فنل که هم چنین به نام اسید کربولیک شناخته می شود ، یک ترکیب آلی آروماتیک است که فرمول مولکولی آن در متون علمی C6H5OH است . این ترکیب آلی به صورت جامد ، شفاف ، به رنگ سفید و فرار است . این مولکول از یک گروه فنیل (−C6H5) در اتصال با یک گروه هیدروکسیل (−OH) شکل گرفته است . قدرت اسیدی متوسطی دارد و به سبب گرایش به شکل دادن سوختگی های شیمیایی بایستی با احتیاط حمل شود .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

این ترکیب آلی در آغاز از قطران زغال سنگ استخراج شد ولی امروزه به میزان گسترده ای ( حدود 7 میلیارد کیلوگرم در هر سال ) از نفت خام تولید می شود . نقش آن در حوزه ی صنعتی به عنوان یک پیش ماده برای تعداد زیادی از مواد و ترکیبات مفید مهم است . از آن به شکل کلی برای سنتز پلاستیک و مواد مرتبط با آن استفاده می شود . فنول و مشتقات شیمیایی آن به منظور تولید پلی کربنات ها ، اپوکسی ها ، باکلیت ، نایلون ، پاک کننده ها ، علف کش ها همانند با علف کش های فنوکسی و دارو های متعددی ، استفاده می شوند .

جنبه های کاربردی فنل

کاربرد های اصلی این ترکیب آلی ، با مصرف دو سوم حجم تولید آن ، شامل تبدیل به پیش ماده هایی برای پلاستیک می شود . چگالش با استون سبب تولید بیسفنول ای ( bisphenol-A ) می شود ، یک پیش ماده ی با اهمیت برای پلی کربنات ها و رزین های اپوکسیدی . چگالش با فنول ، آلکی فنول ها ، یا دی فنل ها با فرمالدهید سبب تولید رزین های فنلی می شود ، یک نمونه ی مشهور از آن باکالیت به شمار می رود . عمل هیدروژناسیون اندک فنل سبب ایجاد سیکلوهگزانون می شود ، پیش ماده ای برای نایلون . پاک کننده های غیر یونی به وسیله ی قلیایی کردن فنل به منظور ایجاد آلکیل فنول ها ، تولید می شوند . به عنوان نمونه ، نونیل فنول که سپس تحت فرآیند اتوکسیلاسیون واقع می شود .

فنل هم چنین یک پیش ماده ی ظریف برای مجموعه ی عظیمی از دارو ها به شمار می رود که برجسته ترین آن ها آسپرین است ولی پیش ماده ی تعداد زیادی از علف کش ها و دارو ها نیز است . فنول به عنوان یک بیهوش کننده / بی حس کننده در محصولاتی همانند با Chloraseptic یا سایر معادل های عمومی دیگر آن به کار گرفته می شود که به شکل مرسومی برای درمان موقتی التهاب گلو به کار گرفته می شوند .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی فنل مرک از کمپانی merck آلمان و نیز فنل سیگما آلدریچ موجودند

قیمت فنل ؛

برای اطلاع از قیمت فنول می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

 

دیدگاه ها بسته شده است