آمونیاک یا azane ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن با فرمول NH3 است . این ماده یک گاز بی رنگ با بوی تیز واضحی است . این ترکیب به شکل بارزی در نیاز های تغذیه ای ارگانیسم های زمینی سهیم است که این امر به واسطه ی استفاده از آن به عنوان یک پیش ماده برای غذا و کود ها است . این ترکیب شیمیایی ، یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ، هم چنین یک بخش ساختمانی ( در ساختار آن ها نقش دارد ) برای سنتز بسیاری از دارو ها است و از آن در بسیاری از محصولات تمیز کننده ی تجاری استفاده می شود . گرچه وجود آن

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

در طبیعت متداول است و استفاده ی زیادی از آن می شود ، ولی شکل غلیظ شده ی این ترکیب خود هم خطرناک و هم سوزش آور است .
تولید صنعتی جهانی آمونیاک در سال 2014 به مقدار 176 میلیون تن بوده که به نسبت تولید صنعتی جهانی آن در سال 2006 که 152 میلیون تن بوده است ، 16 درصد افزایش داشته است .
NH3 در دمای −33.34 °C (−28.012 °F ) در فشار یک اتمسفر جوش آورده می شود ، بنابراین این مایع باید تحت فشار یا دمای کم ذخیره شود . نوع مصرف خانگی این ماده یا هیدروکسید آمونیوم یک محلول NH3 در آب است . غلظت چنین محلول هایی در واحد های مقیاس بومه اندازه گیری می شود ، به نحوی که آمونیاک دارای 26 درجه بومه ( حدود 30 درصد ( بر حسب وزن ) آمونیاک در دمای 15.5 درجه ی سانتی گراد یا 59.9 درجه ی فارنهایت ) محصول تجاری متداول با غلظت بالا است .
کشف و مشخص سازی
این قسمت در رابطه با کشف در آزمایشگاه است . برای کشف در نجوم بخش مربوط به ستاره شناسی را مشاهده کنید .

آمونیاک در محلول

آمونیاک و نمک های آمونیوم را می توان به سادگی ، در مقادیر بسیار اندک ، با اضافه کردن محلول نسلر کشف کرد که یک رنگ متمایز زرد رنگ در حضور حداقل مقدار آمونیاک یا نمک های آمونیوم ظاهر می شود . مقدار این ماده در نمک های آمونیوم را می توان از نظر کمی با تقطیر نمک ها با هیدروکسید پتاسیوم یا سدیم تخمین زد ، به نحوی که آمونیاک ظاهر شده در یک حجم مشخص از سولفوریک اسید استاندارد جذب شده و سپس مقدار بیش از حد اسید به صورت حجمی مشخص می شود ، یا این که این ماده ممکن است در اسید هیدروکلریک جذب شود و بنابراین کلرید آمونیوم رسوب شیمیایی در غالب آمونیوم هگزا کلرو پلاتینات ، (NH4)2PtCl6 ، را شکل دهد .

آمونیاک گازی

چوب های گوگردی ( Sulfur sticks ) به منظور کشف نشتی های اندک در سیستم های منجمد سازی نوع صنعتی این ترکیب سوزانده می شوند . مقادیر بیشتر را می توان با گرم کردن نمک ها با یک قلیای سوزش آور یا با آهک خام کشف کرد ، به نحوی که بوی مشخص آمونیاک فورا ظاهر می شود . آمونیاک یک محرک است و با افزایش غلظت میزان سوزش آن افزایش پیدا می کند به نحوی که حد در معرض گذاری مجاز با آن 25 ppm است و بالای 500 ppm کشنده محسوب می شود . غلظت های بالاتر آن می توانند به سختی توسط آشکار ساز های سنتی کشف شوند ، در نتیجه نوع آشکار ساز طبق میزان حساسیت مورد انتظار انتخاب می شود ( به عنوان مثال نیمه هادی ، کاتالیزوری ، الکترو شیمیایی ) . حسگر های هولوگرافیک برای کشف غلظت هایی تا حداکثر 12.5 درصد در حجم پیشنهاد شده اند .

نیتروژن آمونیاکی ( NH3-N )

نیتروژن آمونیاکی ( NH3-N ) تدبیری است که به صورت متداول به منظور تست مقدار یون های آمونیوم ، که به صورت طبیعی از آمونیاک نتیجه گرفته می شود و به آمونیاک از طریق فرآیند های آلی بر می گردد ، در آب یا مایعات فاضلابی استفاده می شود . از آن به شکل اساسی به منظور تعیین کمیت مقادیر آمونیاک در تصفیه آب و سیستم های خالص سازی آب به کار گرفته می شود . اندازه گیری این امر در غالب واحد های میلی گرم / لیتر ( میلی گرم به ازای هر لیتر ) صورت می گیرد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی آمونیاک مرک از کمپانی merck آلمان و نیز آمونیاک سیگما آلدریچ موجودند

قیمت آمونیاک ؛

برای اطلاع از قیمت آمونیاک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است