نیتریک اسید ( HNO3 ) که با نام Aqua fortis نیز شناخته می شود یک اسید معدنی بسیار خورنده است . ترکیب خالص این اسید بی رنگ است ولی نمونه های قدیمی تر به علت تجزیه به اکسید های نیتروژن و آب زرد رنگ می باشند . اکثر شکل های تجاری موجود نیتریک اسید دارای یک غلظت 68 درصد در آب است . زمانی که محلولی دارای بیش از 86 درصد اسید نیتریک است از آن به عنوان نیتریک اسید دود کننده یاد می شود . بسته به مقدار دی اکسید نیتروژن موجود ، اسید نیتریک دود کننده در قالب نیتریک اسید دود کننده ی سفید یا نیتریک اسید دود کننده ی قرمز ، در غلظت های بالای 95 درصد ، قرار می گیرد .

 

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این اسید معدنی ماده ی اولیه ای است که برای نیتراسیون – اضافه شدن یک گروه نیترو معمولا به یک مولکول آلی - استفاده می شود . با آن که بعضی از ترکیب های نیتروژنی به وجود آمده موادی شوک آور هستند که خاصیت انفجاری و حساس به دما دارند ، تعدادی اندک از آن ها به اندازه ی کافی پایدار هستند که برای تخریب و مهمات استفاده می شود و گروهی که پایداری بیشتری دارند به عنوان رنگ دانه در جوهر ها و رنگ ها استفاده می شوند . اسید نیتریک هم چنین به طور متداول به عنوان یک عامل اکسید کننده ی قوی استفاده می شود .

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی نیتریک اسید

این اسید معدنی در شکل تجاری خود یک آزئوتروپ با آب در غلظت 68 درصد HNO3 است که اسید نیتریک تعلیض شده ی معمولی برای استفاده تجاری به شمار می رود . این محلول دمای جوش 120.5 درجه ی سانتی گراد در یک اتمسفر دارد . دو هیدرات جامد شناخته شده هستند ; مونو هیدرات (HNO3·H2O) و تری هیدرات (HNO3·3H2O) .

شکلی از این اسید که در امور صنعتی استفاده می شود معمولا از آزئوتروپ جوش حداکثر نیتریک اسید و آب تشکیل شده که تقریبا 68 درصد HNO3 است ( تقریبا 15 مولار ) . این مقدار گرید فنی یا غلیظ در نظر گرفته می شود ، در حالی که گرید های معرف عبارت از 70 درصد HNO3 می باشند . چگالی نیتریک اسید غلیظ 1.42 g/mL است . یک مقیاس قدیمی تر چگالی اغلب اوقات در رابطه با نیتریک اسید غلیظ به صورت 42° Baumé بیان می شود .

کاربرد های نیتریک اسید

استفاده ی اصلی این اسید در صنعت به منظور تولید کود ها است . اسید نیتریک با آمونیاک خنثی می شود و حاصل آن نیترات آمونیوم است . کاربرد این اسید معدنی در این زمینه 75 تا 80 درصد از 36 میلیون تن نیتریک اسید تولید شده به صورت سالانه ( 1987 ) را به خود اختصاص می دهد . کاربرد های اصلی دیگر شامل تولید مواد منفجره ، پیش ماده های نایلون و ترکیبات آلی ویژه می شود .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی نیتریک اسید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز نیتریک اسید سیگما آلدریچ موجودند

قیمت نیتریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید نیتریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است