در مطلب می خوانیم که از دسیکاتور ها تا گلاو باکس ها یا انکوباتور ها یا چمبر های محیطی ، کاربران آزمایشگاهی چطور تصمیم می گیرند که به چه نوع چمبر آزمایشگاهی نیاز دارند ؟ در حالی که بعضی از تجهیزات از نظر قابلیت های موجود با هم همپوشانی دارند ، بعضی از این چمبر ها کاربرد های مجزا و مختص به خودی دارند . ما هر کدام از آن ها را بررسی می کنیم تا این اطمینان را برای کاربران به وجود آوریم که طبق عملکرد مورد نیاز خود خرید می کنند ، یعنی خرید بدون بیشتر از حد نیاز :

انتخاب اتاقک تست یا چمبر آزمایشگاهی مناسب برای یک آزمایشگاه

دسیکاتور

دسیکاتور ها ساده ترین در بین 4 مورد نام برده شده هستند . آن ها به طور کلی به منظور نگهداری و خشک کردن نمونه های با رطوبت کم و حساس به رطوبت استفاده می شوند . دسیکانت قرار داده شده در کنیستر ( canister ) بخار آب را از واکنش دهنده هایی که رطوبت نما هستند جذب می کند . 4 نوع دسیکاتور وجود دارد :

 • استاندارد که نیاز به بررسی و به کار گیری دستی دارد . اگر دسیکانت اشباع شود ، از طریق حرارت دادن و جایگزینی نیاز به دوباره احیاء شدن دارد .
 • خودکار که دارای فن ها و هیتر های الکتریکی است که به احیاء دسیکانت می پردازد تا نیازی به بررسی دستی نباشد .
 • تصفیه کننده ی گاز که به شکل پیوسته ای گاز خنثی وارد آن می شود تا به رطوبت نسبی سریع تر برسد .
 • خلاء که از یک پمپ خلاء به منظور حذف هوا و رطوبت استفاده می کند . برای مواردی که می توانند توسط هوا آسیب ببینند و نیاز به نگهداری به شکل کاملا خشک دارند ، دسیکاتور خلاء در بین این 4 مدل ، امن ترین محسوب می شود .

چون دسیکاتور ها می توانند مقرون به صرفه ترین باشند ، آن ها برای ذخیره سازی و خشک کردن ارزش در نظر گرفته شدن را دارند ولی نمی توانند فراتر از این کنترل محیطی فراهم کنند . آن ها هم چنین پاسخ های سریعی ارائه نمی دهند .

 

گلاو باکس

گلاو باکس ها دستکاری موارد در یک محیط مهر و موم شده و شفاف را فراهم می کنند . آن ها به طور معموا برای سنتز شیمیایی ، کاربرد های دارویی ، جوشکاری لیزری استفاده می شوند و بسیار تطبیق پذیر و همه کاره هستند . آن ها با داشتن طراحی بی نظیر ، مانع شکل گیری تماس بین کاربران و مواد بالقوه خطرناک می شوند . اتاقک جدا کننده ی آن ها حاوی شیار هایی با گلاو هایی است که به شکل محکمی بدون امکان نفوذ هوا مهر و موم شده اند . شیار ها به کاربران اجازه می دهند تا موارد مختلف را داخل محفظه به کار ببرند .

موادی که به خوبی در محیط ایزوله ی گلاو باکس کار می کنند شامل ایزوتوپ های رادیو اکتیو ، ویروس ها ، دی ان ای و مواد شیمیایی آزمایشگاهی سمی می شوند . علاوه بر تحت کنترل داشتن مواد ، گلاو باکس ها می توانند پارامتر های محیطی را نظیر دما ، رطوبت ، اکسیژن و موارد متعدد دیگر را کنترل کنند . دو نوع گلاو باکس دیده می شوند :

 • گلاو باکس هایی برای استفاده با مواد خطرناک از جمله HEPA و دریچه های ایمنی فیلتر بخار مواد آلی به منظور محافظت از کاربران در برابر ریز ذرات و بخار های خطرناک .
 • گلاو باکس هایی که یک جو خنثی با خلوص بالا فراهم می کنند .

