تانسیومتر همان طور که برای فیزیک به کار برده می شود ، ابزاری است که برای اندازه گیری کشش سطحی مایعات یا سطوح استفاده می شود. این دستگاه ها در آزمایشگاه های تحقیقاتی و توسعه برای تعیین کشش سطحی مایعاتی نظیر روکش ها ، لاک ها یا چسبنده ها استفاده می شوند. زمینه ی کاربردی بیشتر این ابزار آزمایشگاهی بررسی فرآیند های تولید صنعتی نظیر تمیز کردن قطعات یا آب فلز دادن می باشد.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

انواع تانسیومتر

دانشمندان اغلب اوقات از یک تانسیومتر برای اندازه گیری کشش سطحی و کشش بین سطحی یک مایع با استفاده از روش های قطره ی ساکن ( چسبیده ) یا آویزان استفاده می کنند.

تانسیومتر حلقه ی Du Noüy

این نوع دستگاه از یک حلقه ی پلاتونیومی استفاده می کند که در یک مایع غوطه ور می شود. همان طور که حلقه از مایع بیرون کشیده می شود ، نیروی مورد نیاز با دقت اندازه گیری می شود تا کشش سطحی مایع تعیین شود.

تانسیومتر صفحه ی Wilhelmy

تانسیومتر صفحه ی Wilhelmy نیاز به یک صفحه برای برقراری تماس با سطح مایع دارد. به زعم بسیاری از افراد چنین روشی ساده ترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری کشش سطحی محسوب می شود.

تانسیومتر فشار حبابی

به علت نیرو های جاذب داخلی یک مایع ، حباب های هوا در مایعات فشرده می شوند. فشار منجر شده ( فشار حباب ) منجر به شکل گیری شعاع رو به کاهشی از حباب می شود.

تانسیومتر خاک

تانسیومتر خاک یک ابزار اندازه گیری است که برای تعیین پتانسیل ماتریک آب ( کشش رطوبتی خاک ) در ناحیه ی هواده استفاده می شود. این دستگاه معمولا از یک لوله ی پلاستیکی یا شیشه ای با یک سرپوش متخلخل چینی تشکیل شده است و از آب پر می شود. بالای لوله دارای یا یک فشار سنج خلاء یا یک کلاهک لاستیکی است که به همراه یک دستگاه تانسیومتر سوراخی ( puncture tensiometer ) قابل حمل استفاده می شود که یک سوزن شبیه به سوزن های تزریق درون وریدی برای اندازه گیری فشار درون این ابزار به کار گرفته می شود. این دستگاه در خاک قرار می گیرد و یک پمپ دستی برای بیرون کشیدن یک خلاء جزئی استفاده می شود. همان طور که آب از خاک توسط گیاهان و تبخیر بیرون کشیده می شود ، خلاء درون لوله افزایش می یابد. به دنبال اضافه کردن آب به خاک ، خلاء درون لوله رطوبت خاک را می گیرد و کاهش پیدا می کند. بر اساس نوع خاک ، محتوای رطوبتی و به علت پسماند ، یعنی تاریخچه ی اشباع سازی خاک ، مقدار نشان داده شده توسط ابزار متفاوت است.

چنین دستگاه هایی در برنامه ریزی آبیاری برای کمک به کشاورزان و دیگر افرادی که برای آبیاری مدیریت می کنند استفاده می شوند تا در تعیین زمان آب دهی مفید باشند. در ارتباط با منحنی حفظ آب ، تانسیومتر ها را می توان برای تعیین میزان آب دهی به کار گرفت. با تمرین ، یک تانسیومتر می تواند ابزار مفیدی برای این اهداف باشد. تانسیومتر های خاک هم چنین می توانند در مطالعات علمی خاک ها و گیاهان به کار گرفته شوند.

 

قیمت تانسیومتر

برای اطلاع از قیمت زاویه سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است