بولومتر دستگاه آزمایشگاهی به منظور اندازه گیری نیروی تابش تصادفی الکترو مغناطیسی از راه حرارت دادن یک ماده با یک مقاوم الکتریکی مستقل از دما است . این دستگاه در سال 1878 به وسیله ی ستاره شناس آمریکایی ساموئل پیرپونت لانگلی ابداع شده است . نام این دستگاه از کلمه ی یونانی bole به معنی چیزی که پرت شده است می‎ آید ، همانند با یک پرتو از نور .

شکل های مختلف بولومتر

بولومتر لانگلی

اولین بولومتری که به وسیله ی لانگلی استفاده شد از دو نوار پلوتونیومی پوشیده شده با دوده چراغ شکیل یافته بود . یک نوار از تابش محافظت شده بود و یکی دیگر در معرض آن قرار داشت . نوار ها دو انشعاب پل وتستون را تشکیل دادند که به یک گالوانومتر حساس مجهز و به یک باتری در اتصال بود . تابش الکترومغناطیسی بر روی نوار در معرض تابش قرار داشته فرود آمده و سبب گرم شدن آن و تغییر مقاومت آن می شد .

میکرو بولومتر ها ( ریز بولومتر ها )

میکرو بولومتر شکل ویژه ای از این دستگاه است که به عنوان یک آشکار ساز در یک دوربین حرارتی به کار گرفته می شود . شبکه ای از حسگر های گرمایی اکسید وانادیوم یا سیلیکون غیر متبلور در بالای یک ساختار شبکه‎ ای مشابه از سیلیکون است . تابش مادون سرخ از یک طیف خاص از طول موج ها به اکسید وانادیوم یا سیلیکون غیر متبلور برخورد و سبب تغییر مقاومت الکتریکی آن می شود . این تغییر مقاومتی اندازه گیری و به شکل تغییرات دمایی ثبت می شود که امکان نمایش آن به شکل گراف مانند وجود دارد . شبکه ی میکرو بولومتر معمولا در سه اندازه دیده می شود ، یک نظم 640×480 ، یک نظم 320×240 ( سیلیکون غیر متبلور 384×288 ) یا شبکه ی ارزان قیمت دارای نظم 160×120 . نظم ها و آرایش های گوناگون رزولوشن مشابهی را به دست می دهند و نظم بزرگ تر یک میدان دید بیشتر به وجود می آورد .شروع معرفی آرایش های بزرگتر 1024×768 در سال 2008 بود .

بولومتر الکترون داغ

عملکرد بولومتر الکترون داغ ( HEB ) در دما هایی به چشم می خورد که معمولا محدوده ی دمایی آن ها در یک چند درجه منهای صفر مطلق قرار دارد . در این مقدار دما های خیلی پایین ، سیستم الکترونی در یک فلز اتصال ضعیفی با سیستم فنونی دارد . برقی که به سیستم الکترونی متصل است سبب هدایت آن به خارج از تعادل گرمایی موجود با سیستم فنونی می شود و الکترون های داغی شکل می گیرند . فنون ها در فلز به طور معمولی اتصال مناسبی با فنون های سوبسترا دارند و نقش یک مخزن حرارتی را به خود می گیرند . در رابطه با توضیح عملکرد HEP ، ظرفیت گرمایی مرتبط ظرفیت گرمایی الکتریکی و هدایت گرمایی مرتبط عبارت است از هدایت گرمایی فنون – الکترونی .

قیمت بولومتر ؛

برای اطلاع از قیمت تابش سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

دیدگاه ها بسته شده است