نشاسته که به اسامی استارچ یا amylum نیز شناخته می شود یک کربوهیدارت پلیمری محسوب می شود که از تعداد فراوانی واحد های گلوکز در اتصال با هم به وسیله ی پیوند های گلوسیدی شکل گرفته است . این پلی ساکارید به وسیله ی اکثر گیاهان سبز به عنوان یک ذخیره ی انرژی به وجود می آید . مرسوم ترین کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی انسان به شمار می رود و مقادیر آن در مواد غذایی همانند با سبب زمینی ، گندم ، ذرت ، برنج و کاساو فراوان است . این کربوهیدرات در شکل خالص خود پودری سفید رنگ ، فاقد طعم و بدون بو است که در آب سرد یا الکل قابل حل شدن نیست . از دو نوع مولکول به وجود آمده است : آمیلوز مارپیچی و خطی و آمیلوپکتین منشعب . بسته به گیاه ، این کربوهیدرات بر پایه ی وزن معمولا حاوی 20 تا 25 درصد آمیلوز و 75 تا 80 درصد آمیلوپکتین است . گلیکوژن ، ذخیره گلوکز حیوانات ، یک مدل منشعب تر از آمیلوپکتین محسوب می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

 

تست های نشاسته در محیط آزمایشگاه

یک محلول تری یدید (I3 ) به وسیله ی ترکیب کردن ید با یدید ( معمولا از یدید پتاسیم ) برای تستی در رابطه با نشاسته به وجود می آید به صورتی که رنگ آبی تیره نشان دهنده ی حضور استارچ است . جزئیات این واکنش نه تنها به شکل کامل تا به حال شناخته نشده است ، بلکه هم چنین این تصور وجود دارد که درون مارپیچ های آمیلوز جا می افتد ، بنابراین بار منفی بین ید و استارچ انتقال داده می شود و سطح انرژی رها شده در کمپلکس به وجود آمده سبب جذب طیفی از منطقه ی نور مرئی می شود . شدت رنگ آبی ظاهر شده بستگی به میزان آمیلوز موجود دارد . نشاسته های مومی با مقدار کم آمیلوز یا بدون آن رنگ قرمز را نشان خواهند داد .

کاربرد نشاسته در صنعت دارویی

در صنعت دارویی ، کاربرد نشاسته به عنوان یک excipient ( یک ماده ی غیر فعال که نقش محیط برای دارو یا ماده ی فعال دیگر دارد ) به عنوان یک disintegrant قرص یا به عنوان به هم چسباننده است .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نشاسته مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نشاسته سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نشاسته ؛

برای اطلاع از قیمت نشاسته می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است