پیرومتر یا دماسنج غیر تماسی دستگاهی است که به نوعی یک ترمومتر حس کننده از راه دور به شمار می رود که به منظور اندازه گیری دمای یک سطح مورد استفاده قرار می گیرد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

این دستگاه در تاریخ در مدل های مختلف به چشم خورده است . در عصر مدرن ، این دستگاه به نحوی ساخته شده است که از یک مسافت دمای یک سطح را از طیف تابش گرمایی که منتشر می شود مورد اندازه گیری قرار می دهد ، فرآیندی که به نام پیرومتری و اغلب رادیومتری نام دارد .
کلمه ی پیرومتر از کلمه ی یونانی ” πυρ ” ( پیرو ) به معنی آتش و meter به معنی اندازه گیری می آید . این کلمه در آغاز به دستگاهی اختصاص داده شد که توانایی اندازه گیری دمای یک شیء بر پایه ی نور سفید را داشت ، نور مرئی که از بدنه ای منتشر می شود و حداقل داغ شده است . نوع مدرن یا ترمومتر های مادون قرمز نیز دمای اشیاء خنک تر ، با دمایی تا دمای اتاق ، را با آشکار سازی ریزش تابش مادون سرخ آن ها اندازه گیری می کنند .

مدل های مختلف پیرومتر

پیرومتر پهن باند

این نوع پیرومتر یکی از انواعی است که به وسیله ی محققین بیشتر از همه مورد استفاده قرار گرفته است . مدل پهن باند طول موج های پهن باد تابش ، معمولا در حدود 0.3 میکرون را ثبت می کنند . با آن که این نوع پرومتر ها بیشتر از همه استفاده شده اند ، نتایج آن ها معمولا با میزان خطای بالایی همراه است . از آن جایی که آن ها تنها مقدار اندکی از گرمای یک شیء را مورد ثبت قرار می دهند ، هر چیزی از بخار آب تا گرد و غبار امکان ایجاد خطا در نتایج نهایی را دارد .

پیرومتر های اپتیکال

گرچه تمامی این دستگاه ها ذاتا اپتیکال یا نوری هستند و گرمای یک شیء را از یک مسافت دور می توانند مورد قرائت قرار دهند ، مدل اپتیکال به دانشمندان اجازه ی مشاهده ی گرما را می دهد . نوع اپتیکال طول موج های مادون سرخ گرما را اندازه گیری کرده و مستقیما به کاربر توزیع گرمایی یک شیء را نشان می دهد . مدل های دیگر پیرومتر معمولا یک صفحه ی نمایش دارند که نتایج یک اسکن اپتیکال را به دست می دهند .
نوع اپتیکال همانند با یک تلسکوپ است که از بین یک لنز دانشمندان نگاه کرده و امواج مادون قرمز یک شیء را مشاهده می کنند . پیرومتر های اپتیکال یکی از قدیمی ترین مدل های مختلف پیرومتر به شمار می روند و امکان دیدن طول موج هایی تا 0.65 میکرون را دارند .

پیرومتر تابشی

نوع تابشی طول موج های تابش خالص را مورد اندازه گیری قرار می دهد . این دستگاه یک اسکنر اپتیکال دارد که قادر به این است که طول موج هایی در طیف 0.7 تا 20 میکرون را مشاهده کند ، یعنی طیف عمومی برای گرمای رادیواکتیوی . اسکنر اپتیکال به دانشمندان کمک می کند تا سطوح تابش را بدون در معرض قرار دادن پیرومتر تا حدود شیء اندازه گیری کنند ، که می توانست سبب به خطر انداختن افراد در معرض تابش قرار گرفته شود .

 

قیمت پیرومتر

برای اطلاع از قیمت دماسنج غیر تماسی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است