نوع ترازوی آزمایشگاهی را برای کار خود ، از جمله ظرفیت و خوانا بودن قرائت در نظر بگیرید ، به قابلیت های اضافه ای که می توانند کارآیی را بالا ببرند نگاهی داشته و سپس تصمیم بگیرید که انتخاب شما مطابق با بودجه ی شما است یا خیر .

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی

دو نوع ترازوی آزمایشگاهی

برای آغاز فرآیند انتخاب ، دو نوع اصلی ترازوی آزمایشگاهی را در ذهن داشته باشید :

 • ترازو های تحلیلی

  که معمولا بهترین هستند . ترازوی آزمایشگاهی تحلیلی نتیجه ی حداقل تا 4 رقم اعشار ( به عنوان مثال 0.0001 گرم یا 0.1 میلی گرم ) را نشان می دهد . قدرت نشان دادن نتایج به این صورت تحت اصطلاح قابلیت خوانا بودن قرائت ترازو قرار می گیرد ( خوانا بودن در این جا به معنی نشان دادن دقیق تر وزن است ) . ترازو های تحلیلی دارای قابلیت خوانا بودن قرائت بی نظیری هستند . ظرفیت آن ها ( حداکثر وزن ) معمولا تا حداکثر 250 گرم است . متداول ترین ترازو های تحلیلی نتایج را در قالب 4 یا 5 رقم اعشار نشان می دهند و برای وزن مواد خام ، مواد شیمیایی آزمایشگاهی و دارو ، اغلب به شکل پودر ، مایع یا جامد ، به کار گرفته می شوند . علاوه بر ترازو های تحلیلی ، ریز ترازو ها نتایج را تا 6 رقم اعشار برای کاربرد هایی که نیاز به اندازه گیری های فوق العاده دقیقی دارند ، نشان می دهند .

 

 • ترازوی دقیق

  معمولا نتایج را از یک تا سه رقم اعشار نشان می دهند ( 0.001 گرم تا حداکثر 0.1 گرم ) ، یعنی خوانا بودن قرائت آن ها در مقایسه با ترازو های تحلیلی کمتر است . با این وجود ، ترازو های دقیق ظرفیت های بالاتری را ، تا حداکثر چند کیلوگرم ، می توانند تحمل کنند . بعضی از ترازو های دقیق پرتابل و باتری خور هستند ، در نتیجه برای فعالیت های میدانی یا کاربرد های مشابه یک گزینه ی قابل انعطاف به شمار می روند . ترازو های دقیق پرتابل گاهی اوقات ارزان تر هستند ، با خوانا بودن قرائت یک یا دو رقم اعشار .

 

انتخاب ترازوی آزمایشگاهی مناسب

به منظور محدود کردن بیشتر گزینه ها ، موارد زیر را دنبال کنید و به گزینه ای برسید که با پیش نیاز های کلی شما بهتر مطابقت دارد .

 

1- خوانا بودن قرائت ترازوی آزمایشگاهی خود را بدانید . میزان دقتی که اندازه گیری شما باید ثبت کند را در نظر بگیرید و ترازوی را خریداری کنید که نتایج را بر همان اساس با مقدار رقم اعشار مناسب نشان دهد .

ابزاری را انتخاب کنید که نتایج بهتری در اختیار شما قرار دهد . اگر نیاز به کسب نتایجی با دقت 0.01 یا 0.005 گرم است ، یک ترازوی با دقت 4 رقم اعشار را انتخاب کنید . شروع انتخاب های شما با دقتی که نیاز دارید باشد ، سپس ترازویی را خریداری کنید که دارای قابلیت خوانا بودن قرائت بهتر است تا خود را محدود نکرده باشید.

 

2- نگاه به ظرفیت یا حداکثر وزن مجاز بیاندازید . نوع ظرف اندازه گیری که استفاده خواهید کرد و نوع موادی که اندازه گیری باید شوند را در نظر بگیرید .

