ارائه دهندگان این محصول


شناساگر های اسید – باز ( که از این به بعد تنها شناساگر نامیده می شوند ) اسید های ضعیف آلی هستند . ولی بر خلاف اکثر اکسید ها ، شکل های اسید و باز شناساگر ها رنگ های متفاوتی دارند . از آن جایی که رنگ شناساگر بستگی به pH محلول دارد ، شناساگر ها در کاربرد هایی که شامل تغییرات pH می شوند ، نظیر تیتراسیون ، محک زدن pH و آزمایش های علمی ، بسیار استفاده می شوند .

مشاهدۀ انواع محلول معرف PH

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات PH متر

 

انتخاب یک شناساگر pH

مهم ترین ویژگی یک شناساگر محدوده ی pH آن است که بستگی به قدرت اسید شناساگر دارد . محدوده ی pH یک شناساگر محدوده ای از مقادیر pH است که در طی آن شناساگر رنگ ها را از شکل اسیدی به شکل بازی اش تغییر می دهد . وسعت آن از بالاترین مقدار pH است که تنها شکل اسیدی دیده می شود تا پایین ترین مقدار pH که تنها شکل بازی دیده می شود . شناساگر به تغییرات pH خارج از محدوده ی خود حساس نیست چون شناساگر رنگ را در طول این مقادیر pH تغییر نمی دهد . به عنوان مثال ، متیل رد رنگ را در مقادیر pH ، 1 تا 4 یا 6 و بالا تغییر نمی دهد . محدوده ی pH 4 تا 6 است .

تیتراسیون

چون یک تغییر بارز pH نزدیک به نقطه ی تعادل تیتراسیون های اسید – بازی رخ می دهد ، یک شناساگر را می توان به منظور پیدا کردن علامتی برای پی بردن به پایان تیتراسیون استفاده کرد . زمان انتخاب یک شناساگر برای تیتراسیون های اسید – بازی ، شناساگری انتخاب کنید که محدوده pH آن بین تغییر pH واکنش قرار گیرد . به عنوان مثال ، در تیتراسیون اسید قوی با یک باز قوی ، pH به شکل سریع تری از 3 به 11 تغییر پیدا می کند . شناساگر فنول فتالئین که محدوده ی آن از 8 تا 10 است ، بنابراین برای این نوع تیتراسیون انتخاب خوبی است .

اگر تغییر pH حول نقطه ی تعادل تیتراسیون خود را نمی دانید ، از یک کتاب راهنمای عمومی شیمی استفاده کنید . اکثر کتاب ها حاوی منحنی های تیتراسیون برای تیتراسیون های ساده نظیر تیتراسیون اسید ضعیف – باز قوی یا اسید قوی – باز ضعیف ، هستند .

تست pH

لیتموس ( تورنسل )، که از گلسنگ استخراج می شود ، یکی از قدیمی ترین و ساده ترین شناساگر های pH است و دانشجویان ممکن است از قبل با آن آشنا باشند .

انواع کاغذ لیتموس

سه نوع کاغذ لیتموس وجود دارد : خنثی ، قرمز و آبی . کاغذ لیتموس خنثی به رنگ ارغوانی است ، ولی در حضور اسید به رنگ قرمز و در حضور یک باز به رنگ آبی می گراید . کاغذ لیتموس قرمز رنگ در حضور باز به رنگ آبی در می آید . کاغذ لیتموس آبی رنگ در حضور اسید به رنگ قرمز در می آید .کاغذ لیتموس pH یک محلول را مشخص نمی کند ، تنها مشخص می کند اسیدی است یا بازی .

به منظور مشخص سازی pH ، از کاغذ pH ، محلول یونیورسال شناساگر یا pH متر استفاده کنید . pH متر ها می توانند pH را تا مقدار 0.01 مشحص کنند . این نوع دقت معمولا برای علوم پیشرفته ، یا تحقیقات علمی ، نگه داشته می شود . اکثر آزمایشگاه های عمومی شیمی از کاغذ pH یا محلول یونیورسال شناساگر به جای pH متر ها استفاده می کنند .

کاغذ pH حاوی چندین شناساگر است و طیف های pH آن ها را برای ارائه ی یک طیف وسیع تر از حساسیت به pH ترکیب می کند . این کاغذ ها یک رنگ بی مانند برای هر واحد pH نشان می دهند و دارای نمودار رنگی مختص به خود هستند .

محلول های یونیورسال شناساگر عملکرد مشابهی دارند و می توانند مقرون به صرفه ترین گزینه از نظر هزینه باشند چون تنها یک قطره از محلول معمولا مورد نیاز است . محلول یونیورسال شناساگر Bogen ، که حاوی شناساگر های متیل رد ، فنل فتالئین و برومو تیمول بلو است pH را در طیف 4 تا 10 اندازه می گیرد . محلول یونیورسال شناساگر دیگر هم چنین آب طبیعی کلم قرمز است .

انتخاب یک شناساگر مناسب برای یک تیتراسیون

یک شناساگر مناسب رنگ را در نقطه ی تعادل تیتراسیون تغییر خواهد داد .

بعضی از شناساگر های اسید – برای استفاده در این نوع تیتراسیون ها مناسب نیستند :

  • لیتموس در تیتراسیون ها استفاده نمی شود چون طیف pH که در آن رنگ را تغییر می دهد زیادی بزرگ است .
  • شناساگر یونیورسال که معمولا یک ترکیب از چندین شناساگر است طیفی از رنگ ها را در یک محدوده ی وسیع pH نشان می دهد بنابراین از آن می توان برای مشخص سازی مقدار تقریبی pH یک محلول استفاده کرد ولی برای تیتراسیون ها به کار گرفته نمی شود .

برای انتخاب یک شناساگر مناسب به منظور استفاده با یک تیتراسیون مشخص اسید – بازی :

  • مشخص کنید که چه نمونه هایی در نقطه ی تعادل حضور دارد و مقدار تخمینی pH را در نقطه ی تعادل حدس بزنید . جدول زیر می تواند به شما در رابطه با مقدار نسبی pH در نقطه ی تعادل تیتراسیون های اسید – بازی بر اساس قدرت نسبی اسید ها یا قدرت باز ها ، کمک کند :

 

pH نمک های شکل گرفته از واکنش های اسید و بازی ( 25 درجه سانتیگراد) باز قوی باز ضعیف
اسید قوی pH = 7 pH < 7
اسید ضعیف pH > 7 pH ≈ 73
  • از جدول شناساگر های بالا به منظور انتخاب شناساگری که رنگ را در طیف pH ، که در نقطه ی تعادل دیده می شود ، تغییر می دهد ، استفاده کنید .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات PH متر

 

قیمت شناساگر ph

برای اطلاع از قیمت شناساگر پ هاش می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (4 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است