کمی لومینسانس برای خود در بین سایر تکنیک‎ های اسپکتروسکوپی به علت قابلیت های ذاتی گزینشی و حساسیت خود ، جایگاهی به دست آورده است . این تکنیک به موارد زیر نیاز دارد :
• عدم نیاز به منبع تهییجی ( همانند با فلورسانس و فسفرسانس )
• تنها نیاز به یک آشکار ساز نوری همانند با لوله ی تکثیر کننده ی نور
• عدم نیاز به مونو کروماتور و گاهی اوقات حتی یک فیلتر
شاید عنوان این لیست باید این باشد ” چه چیز هایی سیستم های کمی لومینسانس به آن نیاز ندارند . ” گرچه این روش از نظر گستردگی کاربرد همانند با طیف سنجی هیجانی نیست ، چون حدود آشکار سازی برای روش های کمی لومینسانس می تواند به نسبت سایر تکنیک های لومینسانس 10 تا 100 برابر کمتر باشد .
اکثر روش های کمی لومینسانس در واقع به منظور ایجاد نور شامل تنها یک تعداد اندک ترکیب شیمیایی می شوند . لومینول کمی لومینسانس که بسیار زیاد مورد تحقیق قرار گرفته است ، و پروکسیوزالات کمی لومینسانس هر دو در روش های زیست تحلیلی به کار گرفته می شوند و موضوع این کتاب در رابطه با کمی لومینسانس خواهند بود. در هر سیستم ، یک ” سوخت ” به صورت شیمیایی به منظور تولید یک محصول با حالت تهییج شده ، اکسیده می شود . در بسیاری از روش ها این لومینول است که محصول تهییج شده ای محسوب می شود که نور را برای آشکار شدن منتشر می کند . در پروکسیوزالات کمی لومینسانس ، محصول اولیه ی حالت تهییج شده ، نور را اصلا منتشر نمی کند و در عوض با ترکیب دیگری واکشن نشان می دهد ، اغلب اوقات با ترکیبی که به عنوان یک رنگ فلورسانت با دوام است و این فلوئورسازه ( fluorophore ) است که تهییج شده و نور را منتشر می کند . حتی با این وجود ، واکنش های اگزالات برای داشتن قابلیت های عملکردی خود ، به عنوان مثال در HPLC ، نیاز به یک سیستم حلال ترکیبی ( بافر / حلال آلی ) دارند تا اطمینانی برای حلال پذیری معرف ها ، pH بهینه شده باشد و به سازگاری با آنالیت ها اجازه دهد .

 

مقایسه فلورسانس و فسفرسانس با کمی لومینسانس

یک بحث کلی از این دو روش و کاربرد های آن ها به آن نحو که در بعضی از متون اخیر آورده شده ، و هم چنین بحثی در رابطه با طیف نشری هر کدام از آن ها ، به همراه فیلم هایی که آزمایش های کوتاهی با هر کدام را نشان می دهند ، ارائه خواهد شد .
کمی لومینسانس از فلورسانس و فسفرسانس که در آن ها حالت الکترونی تهییج شده محصول واکنش شیمیایی است تا حاصل جذب یک فوتون ، متفاوت است . کمی لومینسانس در تضاد با یک واکنش فوتوشیمیایی قرار می گیرد، که در آن از نور به منظور هدایت یک واکنش شیمیایی گرماگیر استفاده می شود . در این جا نور از یک واکنش شیمیایی گرماده ایجاد می شود .
یک نمونه ی استاندارد از کمی لومینسانس در مجموعه ی آزمایشگاهی تست لومینول است . در این جا ، خون توسط لومینسانس به دنبال تماس با آهن موجود در هموگلوبین ، مشخص می شود . زمانی که کمی لومینسانس در ارگانیسم های زنده رخ می دهد ، این پدیده بیو لومینسانس نامیده می شود . یک لایت استیک ( light stick ) توسط کمی لومینسانس نور را منتشر می کند .

کاربرد های زیستی کمی لومینسانس

دانشمنان جرم شناسی از این دستگاه به منظور حل کردن پرونده های جنایی استفاده می کنند . در این رابطه ، آن ها از لومینول و پروکسید هیدروژن استفاده می کنند . آهن خون به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و با لومینول و پروکسید هیدروژن به منظور تولید نور آبی به مدت 30 ثانیه ، واکش نشان می دهد . چون تنها یک مقدار اندک آهن برای عمل کمی لومینسانس نیاز است ، مقدار ناچیزی از خون کافی است .

قیمت کمی لومینسانس؛

برای اطلاع از قیمت کمی لومینسانس می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است