گلاو ها در قالب مدل های لاستیکی ، neoprene یا نیتریلی وجود دارند یا ممکن است برای کنترل مواد سمی استفاده شوند.

 

انکوباتور

انکوباتور ها به احتمال زیاد متداول ترین چمبر های آزمایشگاهی باشند . آن ها یک محیط عاری از آلودگی و کنترل شده برای محیط های کشت سلول یا بافت و محیط های باکتریایی به وجود می آورند . انکوباتور دما ، رطوبت ، اکسیژن و دی اکسید کربن را به منظور محافظت از نمونه ها ثابت نگه می دارد . زیست شناسان مولکولی و میکروب شناسان تکیه به استفاده از انکوباتور ها برای کار های تجربی خود دارد .

انکوباتور ها در قالب 5 مدل اصلی دیده می شوند :

 • انکوباتور های برای اهداف عمومی شامل انتقال مکانیکی ( یا اجباری ) گرما هستند که برای توزیع محکم هوا و یک نواختی آن دارای یک فن هستند ، و انتقال گرانش ( یا طبیعی ) برای محیطی با آشفتگی کم جریان هوا .
 • انکوباتور های دی اکسید کربن یک شبیه سازی بهینه از محیط رشد طبیعی سلول به وجود می آورند .
 • انکوباتور های یخچالی که برای اکسیژن مورد نیاز زیستی ( BOD ) و اکسیژن مورد نیاز شیمیایی ( COD ) ، محیط های کشت سلول و باکتری و سایر کاربرد هایی که نیازمند محیطی با دمایی زیر یا بالای دمای محیطی اند ، ایده آل است .
 • انکوباتور های لرزشی که آشفتگی به وجود می آورند و نیاز به تجهیزات اضافی حذف و در همین حین از نظر فضای اشغال شده مقرون به استفاده هستند . از این نوع انکوباتور برای محیط های کشت مایع و شستن لکه ها استفاده کنید .
 • انکوباتور های BOD یا انکوباتور های دما پایین که دمای دقیقی برای کاربرد های اکسیژن مورد نیاز بیو شیمیایی فراهم می کنند .

از انکوباتور ها در زمان کار با مواد خطرناک استفاده نکنید .

 

چمبر محیطی

چمبر های محیطی اثرات شرایط محیطی را بر روی مواد و محصولات صنعتی ، قطعات الکتریکی و موارد زیستی ، تست می کنند . شرایط ممکن است شامل رطوبت ، دما های بسیار بالا و پایین ، تابش اشعه ، لرزش ، اسپری نمک ، هوا ، اشعه ی ماورای بنفش خورشید و مواد متعدد دیگر شود .

این چمبر ها کمک به ارزیابی کیفیت محصول ، ارزیابی قابلیت اطمینان به محصول و نشان دادن ضعف های ساخت می کنند . به عنوان مثال ، یک تولید کننده ی دریچه ممکن است دریچه ها را داخل چمبری با رطوبت بالا به منظور تعیین این که چقدر سریع زنگ می زنند یا خورده می شوند ، قرار دهد . تنظیم پارامتر ها درون این چمبر می تواند فرآیند خراب شدن را نشان دهد . از طریق این آزمایش ، تولید کنندگان می توانند چرخه ی عمر معمول محصولات خود را متوجه شوند .

بعضی از چمبر های محیطی بهترین گزینه برای آزمایش های شیمیایی ، تست های رشد گیاهان و حیوانات ، تست های رشد میکروبی و موارد متعدد دیگر هستند .

با آن که ضرورتا گران قیمت ترین این 4 گزینه به شمار نمی روند ، ولی چمبر های محیطی می توانند تخصصی و پیچیده باشند و از مدل های رو میزی تا اندازه ای در حد یک اتاق متفاوت باشند .

کدام نوع از چمبر آزمایشگاهی بهترین انتخاب برای آزمایشگاه شما است ؟

به منظور مشخص کردن این که کدام چمبر بهتر است ، موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • به چه محیط خاصی نیاز خواهد بود ؟
 • چه سطحی از دقت و قابلیت اطمینان مورد نیاز است ؟
 • آیا ایمنی مساله ای است که باید در نظر داشت یا خیر ؟

 

قیمت چمبر آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت چمبر تست دما و رطوبت محیطی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است