محیط کشت آگار نوعی پتری دیش می باشد که شامل یک محیط رشد است که برای کشت میکرو ارگانیسم ها و گیاهان کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. به محیط کشت آگار می توان به صورت انتخابی ترکیباتی همچون آنتی بیوتیک ها اضافه کرد.

میکروارگانیسم هایی که روی محیط کشت قرار داده می شوند، رشد پیدا کرده و کلنی ها را تشکیل می دهند، که هر کلنی از نظر ژنتیگی همانند ارگانیسم اجدادی خود می باشد، بنابراین میتوان از این پلیت یا برای تخمین میزان غلظت ارگانیسم های درون آن استفاده کرد یا از کلنی کانتر مقداری از محیط کشت را مورد استفاده قرار داد و یا برای ایجاد محیط های کشت ژنتیکی خالص بدست آمده از محیط کشت آگار که شامل مخلوطی از ارگانیسم هایی داری ویژگی ژنتیکی متفاوت می باشد با استفاده از یک تکنیک به نام streaking می باشد.

محیط کشت آگار از چند نوع تشکیل شده اند؟

بعضی از انواع متداول محیط کشت آگار که مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از:

از سلول های قرمز خونی، روی یک محیط کشت آگار برای تشخیص عفونت استفاده می گردد، در سمت راست محیط کشت آگار مثبت استرپتوکوک و در سمت چپ آن یک آلودگی مثبت استافیلوکوکوس قرار دارد.

آگار خونی (BAP): محیط کشت آگار خونی حاوی خون پستانداران، معمولا دارای غلظت 5 تا 10 درصد می باشند. آگار های خونی، محیط های کشت غنی شده و متمایز شده ای می باشند که برای ایزوله کردن ارگانیسم های آوندی و بررسی فعالیت همولیتیکی مورد استفاده قرار میگیرند.

آگار شکلاتی: یک نوع محیط کشت آگار خونی می باشد که در آن سلول های خونی توسط گرما دادن سلول ها، در دمای 56 درجه ی سانتیگراد لیز شده اند و از آن برای رشد باکتری های تنفسی آوندی مورد استفاده می شود.

آگار خون اسب: محیط کشت آگار خون اسب (HBA) نوعی محیط کشت میکروبیولوژیکی غنی شده از خون است، از آنجایی که این محیط غنی شده می باشد به رشد باکتری های آوندی خاصی اجازه می دهد و این امکان را برای مشخص کردن فعالیتهای همولیتیکی این محیط ها را فراهم می کند.

آگار مارتین تایر : آگار مارتین تایر، یک نوع آگار شکلاتی است که برای ایزوله کردن باکتری نیسریا گونورهوا استفاده می شود.

آگار سیترات بایل سالت سوکروز : آگار سیترات بایل سالت سوکروز، رشد گونه های باکتریایی ویبریو از جمله ویبریو کلرا، را افزایش می دهد.

 

قیمت آگار ؛

برای اطلاع از قیمت محیط کشت آگار می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است