یکی از ابزار های علمی که در هواشناسی به منظور اندازه گیری فشار جو به کار گرفته می شود عبارت از بارومتر یا فشار سنج می باشد . از تغییرات در فشار می شود برای پیش بینی تغییرات کوتاه مدت در آب و هوا استفاده کرد . در آنالیز هوای سطحی اندازه گیری متعدد فشار کمک به یافتن trough ( ناحیه ی طولانی از فشار جوی اندک ) ها ، سیستم های فشار بالا و مرز های جبهه ای می کند .

بارومتر ها و ارتفاع سنج های نشان دهنده ی فشار ( ساده ترین و متداول ترین شکل از ارتفاع سنج ) الزاما یک ابزار به شمار می روند و به منظور اهداف گوناگونی نیز به کار گرفته می شوند .

شکل های مختلف ارتفاع سنج ها

ارتفاع سنج های آبی

Lucien Vidi چنین پنداشت که از کاهش در فشار جو می توان برای پیش بینی آب و هوای طوفانی استفاده کرد و در همین راستا او بنیاد تئوری را برای یک دستگاه پیش بینی هوا به اسم یک ” شیشه ی طوفانی ” ( storm glass ) یا ” ارتفاع سنج گوته ” ( Goethe barometer ) ( به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته نام گذاری شده است ، نویسنده و دانشمند شهیر آلمانی که یک ارتفاع سنج توپی موثر هواشناسی با استفاده از اصولی که توسط توریچلی مطرح شده بود ، ساخت ) فراهم کرد .

بارومترهای جیوه ای

بارومتر جیوه ای یک لوله ی شیشه ای با ارتفاع حداقل 84 سانتی متر دارد که در یک انتها بسته و یک مخزن پر شده با جیوه ی باز در کف آن به چشم می خورد . وزن جیوه باعث ایجاد یک فضای خلاء در بالای لوله می شود که با نام خلاء توریچیلی شناخته می شود . جیوه در لوله تغییر می کند تا هنگامی که وزن ستون جیوه باعث متعادل سازی نیروی جوی شود که روی مخزن به کار گرفته می شود .

بارومتر روغنی پمپ خلاء ( وکیوم )

استفاده از روغن پمپ خلاء به عنوان مایع به کار گرفته شده در بارومتر سبب ایجاد یک ” بلند ترین بارومتر جدید جهان ” در ماه فبریه ی سال 2013 شد . این فشارسنج که در دانشگاه ایالت پورتلند ( PSU ) ساخته شده است از روغن پمپ وکیوم دوبار تقطیر شده استفاده می کند و ارتفاع ستون روغن آن مقداری اندک و در حدود 12.4 متر است . این انتظار وجود دارد که در طول یک بازه ی زمانی یک ساله حرکت هوا در امتداد آن به میزان ±0.4 متر باشد .

Aneroid barometers

این نوع بارومتر دستگاهی برای اندازه گیری فشار در قالب روشی می باشد که در آن مایع دخالت داده نمی شود . اختراع این دستگاه در سال 1844 توسط دانشمند فرانسوی Lucien Vidi صورت گرفت و در آن یک جعبه‎ ی فلزی انعطاف پذیر کوچک به اسم سلول ( کپسول ) aneroid استفاده می شود که جنس ساخت آن از یک آلیاژ بریلیوم و مس می باشد . توسط یک فنر قوی جلوی برخورد کپسول خالی شده ( یا معمول کپسول های بیشتر ) با هم گرفته می شود

باروگراف ها

یک باروگراف ثبت کننده گرافی از فشار جوبی می باشد و به منظور جا به جایی یک سوزن روی یک فویل دودی شده یا حرکت دادن قلم روی کاغذ از یک مکانیسم بارومتر aneroid استفاده می کند که هر دوی آن ها به ظرفی استوانه ای شکل متصل می باشند که حرکتی منظم دارد .

بارومترهایMEMS

بارومتر های میکرو الکترومکانیکی ( یا MEMS ) دستگاه های بی نهایت کوچکی می باشند که اندازه ی آن ها بین 1 تا 100 میکرومتر است . ساخت آن ها از طریق فوتو لیتوگرافی یا ماشین نگاری فوتو شیمیایی صورت می گیرد . کاربرد های معمول آن ها عبارت می باشد از مینیاتوری کردن پایگاه های هوا شناسی ، بارومترهای الکترونیکی و ارتفاع سنج ها .

 

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است