اگر به طور منظم اندازه گیری های شما 50 گرم است ، باید بر ترازو هایی با ظرفیت 100 گرم تمرکز کنید . طبق یک اصل کلی ، باید به منظور جلوگیری از بیش از حد بارگذاری بر روی ترازو میزان توزین شما در وسط محدوده ی ظرفیت ترازو قرار گیرد .

 

3- قابلیت ها و گزینه های اضافی را در نظر بگیرید :

قابلیت هایی که در ترازو لحاظ می شوند :

 • سطح وزن کردن : مطمئن شوید که سطح وزن کردن و شکل آن مناسب با کار شما است .
 • اینترفیس کامپیوتی : تقریبا تمامی ترازو های تحلیلی و دقیق شامل بخش نرم افزاری نیز می شوند . آیا این اینترفیس ( یو اس بی ؛ RS-23 ) با تجهیزات شما کار می کند ؟ آیا صفحه کلید و نمایشگر برای کاربرد بهینه طراحی شده اند ؟ به عنوان مثال صفحات نمایش فوق العاده بزرگ برای مشاهده ی آسان ، شاید از فاصله دور در آزمایشگاه، مناسب باشند . اگر تمامی شرایط دیگر برابر است ، این قابلیت ممکن است جلب کننده باشد .
 • توزین پویا یا توزین حیوانی : این قابلیت حرکت یک حیوان را بر روی سطح توزین در نظر می گیرد . در عرض چند ثانیه چندین قرائت انجام می دهد و میانگین آن ها را برای دقت بیشتر به دست می دهد .

گزینه هایی که موارد اضافی یا لوازم جانبی هستند که معمولا شامل یک هزینه ی افزوده می شوند :

 • کیت اندازه گیری چگالی یا گرانش خاص . این اندازه گیری در آزمایشگاه های اطمینان کیفی برای مشخص سازی کیفیت یک محصول متداول است . این کیت حاوی بخش های ضروری برای وزن کردن آسان نمونه در هوا و غوطه ور شده در مایع است . هم چنین شامل یک ترمومتر و اغلب اوقات یک وزنه با حجم مشخص است که به منظور گرانش خاص مایعات به کار گرفته می شود .

کارخانه های تولید کننده ی مواد خام ، به همراه سایرین ، از این اطلاعات به منظور مشخص کردن این که آیا هوا در بین مواد آن ها گیر افتاده است ، که باعث ایجاد گرانش خاص اندکی می شود ، استفاده می کنند . سازندگان فوم سنتزی به داده های مشابهی به منظور مشخص کردن میزان هوای بیش از حد کم یا زیاد گیر افتاده در محصولات خود ، نیاز دارند . بعضی از ترازو ها نرم افزاری دارند که کاربر را در بین مراحل تست راهنمایی و اندازه گیری گرانش خاص یا چگالی را به صورت خودکار محاسبه می کند .

این قابلیت با آن که باعث راحتی می شود ولی هم چنین اگر اندازه گیری گرانش خاص یا چگالی به صورت منظمی حساب شود ، باعث افزایش کارآیی می شود .

 

 

4 ) بودجه ی خود را بررسی کنید . قابلیت مهمی ، نظیر میزان خوانا بودن قرائت ممکن است نوع ترازوی انتخابی شما را مشخص کند ، ولی بعضی از گزینه ها در دسته ی ” داشتن آن ها خوب است ” قرار می گیرند اگر به شکل بارزی در زمان صرفه جویی نکنند .

کیت اندازه گیری چگالی و گرانش خاص می توان 20 تا 30 درصد هزینه های ترازوی شما را افزایش دهد . این هزینه ممکن است برای تولید کننده ها یا سایر افراد متخصصی که به صورت پیوسته از این اندازه گیری استفاده می کنند ، مهم باشد . برای کاربرد های ساده ی آزمایشگاهی ، این نوع هزینه ممکن است نیازی نباشد .

مشاهدۀ انواع ترازوی آزمایشگاهی

قیمت ترازوی آزمایشگاهی

برای اطلاع از قیمت ترازوی دقیق و ترازوی حساس آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 • امتیاز کلی
 • Rated 4.9 stars
  4.9 / 5 (4 )
 • امتیاز شما


دیدگاه ها بسته شده است