یکی از رو به رشد ترین انواع پمپ های جانشینی مثبت در بازار پمپ پریستالتیک است . زمانی منحصرا از این پمپ در آزمایشگاه استفاده می شده است و امروز به منظور استفاده در کنترل فرآیند ، تصفیه ی آب و تولید گیاه نیز به کار گرفته می شود . با این وجود ، افراد بسیاری هنوز با این فناوری این پمپ در حال حضور و مزایای آن بیگانه هستند .

محبوبیت پمپ پریستالتیک را می توان به طراحی که دارد نسبت داد . یک موتور الکتریکی یک مجموعه غلتک را می چرخاند که به دنبال چرخش آن ها شلنگ را تحت فشار قرار داده و رها می کند . این عمل تحت فشار قرار دادن یک نوع خلاء به وجود می آورد که مایع را از میان لوله می کشد . چون شلنگ تنها قسمت مرطوب است ، نگهداری و تمیز کردن پمپ پریستالتیک بسیار ساده و راحت است .

مزایای پمپ پریستالتیک

عدم آلودگی

پمپ پریستالتیک یک سیستم پمپ کننده ی عاری از آلودگی به وجود می آورد . مایعی که قرار است پمپ شود همواره درون لوله باقی می ماند و بنابراین هرگز در تماس با هر گونه تجهیزات پمپ ، درزگیر ها ، دیافراگم ها یا سایر بخش های متحرک قرار نمی گیرد . در نتیجه ، پیدا کردن یک پمپ سازگار با یک راه حل ویژه به سادگی انتخاب یک لوله ی سازگار شیمیایی است .

این قضیه باعث می شود که پمپ پریستالتیک برای انتقال محلول های سوزش آور و با خصوصیات شدید شیمیایی و هم چنین مایعات با خلوص بالا ایده آل باشد . نیازی به نگرانی در رابطه با فرسایش یا خورده شدن شیمیایی قطعات پمپ و در رابطه با آلودگی نیست . علاوه بر این ، اکثر انواع لوله های پمپ را می توان از طریق استفاده از اتوکلاو ، تابش اشعه ی گاما یا به کار بردن گاز اکسید اتیلن استریل کرد ، و اکثر سیستم ها استفاده از تکنیک های تمیز کردن در مکان ( CIP ) و بخار دادن در مکان ( SIP ) را ساده می سازند . این قضیه باعث ایجاد این اطمینان می شود که کل سیستم پمپ با حداقل هزینه استریل شده است .

استفاده آسان

استفاده و سفارشی سازی پمپ های پریستالتیک ساده است . آن ها خود به عمل پمپ کردن می پردازند و بسیاری از مدل ها دارای سر های قابل تعویض پمپی هستند که می توانند در عرض چند دقیقه با استفاده از پیچ هایی که با دست محکم می شوند ، نصب شوند . پیشرفت های مهندسی باعث طراحی پمپ هایی شده است که اجازه می دهند حتی تعویض قطعات و نصب آن ها در پمپ های بزرگ نیز در عرض چند ثانیه صورت گیرد . علاوه بر این ، اکثر پمپ ها دارای جنبه های کنترلی ساده ای با یک صفحه ی مدرج یا صفحه کلید برای کنترل سرعت ، و منو های ساده و غیر پیچیده ای برای برنامه ریزی وظایف پیچیده هستند .

هزینه های نگهداری پایین

پمپ های پریستالتیک جدا از تعویض شلنگ ها نیاز به جنبه های نگهداری بسیار اندکی هستند . شلنگ ها بایستی به صورت دوره ای به منظور جبران عملکرد کاهش یافته ی جریان ، تعویض شوند . این عمل معمولا در عرض چند ثانیه صورت می گیرد که می تواند زمان استفاده از همین پمپ به منظور انتقال یا توزیع مواد شیمیایی آزمایشگاهی مختلف یک مزیت باشد . زمانی که محلول ها تغییر داده می شوند ، تنها باید شلنگ ها عوض شوند و پمپ می تواند در عرض چند دقیقه روشن و به کار افتد .

علاوه بر این ، بسیاری از پمپ ها دارای درجه حفاظت بالایی در برابر نفوذ ذرات هستند یعنی آن ها را می توان در حین تمیز کردن با جریان سریع آب شست .

