روتامتر دستگاهی است که سرعت جریان مایع را در یک لوله ی بسته اندازه گیری می کند . این دستگاه به گروهی به اسم دستگاه های اندازه گیری سطح متغیر تعلق دارد که سرعت جریان را به این نحو اندازه گیری می کند که اجازه می دهد جریان از بین چندین قسمت از مناطقی با سرعت های مختلف عبور کند و باعث ایجاد یک پدیده ی قابل اندازه گیری می شود .

ساختمان روتامتر

یک روتامتر از یک لوله ی باریک ، معمولا از جنس شیشه با یک ” شناور ” ، ساخته شده از آلومینیوم آنادایز شده یا سرامیکی ، تشکیل شده است که درون آن توسط نیروی پسار مایع به سمت بالا می آید و توسط جاذبه به پایین می رود . نیروی پسار برای یک مایع مشخص و شناور بودن در بین مقطعی از دستگاه تابعی از جذر سرعت جریان است . سرعت جریان حجمی بیشتر از بین یک ناحیه ی مشخص سرعت جریان و نیروی پسار را افزایش می دهد ، بنابراین شناور به سمت بالا هل داده می شود . گرچه ، از آن جایی که داخل روتامتر مخروطی شکل است ، ناحیه ی اطراف به حالت شناور در می آید که از بین آن ها جریان های محیط افزایش ، سرعت جریان و نیروی پسار کاهش پیدا می کند تا زمانی که یک تعادل مکانیکی در وزن شناور ایجاد شود .

شناور ها به اشکال مختلفی ساخته می شوند ، که متداول ترین آن ها نیزه ای و بیضوی شکل است . شناور ممکن است به صورت مورب دارای شیار هایی باشد و تا حدی رنگ آمیزی شده باشد تا به دنبال عبور مایع ، به صورت محوری بپرخد . این قضیه گیر کردن شناور را نشان می دهد چون اگر تنها آزاد باشد چرخش دارد . معمولا نتایج از بالای وسیع ترین بخش شناور ، یعنی مرکز بیضی ، یا قسمت بالایی استوانه خوانده می شوند . بعضی از شرکت ها از استاندارد متفاوتی استفاده می کنند . شناور نبایستی در مایع شناور باشد چون دارای چگالی بیشتری از مایع است و اگر این طور نباشد حتی اگر جریانی وجود نداشته باشد به سطح بالا شناور خواهد شد .

طبیعت مکانیکی اصول اندازه گیری یک دستگاه اندازه گیری جریان به وجود می آورد که نیاز به هیچ گونه انرژی برق ندارد . اگر لوله از فلز ساخته شود ، موقعیت شناگر به یک شاخص خارجی از طریق یک اتصال جفت شدگی آهن ربایی انتقال داده می شود . این قابلیت به شکل قابلی توجهی جنبه های کاربردی جریان سنج سطح متغیر را افزایش داده است ، چون اندازه گیری را می توان به دور از فرآیند مشاهده کرد یا برای کنترل خودکار به کار برد .

مزایای روتامتر

  • یک روتامتر نیاز به سوخت یا برق خارجی ندارد ، تنها خصوصیات ذاتی مایع را به همراه قدرت جاذبه به منظور اندازه گیری سرعت جریان به کار می گیرد .
  • یک روتامتر هم چنین یک دستگاه نسبتا ساده است که می تواند از مواد ارزان به تولید انبوه برسد و تاییدی برای استفاده ی گسترده ی آن باشد .
  • از آن جایی که سطحی که مایع از آن عبور می کند به دنبال حرکت مایع به سمت بالای لوله افزایش پیدا می کند ، اندازه گیری تقریبا خطی است .
  • از شیشه ی شفاف استفاده می شود که مقاومت بالایی نسبت به شوک حرارتی و عمل شیمیایی دارد .

معایب روتامتر

  • به علت تکیه ی آن به توانایی مایع یا گاز در جا به جایی شناور ، علایم مدرج روی روتامتر تنها برای یک ماده ی مشخص در یک دمای مشخص دقیق خواهد بود . ویژگی اصلی مهم چگالی مایع است ، گرچه ویسکوزیته ممکن است نیز مهم باشد . طراحی ایده آل شناور ها غیر حساس بودن آن ها نسبت به ویسکوزیته است ، گرچه این قضیه بر اساس مشخصات سازنده قابل بررسی است . ممکن است از یا روتامتر های مجزا برای چگالی ها و ویسکوزیته های مختلف استفاده شود ، یا چندین مقایس در همان روتامتر می تواند به کار گرفته شود .
  • به علت اشاره مستقیم جریان ، دقت در مقایسه با سایر اصول اندازه گیری نسبتا ضعیف است . عدم قطعیت در نتایج قرائت شده در انتهای اندازه گیری بدتر می شود . نوسانات جریان و اختلاف منظر ممکن است عدم قطعیت اندازه گیری را بیشتر افزایش دهد .
  • از آن جایی که شناور باید از بین محیط در حال جریان خوانده شود ، بعضی از مایعات ممکن است باعث شوند نتیجه ی به دست آمده کدر به نظر آید و خوب خوانده نشود . ممکن است یک مبدل برای اندازه گیری الکترونیکی موقعیت شناور مورد نیاز باشد .
  • روتامتر ها به سادگی برای خواندن توسط دستگاه پذیرفته نمی شوند ، گرچه شناور های آهن ربایی که یک تعقیب کننده را به سمت بیرون لوله هدایت می کنند ، موجود هستند .
  • روتامتر ها معمولا در اندازه هایی بیشتر از 6 اینچ / 150 سانتیمتر تولید نمی شوند ، ولی گاهی اوقات از طراحی های بزرگتری بر روی لوله های بسیار بزرگ استفاده می شود .

 

قیمت روتامتر

برای اطلاع از قیمت روتامتر آزمایشگاهی می توانید در فرم زیر درخواست خود را با جزئیات ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است