این سوال به دفعات به ذهن مشتری می آید زمانی که او یک ترازو دریافت می کند و در دستورالعمل استفاده از آن کالیبره کردن قبل از استفاده ذکر شده است .

 

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی

 

 

چرا باید ترازویم را کالیبره کنم ؟ آیا این کار توسط کارخانه صورت نگرفته است ؟

دلایل زیادی برای این که یک ترازو ممکن است نیاز به کالیبره شدن داشته باشد وجود دارد :

  • آشفتگی هایی در طول ارائه ی ترازو به بازار ممکن تغییرات اندکی در اصولی مکانیکی آن به وجود آورد
  • تغییرات دمایی ممکن است کالیبراسیون را تحت تاثیر قرار دهد
  • بعضی از کاربران ممکن است از چیز هایی استفاده کنند که به نسبت موارد استفاده شده در کارخانه اندکی متفاوت باشد
  • مکان قرار دادن ترازو ممکن است نیروی گرانشی متفاوتی به نسبت کارخانه داشته باشد .

 

دلیلی که به واسطه ی آن بهتر می توان این دلایل را درک کرد ، شکل غیر کامل سیاره ی ما است . گرانش در تمامی بخش های زمین ممکن است یکسان نباشد . این عامل بسیار مهم است چون ترازو ها حجم را اندازه گیری نمی کنند ، به جای آن ، آن ها نیروی گرانش کشاننده ی حجم به سمت مرکز زمین را اندازه می گیرند .

روش کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی

در طول کالیبراسیون از یک وزن از قبل مشخص شده به منظور تنظیم پارامتر های ترازو و بنابراین تضمینی برای دقت آن ، استفاده می شود . به عنوان مثال ، زمانی که یک حجم یک کیلوگرمی ( استاندارد ) بر روی یک ترازو قرار داده می شود ، نیروی آن قرائت 100 گرمی را نشان خواهد داد . سپس هر وزن دیگری که بر روی ترازو قرار داده شود طبق این استاندارد اندازه گیری خواهد شد . اگر وزن مورد نظر نیمی از این حجم را داشته باشد ، نیمی از نیروی اعمال شده روی ترازو را خواهد داشت و در نتیجه قرائت نیمی از آن را نشان خواهد داد . اگر این ترازو به مکانی که گرانش متفاوت است انتقال داده شود ، یک مقدار متفاوت نشان خواهد داد چون نیرو متفاوت خواهد بود . همین قضیه زمانی که شما به اطراف جهان سفر می کنید ، رخ می دهد .

سیاره ی ما تقریبا یک کره است ، ولی کره ی کاملی نیست . قطب ها در طول میلیون ها سال چرخش به سمت پایین فشرده شده اند و خط استوا اندکی بالا آمده است . اگر در قطب ها قرار گرفته باشید اندکی به مرکز زمین به نسبت زمانی که بر روی خط استوا قرار دارید ، نزدیک تر هستید . هر چه به مرکز زمین نزدیک تر می شوید ، نیرو به علت گرانش اندکی بیشتر خواهد بود. هر چه از مرکز دور تر شوید ، مقدار آن کمتر خواهد بود . هم چنین ، اگر از یک کوه بالا بروید چون از مرکز دور می شوید ، نیرو کمتر خواهد بود .

ترازو های مختلف به تغییر در یک مکان به شکل متفاوتی واکنش نشان خواهند داد . یک ترازو با حساسیت کمتر ، به عنوان مثال با دقت 1.0 گرم ، ممکن است قادر به اندازه گیری یک تغییر در گرانش زمانی که به یک مکان متفاوت انتقال داده شود ، نباشد . ترازو های حساس تر ، نظیر آن دسته از ترازو هایی که در آزمایشگاه پیدا می شوند ، به سهولت بیشتری تفاوت در نیرو های گرانشی را نشان خواهند داد .

در حساس ترین ترازو های آزمایشگاهی این امکان وجود دارد که یک تفاوت بسیار اندک در مکان بتواند باعث تغییرات بزرگی در کالیبراسیون ترازو شود . به عنوان مثال یک ترازوی تحلیلی آزمایشگاهی که قادر به وزنی برابر با دقت 100 گرم تا 0.0001 گرم است می تواند تغییرات بسیار اندکی در گرانش را متوجه شود .

اگر این ترازو با یک حجم 100 گرمی کالیبره شود و به طبقه ی بالای یک ساختمان ، به عنوان مثال 10 متری ، حدود 3 طبقه بالاتر، برده شود ، تغییر در گرانش باعث خواهد شد که ترازو 100 گرم را به عنوان 99.9970 گرم یا 0.0030 کمتر نشان دهد چون از مرکز زمین دور شده است .

اگر ترازو به سمت شمال یک کیلومتر برده شود ، همان حجم 100 گرمی را 100.0007 اندازه خواهد گرفت ، یعنی با یک افزایش 0.0007 گرمی ، چون به قطب شمال نزدیک تر شده است . اگر یک کیلومتر به سمت جنوب برده شود ، باید 0.0007 گرم اندازه گیری کند . و اگر به سمت غرب و شرق برده شود همان مقدار را نشان خواهد داد چون هیچ کدام از این دو جهت به مرکز زمین نزدیک نیستند .

 

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی

 

 

 

قیمت کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی

برای اطلاع از تعرفه کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

  • امتیاز کلی
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (2 )
  • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است