نیترات کبالت یک نمک معدنی کبالت ( II ) اسید نیتریک ، اغلب اوقات با مقادیر مختلفی از آب است . قسمت فراوانی از این نمک به صورت هگزا هیدرات ، Co(NO3)2·6H2O، یافت می شود که نمک آب شونده ای است که قادر به این است که در آب و سایر حلال های قطبی حل شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

شکل های ساختاری و ترکیب نیترات کبالت

علاوه بر ترکیب غیر آبدار Co(NO3)2 ، چندین هیدرات نیترات کبالت ( II ) وجود دارد . این هیدرات ها فرمول شیمیایی Co(NO3)2·nH2O دارند که در این فرمول مقدار n = 0, 2, 4, 6 است .

نیترات کبالت ( II ) فاقد آب یک ساختار شبکه ای پلیمری سه بعدی قبول می کند ، به صورتی که در این ساختار هر اتم کبالت تقریبا به شکل 8 وجهی با 6 اتم اکسیژن ، هر کدام از یک یون نیترات مختلف ، در انطباق قرار دارد . هر یون نیترات با سه کوبالت در انطباق است . دی هیدرات یک پلیمر دو بعدی محسوب می شود ، با پل های نیتراتی بین مراکز کبالت و اتصال هیدروژنی که این لایه ها را به یک دیگر حفظ کرده است . تترا هیدرات از مولکول های مجزای 8 ضلعی [(H2O)4Co(NO3)2] به وجود آمده است . هگزا هیدرات بهتر است با نام هگزا آکوآ کبالت ( II ) نیترات ، [Co(OH2)6][NO3]2 ، شرح داده شود ، به این علت که از یون های مجزای [Co(OH2)6]2+ و [NO3] به وجود آمده است . در دمای بالای 55 درجه ی سانتی گراد ، هگزا هیدرات به تری هیدرات و در دما های بالاتر به مونو هیدرات تبدیل می شود .

جنبه های کاربردی نیترات کبالت

این ترکیب به شکل متداول به کبالت فلزی با خلوص بالا کاهش می یابد . این ترکیب قادر به این است که بر روی پشتیبان های کاتالیزوری متنوعی برای استفاده از کاتالیز Fischer-Tropsch جذب شود . این ترکیب در مهیا کردن جوهر ها و رنگ ها به کار گرفته می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیترات کبالت مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نیترات کبالت سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نیترات کبالت ؛

برای اطلاع از قیمت کبالت نیترات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است