بنزن یک ترکیب شیمیایی آلی مهم با فرمول شیمیایی C6H6 است . این مولکول از 6 اتم کربن متصل به هم در یک حلقه با یک اتم هیدروژن متصل به هر کدام از آن ها ، تشکیل شده است . چون دارای تنها یک اتم کربن و هیدروژن است ، از آن به عنوان یک هیدروکربن یاد می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این ترکیب جزئی طبیعی از نفت خام و یکی از مواد مهم پتروشیمی به شمار می رود . به خاطر اتصال پیوسته ی چرخه ای pi بین اتم های کربن ، این ترکیب شیمیایی در دسته ی یک هیدروکربن آروماتیک واقع می شود . اغلب اوقات به اختصار Ph–H نوشته می شود . بنزن یک ماده ی بسیار اشتعال پذیر و بی رنگ با بوی شیرین است . از آن به عنوان پیش ماده ای برای تولید مواد شیمیایی با مولکول های پیچیده تر استفاده می شود ، نظیر استیل بنزن و کومن ، که از آن میلیارد ها کیلوگرم تولید می شود . چون این ماده ی شیمیایی دارای عدد اکتان بالایی است ، جزء مهمی از این ترکیب شیمیایی به شمار می رود .

کاربرد های بنزن

از این ماده ی شیمیایی به طور کلی به عنوان یک واسطه برای تولید دیگر مواد شیمیایی استفاده می شود ، بیشتر اتیل بنزن ، کومن ، سیکلوهگزان و آلکیل بنزن . بیشتر از نیمی از کل تولید این ترکیب به اتیل بنزن است ، پیش ماده ای برای استیرن که به منظور ساخت پلیمر ها و پلاستیک ها نظیر پلی استرین و ESP استفاده می شود . مقدار 20 درصد از تولید آن به منظور ساخت کومن استفاده می شود که برای تولید فنول و استون برای رزین ها و مواد چبسنده نیاز است . سیکلو هگزان تقریبا 10 % تولید بنزن جهان را به خود اختصاص می دهد که به طور کلی در ساخت فیبر های نایلونی استفاده می شود که در البسه و مهندسی پلاستیک ها به کار گرفته می شود . مقادیر کمتر این ترکیب شیمیایی برای ساخت انواع لاستیک ها ، چرب کنند ها ، رنگ ها ، پاک کننده ها ، دارو ها ، مواد منفجره و آفت کش ها استفاده می شود . در سال 2013 ، بزرگترین کشور مصرف کننده این ترکیب شیمیایی چین و سپس ایالات متحده بود . تولید آن در حال حاضر در خاورمیانه و آفریقا افزایش یافته است در حالی که ظرفیت تولید آن در اروپای غربی و آمریکای شمالی در حالت رکود قرار دارد .

از تولوئن حالا به عنوان یک جایگزین برای این ترکیب شیمیایی آلی ، به عنوان مثال به عنوان یک ماده ی افزودنی به سوخت ، استفاده می شود . ویژگی های حلال این دو مشابه است ولی تولوئن خاصیت سمی بودن کمتری دارد و طیف مایع آن وسیع تر است . تولوئن هم چنین به این ماده شیمیایی پردازش می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بنزن مرک از کمپانی merck آلمان و نیز بنزن سیگما آلدریچ موجودند

قیمت بنزن ؛

برای اطلاع از قیمت بنزن می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است