تاکومتر یا دور سنج یک دستگاه حسگر است که به منظور اندازه گیری سرعت چرخش یک شیء همانند با میله ی موتور در یک ماشین به کار گرفته می شود . این دستگاه تعداد گردش ها در هر دقیقه ( RPM ) هر شیء را معین می کند . این دستگاه از یک صفحه ی مدرج ، یک سوزن برای تشخیص قرائت فعلی ، و علایمی به منظور معین سازی سطوح خطرناک و امن شکل گرفته است .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دور سنج

اگر به گذشته نگاهی داشته باشیم ، ساخت اولین تاکومتر های مکانیکی بر پایه ی اندازه گیری نیروی گریز از مرکز بوده است . در سال 1817 ، آن ها به منظور اندازه گیری سرعت دستگاه ها به کار گرفته شدند . ولی پس از سال 1840 ، استفاده از آن ها به شکل شایعی برای اندازه گیری سرعت وسایل نقلیه بوده است .

مدل های پیشرفته ی تاکومتر در کاربرد های جدید ، به عنوان نمونه ، در حوزه ی پزشکی استفاده می شود که یک هماتاکومتر قرار داده شده در رگ توانایی تخمین سرعت جریان خون را دارد . از نتایج به دست آمده می شود به منظور تشخیص مشکلات گردش خونی همانند با بسته بودن رگ ها استفاده کرد .

مدل های مختلف تاکومتر ها

در زیر به تاکومتر هایی اشاره می شود که به شکل متداول پیدا می شوند

نوع آنالوگ : ساختار آن از یک سوزن و اینترفیس شبیه به صفحه ی مدرج شکل گرفته است . آن ها توانایی ذخیره سازی قرائت ها را ندارند و نمی توانند جزییاتی همانند با میانگین و انحراف را مورد محاسبه قرار دهند . اینجا سرعت توسط یک فرکانس خارجی ارسالی به تبدیل کننده به ولتاژ به ولتاژ تبدیل می شود . این ولتاژ سپس به وسیله ی یک ولت متر آنالوگ نشان داده می شود .

نوع دیجیتال : دارای یک ال ای دی یا ال سی دی به منظور قرائت نتایج هستند و یک مموری برای ذخیره سازی آن ها . از آن ها می توان برای کار های تخصصی تر استفاده کرد ، و برای اندازه گیری و بررسی دقیق هر گونه کمیت های مبتنی بر زمان بسیار شایسته هستند . تاکومتر های دیجیتال این روز ها بسیار مشاهده می شوند و آن ها نتایج را به شکل عددی به جای استفاده از سوزن و صفحه های مدرج به دست می دهند .

نوع غیر تماسی و تماسی : تاکومتر نوع تماسی در تماس با میله ی چرخشی قرار دارد . نوع غیر تماسی برای موارد کاربردی متحرک مناسب هستند و از یک دیسک اپتیکال یا لیزری استفاده می کنند . در مدل تماسی ، یک سنسور مغناطیسی یا انکودر اپتیکال استفاده می شود . هر دوی این نوع روش های اکتساب داده ها هستند .

نوع اندازه گیری فرکانس و زمان : هر دو مدل مدر نظر از این دستگاه مبتنی بر روش های اندازه گیری هستند . دستگاه اندازه گیری زمان سرعت را با اندازه گیری فواصل زمانی بین پالس های ورودی مورد اندازه گیری قرار می دهند در حالی که مدل اندازه گیری کننده ی فرکانس سرعت را با اندازه گیری فرکانس پالس های ورودی اندازه می گیرد . تاکومتر های اندازه گیری کننده ی دما برای اندازه گیری های سرعت پایین و تاکومتر های اندازه گیری کننده ی فرکانس برای اندازه گیری های سرعت بالا ایده آل می باشند .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع دور سنج

قیمت تاکومتر

برای اطلاع از قیمت دورسنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است