دستگاه کروماتوگرافی مایع یا دستگاه hplc از دستگاه های تخصصی آزمایشگاهی برای آنالیز مواد است ؛ یکی مخلوط نمونه ای که باید جدا سازی و آنالیز شود در یک حجم اندک (معمولا میکرو لیتر) به درون جریان فاز متحرکی که به میان ستون تراوش کرده است، تزریق می شود. ترکیبات نمونه از میان ستون با شتاب سرعت های مختلف حرکت می کنند، که همین امر عامل تعامل های خاص فیزیکی با جاذب ( که همچنین فاز ساکن نامیده می شود) می باشد. شتاب سرعت هر جزء بستگی به ذات شیمیایی، یا طبیعت فاز ساکن (ستون) و ترکیب فاز متحرک دارد. زمانی که در آن یک آنالیت خاص شسته می شود (از ستون بیرون می زند) زمان بازداری آن نامیده می شود. زمان بازداری تحت شرایط خاصی سنجیده می شود و یک مشخصه ی شناسایی کننده آنالیت ارائه شده، لحاظ می شود. انواع بسیار متفاوتی از ستون ها موجود است، که با جاذب هایی که از نظر اندازه اجزاء و طبیعت سطح آن ها (“شیمی سطح”) متفاوت هستند، پر شده اند. استفاده از مواد دارای ذرات کوچکتر نیازمند استفاده از فشار عملکردی بیشتر است (“فشار پشتی) و معمولا تفکیک های دستگاه کروماتوگرافی مایع را بهبود می بخشد (یعنی میزان جداسازی بین بیرون آمدن پیاپی آنالیت ها از ستون). در رابطه با شیمی سطح، اجزای جاذب می توانند ذات آب گریز یا قطبی داشته باشند.

 

فاز های متحرک متداول استفاده شده شامل ترکیب هرگونه ترکیب حل پذیر آب با حلال های آلی مختلف (متداول ترین آن ها استو نیتریل و متانول می باشند) می شود. بعضی از تکنیک های دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC از فاز های متحرک فارغ از آب استفاده می کنند (بخش دستگاه کروماتوگرافی مایع فاز نرمال را در زیر مشاهده کنید). ترکیب آب دار فاز متحرک می تواند حاوی اسید ها ( نظیر اسید فرمیک، اسید فسفوریک یا اسید تری فلورواستیک ) یا نمک ها برای کمک به جداسازی اجزای نمونه باشد. ترکیب فاز متحرک را می توان در طول آنالیز دستگاه کروماتوگرافی مایع ثابت ( شیوه شستشوی ایزوکراتیک) یا متغیر (شیوه شستشوی گرادیانی) نگه داشت. شستشوی ایزوکراتیک معمولا در جدا سازی اجزای نمونه ای که میل ترکیبی آن ها برای فاز ساکن بسیار متفاوت نیست، موثر است. در شستشوی گرادیانی اجزای فاز متحرک از نظر قدرت شستشو متفاوت و قدرت بالا یا پایین دارند. قدرت شستشوی فاز متحرک توسط زمان‎ های بازداری آنالیت منعکس می شود بطوریکه قدرت شستشوی بالا به معنی شستشوی سریع است (برابر با زمان های بازداری کوتاه). نمایشی از شستشوی معمول گرادیان در کرماتوگرافی فاز معکوس ممکن است در استو نیتریل 5 درصد (در آب یا بافر آبی) شروع شود و به طور خطی تا 95 درصد استو نیتریل در عرض 5 تا 25 دقیقه پیش برود. بازه های زمانی ترکیب پایدار فاز متحرک ممکن است قسمتی از هرگونه شناسه گرادیان باشند. به عنوان مثال، ترکیب فاز متحرک ممکن است در 5 درصد استو نیتریل به مدت 1 تا 3 دقیقه ثابت نگه داشته شود که به دنبال آن تغییر خطی استو نیتریل تا 95 درصد را داشته باشیم. ترکیب انتخابی فاز متحرک (که همچنین مایع شستشو کننده نامیده می شود) بستگی به شدت تعامل ها بین اجزای مختلف نمونه (یعنی آنالیت ها ) و فاز ساکن (به عنوان مثال تعامل های آب گریزی در دستگاه کروماتوگرافی مایع فاز معکوس) دارد. بسته به میل ترکیبی آنالیت ها برای فاز های ثابت و متحرک جداسازی آن ها در طول دو فرآیند جدا سازی در ستون رخ می دهد. این فرآیند جداسازی مشابه با فرآیندی است که در استخراج مایع- مایع رخ می دهد ولی پی در پی، و نه مرحله به مرحله، است. در این نمونه، با بکارگیری گرادیان آب یا استو نیتریل، ترکیبیات آب گریز بیشتری شسته خواهد شد (از ستون بیرون خواهد آمد)، زمانی که فاز متحرک غلظت بیشتری از استو نیتریل را داشته باشد (یعنی در یک فاز متحرک دارای قدرت شستشوی بیشتر).
انتخاب اجزای فاز متحرک، مواد افزودنی (نظیر نمک ها یا اسید ها) و شرایط گرادیانی دستگاه کروماتوگرافی مایع بستگی به طبیعت ستون و اجزای نمونه دارد. اغلب اوقات یک سری تست های آزمایشی با نمونه انجام می شود تا روش دستگاه کروماتوگرافی مایع HPLC که جداسازی دقیق را در اختیار می دهد، پیدا شود.

 

قیمت دستگاه کروماتوگرافی مایع

برای اطلاع از قیمت دستگاه HPLC می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است