جنس مواد شلنگ پمپ پریستالتیک

سیستم های پمپ پریستالتیک با طیف وسیعی از شلنگ ها با جنس های مختلف سازگار هستند از جمله سیلیکون ، ترموپلاستیک ها و حتی PTFE محکم . هم چنین فرمول های تازه توسعه یافته ی شلنگ دو لایه یا بیرون آمده نظیر شلنگ جدید Masterflex® Chem-Durance™ وجود دارد که در آن یک شلنگ از ماده ای با عمر طولانی بر روی یک ماده ی داخلی نازک تر قرار می گیرد که سازگار با مواد شیمیایی خورنده است ، در نتیجه با شلنگی روبرو هستیم که خصوصیات جمع کننده ی آن در یک پمپ فراتر از خصوصیات خود مواد به تنهایی است .

بسیاری از انواع شلنگ ها هم چنین با تایید سازمان دارویی آمریکا ( USP ) اداره دارو و غذا ( FDA ) ، دپارتمان کشاورزی آمریکا ( USDA ) و یا سازمان بنیاد ملی بهداشت ( NSF ) روبرو می شوند . این قضیه باعث می شود که پمپ های پریستالتیک برای مدیریت طیف وسیعی از مایعات ، از محیط های کشت سلولی حساس گرفته تا حلال های صنعتی مفید باشند و این امکان را به وجود می آورد که از همان پمپ به سادگی با تعویض شلنگ در کاربرد های دیگر استفاده کرد .

قابلیت های پمپ کنندگی در چند محیط

علاوه بر ایجاد مکش کافی برای قابلیت خود مکشی بودن ، پمپ های پریستالتیک به اندازه ی کافی خلاء برای پمپ کردن اکثریت مایعات چسبنده از جمله مایعاتی که برای دیگر انواع پمپ ها بسیار سنگین هستند ، به وجود می آورند . با این وجود ، چون این پمپ ها یک عمل پمپ کنندگی آرامی به وجود می آورند که بخش های محکمی از مایع بر جا می گذارد ، از جمله دیواره های سلولی و ذرات ، آن ها برای انتقال مایعات حساس ، اسلاری ها و جامدات معلق عالی هستند .

پمپ های پریستالتیک هم چنین به منظور جا به جا کردن مایعات ، گاز ها و مایعات فاز مخلوط استفاده می شوند . اگر حباب های گاز در جریان مایع ( به عنوان مثال ، از طریق آزاد سازی به شکل گاز از محلول ) حضور داشته باشند ، آن ها می توانند به همراه بخش مایع بدون هر گونه آشفتگی جریانی پمپ شوند . به همین دلیل ، پمپ های پریستالتیک هم چنین می توانند بدون آسیبی خشک شوند .

استفاده ارزان

استفاده از پمپ های پریستالتیک نسبتا ارزان است . آن ها به این دلیل مقرون به صرفه هستند که تمیز کردن آن ها ساده است و بنابراین به شکل موثری در برابر اکثر مواد شیمیایی آسیب زننده به پمپ و مضر غیرقابل نفوذ هستند و بنابراین از همین پمپ می توان برای کاربرد های مختلف استفاده کرد . این امر باعث پایین آوردن هزینه های کاری ، کاهش هزینه های نگه داری ، مدت از کار افتادگی کمتر و افزایش بازدهی و تولید می شود .

نکاتی در رابطه با استفاده از پمپ

چون پمپ های پریستالتیک از شلنگ استفاده می کنند ، به علت افزایش فشار درون شلنگ ، شلنگ تمایل به باد کردن دارد و به غلتک ها فشار وارد کرده و باعث فرسودگی پیش از موعد می شود . به منظور کاهش فرسودگی ، مطمئن شوید که شلنگ به شکل صحیح در راس پمپ بارگذاری شده است و تنها شلنگ های با کیفیت خریداری کنید . به عنوان مثال ، شلنگ PerfectPosition™ ، که به شکل مخصوصی برای پمپ پردازش جدید Masterflex® B/T® توسعه یافته است و طراحی آن برای جریان های با سرعت بالا و دارای علائم حک شده بر روی سطح است تا تراز بندی بهینه ی شلنگ آسان شود .

اگر مشکلی با طبیعت نوسانات در پمپ پریستالتیک دارید ، این امر را می توان با استفاده از یک راس پمپ که دارای غلتک های بیشتری است کاهش داد و بنابراین باعث ایجاد ارتعاشات ( نوسانات ) کمتر شد . یک تعدیل کننده ی ارتعاش نیز کمک می کند .

نتیجه گیری

پمپ های پریستالتیک به قسمت مهمی از فرآیند های مختلف تبدیل شده اند از انتقال مواد شیمیایی گرفته تا پردازش مواد دارویی و تصفیه ی فاضلاب . جنبه های همه کاره ی آن ها و استفاده ی آسان باعث شده است که در چالش های مختلف مربوط به حمل مایعات به کار گرفته شوند .

 

 

قیمت پمپ پریستالتیک

برای اطلاع از قیمت پمپ پریستالتیک آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (1 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است