کاتیون آمونیوم یک یون چند اتمی با بار مثبت است که فرمول شیمیایی NH+4 دارد . به وجود آمدن آن به وسیله ی پروتون دار شدن آمونیاک ( NH3 ) انجام می پذیرد . این ماده هم چنین نام مرسومی برای آمین های با بار مثبت یا آمین های پروتون گرفته و کاتیون های 4 تایی آمونیوم (NR+4) ، هنگامی که گروه های آلی ( با حرف R نشان داده می شوند ) جایگزین یک یا بیشتر از یک اتم هیدروژن می شوند ، است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

ساختار آمونیوم

تک جفت الکترون بر روی اتم نیتروژن در آمونیاک ، که به صورت خطی در بالای حرف N نشان داده می شود ، با یک پروتون پیوند برقرار می کند ( H+ ) . در نتیجه ، هر 4 اتصال N–H اکی والان و بنابراین پیوند های کووالانسی قطبی محسوب می شوند . این یون با متان و بورو هیدرید ایزو الکترونیک است . در بحث اندازه ، کاتیون آمونیوم همانند با کاتیون سزیوم است . یون های آمونیم محصول زائدی در متابولیسم حیوانات به شمار می روند . در گروه ماهی ها و بی مهرگان آبی ، دفع آن مستقیما به درون آب انجام می گیرد . در گروه پستانداران ، کوسه ها و دوزیستان ، در چرخه ی اوره تبدیل به اوره می شود ، به این علت که اوره میزان سمیت کمتری دارد و ذخیره شدن آن به شکل موثرتری می تواند انجام پذیرد . در گروه پرندگان ، خزندگان و حلزون های زمینی ، آمونیم متابولیکی به اوریک اسید تبدیل می شود که به شکل جامد است و در نتیجه با حداقل هدر دادن آب دفع می شود .

درجه ای که در آن آمونیاک یون آمونیم را به وجود می آورد وابسته به pH محلول است . اگر pH اندک باشد ، این تعادل به سمت راست انتقال می یابد یعنی مولکول های آمونیاک فراوان تری به یون های آمونیوم تبدیل می شوند . اگر pH بالا باشد ( غلظت یون های هیدروژن پایین است ) جا به جایی این تعادل به سمت چپ خواهد بود یعنی : یون هیدروکسید یک پروتن از یون آمونیوم جذب کرده و باعث ایجاد آمونیاک می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی آمونیوم مرک کد 105432 و کد 105428 از کمپانی merck آلمان و نیز
آمونیوم سیگما آلدریچ با کد CAS Number 7664-41-7 موجودند

قیمت آمونیوم ؛

برای اطلاع از قیمت آمونیوم استاندارد می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است