بوراکس یا سدیم تترابورات یک ترکیب بور مهم ، یک ماده ی معدنی و یک نمک اسید بوریک به شمار می ررود . این ماده شیمیایی در شکل پودری خود به رنگ سفید و از کریستال های بی رنگ نرمی تشکیل شده که به آسانی در آب حل می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این ترکیب شیمیایی کاربرد های متعددی دارد . بخشی از تعداد زیادی از پاک کننده ها ، مواد آرایشی و سفید کننده های مینای دندان به شمار می رود . در ساخت محلول های بافری در بیوشیمی ، به عنوان یک دافع آتش ، به عنوان یک ترکیب ضد قارچی ، در ساخت فایبر گلاس ، به عنوان یک فلاکس در متالورژی ، حفاظ های جذب نوترون برای منابع رادیو اکتیوی ، یک عامل بافت دهنده در آشپزی به کار گرفته می شود و نقش یک پیش ماده را برای سایر ترکیبات بور نیز دارد و به همراه اسید بوریک در حشره کش ها استفاده می شود .

اصطلاح بوراکس برای برخی از مواد معدنی بسیار نزدیک با ترکیبات شیمیایی استفاده می شود که محتوای آب کریستالی آن ها فرق دارد ولی معمولا به دی کاهیدرات اشاره می کند . بوراکس به شکل تجاری فروخته شده تا حدی به صورت دی هیدراته است .

جنبه های کاربردی بوراکس

محصولات خانگی

در محصولات پاک کنندگی و خشک شویی خانگی از این ترکیب شیمیایی استفاده می شود . بر خلاف نامی که دارد ، ماده ی سفید کننده ی خشک شویی ” Borateem ” دیگر حاوی بوراکس یا سایر ترکیبات بور نیست . بوراکس هم چنین در فرمولاسیون بعضی از سفید کننده های دندان نیز مشاهده می شود . این ترکیب یک جزء فعال در رفع مورچه گزدگی در داخل و بیرون خانه است و برای کشتن سوسک ها نیز از آن استفاده می شود .

بافر pH

سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمی و بیوشیمی برای ساخت بافر ها به عنوان نمونه ژل الکتروفورز DNA ، نظیر TBE یا بافر های تازه تر SB یا BBS در روش های روکش گذاری به کار گرفته می شود . بافر های بورات ( معمولا با pH 8 ) هم چنین به عنوان محلول تعادل ممتاز در dimethyl pimelimidate ( DMP ) مبتنی بر واکنش های اتصال عرضی استفاده می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بوراکس مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بوراکس سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بوراکس ؛

برای اطلاع از قیمت سدیم تترابورات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است