ) و نیتروژن پروتون دار نیست ( pKa=5.13 ) . ولی ، یک ایزومر زویتریونی به حالت برانگیخته به چشم می خورد که در آن یون H+ از اکسیژن ( در نتیجه آنیون اکسیژن شکل می گیرد ) به نیتروژن ( شکل دهنده ی یک کاتیون نیتروژنی پروتون دار شده ) انتقال داده می شود .

کاربرد های اکسین

این کمپلکس ها و هم چنین خود هیتروسیکل ویژگی های ضد عفونی ، گندزدایی و ضد آفتی از خود بروز می دهند و به عنوان یک عامل ممانعت کننده ی رونویسی عمل می کنند . محلول آن در الکل در بانداژ های مایع به کار گرفته می شود . در گذشته به اکسین به عنوان یک داروی ضد سرطان توجه می شد .

واکنش اکسین با آلومینیوم ( III ) منجر به تشکیل Alq3 می شود ، یک ترکیب مرسوم از دیود های گسیل نور ارگانیک ( OLED ها ) . تغییرات در قسمت های جانشینی در حلقه های کوئینولین خصوصیات لومینسانس آن را تحت تاثیر قرار می دهد .

ریشه های گیاه خطرناک Centaurea diffusa 8 – هیدروکسی کوئینولین رها می کنند که تاثیر منفی بر روی گیاهانی که با آن تحت تکامل قرار نگرفته اند ، می گذارد .

از هیدروکسی کوئینولین به عنوان یک ثابت کننده پروکسید هیدروژن در سوخت موشک برای هواپیمای جنگی آلمانی Messerschmitt Me 163 Komet در دوران جنگ جهانی دوم استفاده شد .

ترکیبات مرتبط با اکسین

لیگاند های مرتبط شامل باز های Schiff مشتق شده از سالیسیل آلدهید ، همانند با سالیسیل آلدوکسیم ، salen و سالیسیل آلدهید ایزو نیکوتینویل هیدرازون ( SIH ) می شود . 8 – مرکاپتو کوئینولین آنالوگ تیول 8 – هیدروکسی کوئینولین می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اکسین مرک از کمپانی merck آلمان و نیز اکسین سیگما آلدریچ موجودند

قیمت اکسین ؛

برای اطلاع از قیمت اکسین می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است