نحوه کار نفلومتر همانند روش کدورت سنجی است اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارند که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

  1. در این روش از آنتی بادی خاصی که برای نمونه های نامعلوم درست شده اند استفاده می شود، که با آنتی ژن یک کمپلکس امن تشکیل می دهد.
  2. نوری که توسط کمپلکس آنتی بادی جذب می شود را اندازه می گیرد. میزان این نور جذب شده با نور نمونه نامعلوم مقایشه می شود.

نفلومتر از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

در شکل زیر نحوه ی قرار گرفتن اجزاء دستگاه نفلومتر را می بینید. از تنگستن - هالوژن یا لیزر برای منبع نور استفاده می کنند. برای نور تک شعاع از منابع لیزری، و برای نور با طیف وسیع از تنگستن - هالوژن استفاده می کنند و ترجیح بر این است که از تنگستن - هالوژن استفاده شود.

یک فتومولتی پلایر نقش آشکار ساز را ایفا میکند که با زاویه ای خاص نسبت به شعاع نور قرار می گیرد. برای تغییر شدت پخش نور، اندازه و شکل مولکوک آنتی ژن - آنتی بادی را تغییر می دهیم. نسبت زاویه آشکار ساز به شعاع نور به علت نامتقارن بودن پخش نور مهم می باشد.

زاویه ی آشکار ساز به شعاع نور باید طوری تنظیم گردد که حداکثر نور پخش شده به سمت جلو باشد، زیرا باعث ایجاد بیشترین حساسیت می شود. نسبت زاویه آشکار سازها به شعاع نور فرعی در بعضی از نفلومتر ها راست می باشد. در دیگر دستگاه ها این زاویه کمتر است. این زاویه معمولا 37 درجه و زوایه پخش به سمت جلو 70 درجه می باشد.

میزان پخش نور تولید شده توسط واکنش های به تعادل رسیده با نفلومتر هایی با نقطه پایانی واکنش بالا اندازه گیری می شوند. میزان پخش نور نفلومتر های سرعتی را در کووت دستگاه به صورت مرتب اندازه می گیرند.

ترجیح بر این است که از نفلومتر های سرعت استفاده شوند چون:

  1. چون نیازی به بلانک ندارند.
  2. اندازه گیری تغییر پخش نور نسبت به واحد زمان می باشد، نتایجی که به دست می آیند در عرض ده الی شصت ثانیه اندازه گیری می شوند. در حالی که در سنجش نقطه پایانی نیاز به رسیدن به تعادل بوده و این باید قبل از سنجش انجام شود، بنابراین نتیجه دیرتر بدست می آمدند.
  3. معمولا نفلومتر های سرعتی از نفلومتر های نقطه پایانی حساس تر می باشند.

 

کاربرد نفلومتر

برای سنجش مقادیر پروتئین های پلاسمایی از دستگاه نفلومتر استفاده می شود. با استفاده از آنتی بادی ها مونوکلونال موجب افزایش حساسیت این سنجش می شود. لیست تعدادی از پروتئین هایی که با روش نفلومتری می توان مورد سنجش قرار داد را در زیر می خوانید:

فیبرینوژن، ایمونوگلوبولین پلاسمایی, کمپلمان, تریپیسین, ماکروگلوبولین و…

غلظت داروها را با کمک دستگاه نفلومتر می توان اندازه گیری کرد.

 

قیمت نفلومتر

برای اطلاع از قیمت دستگاه نفلومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است