ید عنصری شیمیایی است که در جدول نماد I و عدد اتمی 53 را دارد . نام آن از کلمه ی یونانی ἰοειδής ioeidēs به اسم بنفش یا ارغوانی ، به دلیلی رنگی که بخار ید دارد ، گرفته شده است . این عنصر شیمیایی و ترکیبات آن شکل کلی در صنعت غذایی و به شکل صنعتی در ایجاد اسید استیک و پلیمر هایی خاص به کار گرفته می شود . عدد اتمی تقریبا بالای این عنصر شیمیایی ، میزان سمیت کم آن و سادگی برقراری پیوند با ترکیبات آلی سبب شده است این عنصر قسمتی از مواد متضاد اشعه ی ایکس در پزشکی مدرن محسوب شود . ید فقط دارای یک ایزوتوپ پایدار است . رادیو ایزوتوپ های ید ، همانند با 131I در کاربرد های پزشکی نیز به کار گرفته می شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

 

جنبه های کاربردی ید

تولید اتیلن دی آمین دی هیدرو یدید ، به عنوان یک مکمل غذایی برای احشام صورت می گیرد که سهم فراوانی از مصرف این عنصر شیمیایی را به خود اختصاص می دهند . استفاده ی بارز دیگر آن به عنوان یک هم کاتالیزور برای تولید اسید استیک به وسیله ی فرآیند های مونسانتو و کاتیوا است . در این فناوری ها ، که نقش حمایتی برای میزان تقاضای جهانی اسید استیک را دارند ، اسید هیدرو یدیک متانول را به یدید متیل تبدیل می کند که متحمل عمل کربونیلاسیون می شود . هیدرولز یدید استیل به وجود آمده مجددا باعث تولید اسید هیدرو یدیک و اسید استیک می شود .

استفاده در حوزه ی پزشکی

یدید پتاسیم به عنوان یک اکسپکتورانت به کار گرفته می شود ، گرچه این استفاده روز به روز بیشتر به تاریخ می پیوندد . در علم پزشکی ، یدید پتاسیم معمولا برای درمان عارضه ی Acute thyrotoxicosis ، معمولا به عنوان یک محلول اشباع شده از یدید پتاسیم به اسم SSKI ، به کار گرفته می شود . از آن هم چنین برای مسدود کردن جذب ید 131 در غده ی تیروئید استفاده می شود ، هنگامی که این ایزوتوپ به عنوان قسمتی از دارو های رادیو اکتیوی به کار گرفته می شود که بافت های تیروئیدی و نوع تیروئیدی را هدف نگرفته اند .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی ید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز ید سیگما آلدریچ موجودند

قیمت ید ؛

برای اطلاع از قیمت ید آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است