وسترن بلات یا دستگاه ایمونوبلاتینگ ( گاهی اوقات ایمنوبلات پروتئین نامیده می شود ) به شکل وسیعی به عنوان یک تکنیک آنالیزی در حوزه های زیست سلولی ، ایمنو ژنتیک و سایر رشته های زیست سلولی به منظور کشف پروتئین های خاص در یک نمونه از بافت همگن یا عصاره ، استفاده می شود .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

آنتی بادی های مصنوعی به وجود آورده می شوند که با یک پروتئین هدف ویژه واکنش نشان دهند . نمونه ی تحت آزمایش آماده و با این آنتی بادی ها بر روی غشاء قرار داده می شود ، بعد از یک مرحله الکتروفورز ژل اگر پروتئین خاص مورد نظر وجود داشته باشد ، این امر منجر به ظاهر شدن یک باند رنگ شده بر روی وسترن بلات می شود .

تعدادی از موتور های جستجو ، نظیر CiteAb ، Antibodypedia و SeekProducts موجود هستند که می توانند به محققان در پیدا کردن آنتی بادی های مناسب به منظور استفاده در وسترن بلات کمک کنند . بسیاری از شرکت های ساخت معرف در فراهم سازی آنتی بادی ها ( هم آنتی بادی های مونو کلونال و هم پلی کلونال ) علیه ده ها هزار پروتئین مختلف ، تخصص دارند .

سایر تکنیک های مربوطه شامل آنالیز دات بلات ، ایمنو هیستوشیمی و ایمنو سیتو شیمی می شود که در آن ها از آنتی بادی ها به منظور کشف پروتئین ها در بافت ها و سلول ها توسط رنگ آمیزی ایمنی ( immunostaining ) و روش ELISA استفاده می شود .

منشاء روش وسترن بلات

منشاء شکل گیری این روش در آزمایشگاه Harry Towbin در موسسه ی Friedrich Miescher است . نام وسترن بلات به تکنیکی داده شده که توسط W. Neal Burnette معرفی آن صورت گرفت و به نوعی به Southern blot اشاره دارد ، تکنیکی برای آشکارسازی DNA که پیش از آن توسط ادوین ساترن ( Edwin Southern ) معرفی شده بود . آشکارسازی RNA تحت اصطلاحی به اسم northern blot قرار می گیرد و شکل دهنده ی آن فردی به اسم جورج استارک در استفورد است .

کاربرد های وسترن بلات یا دستگاه ایمونوبلاتینگ

 • تست تاییدی HIV از وسترن بلات به منظور آشکارسازی آنتی بادی ضد HIV در یک نمونه سرم انسانی ، استفاده می کند . پروتئین های سلول های شناخته شده ی آلوده به HIV جدا می شوند و بر روی غشاء همان طور که در بالا اشاره شد ، رنگ آمیزی می شوند . سپس ، سرمی که باید تست شود در مرحله ی اولیه ی انکوباسیون آنتی بادی به کار گرفته می شود ، یعنی آنتی بادی آزادی که شسته می شود ، و یک آنتی بادی ثانویه ی ضد انسان که به سیگنال آنزیمی که اضافه می شود ، متصل است . باند های رنگ آمیزی شده سپس پروتئین هایی سرمی از بیمار که حاوی آنتی بادی است را نشان می دهند .
 • وسترن بلات هم چنین به منظور یک تست قاطع برای تشخیص انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاو (bovine spongiform encephalopathy ) ( BSE اسم مرسوم آن بیماری جنون گاوی است ) استفاده می شود .
 • بعضی از شکل های تست های بیماری Lyme از وسترن بلات استفاده می کنند .
 • از وسترن بلات هم چنین می توان به عنوان یک تست تاییدی برای آلودگی به ویروس هپاتیت B و آلودگی HSV-2 ( تب خال نوع 2 ) استفاده کرد .
 • در دام پزشکی ، از وسترن بلات اغلب اوقات به منظور تایید وضعیت FIV+ در گربه ها استفاده می شود .

شیوه ی عملکرد وسترن بلات

 • به منظور ایجاد وسترن بلات یک الکتروفورز ژل به منظور جداسازی پروتئین های بومی توسط ساختار سه بعدی یا پروتئین های دناتوره شده بر اساس طول پلی پپتید ها ، استفاده می شود . پروتئین ها سپس به یک غشاء انتقال داده می شوند ( معمولا نیترو سلولز یا PVDF ) ، که در آن جا آن ها با آنتی بادی های خاصی برای پروتئین هدف رنگ آمیزی می شوند . مرحله ی الکتروفورز ژل در آنالیز وسترن بلات به منظور برطرف کردن مساله ی واکنش پذیری عرضی ( واکنش بین دو مولکول متفاوت ) آنتی بادی ها لحاظ شده است .

قیمت وسترن بلات

برای اطلاع از قیمت ایمونوبلاتینگ می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

 • امتیاز کلی
 • Rated 5 stars
  5 / 5 (1 )
 • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است