فسفریک اسید ( که با نام ارتو فسفریک اسید یا فسفریک ( V ) اسید نیز شناخته می شود ) یک اسید معدنی با فرمول شیمیایی H3PO4 است . ارتو فسفریک اسید اشاره به فسفریک اسید دارد که نام IUPAC این ترکیب است . پیشوند ارتو به منظور فرق گذاشتن بین این اسید از فسفریک اسید های مربوطه ، که پلی فسفریک اسید ها نامیده می شوند ، استفاده می شود . این ترکیب زمانی که خالص است یک اسید غیر سمی ، جامد در دما و فشار اتاق است . باز مزدوج این اسید معدنی یون دی هیدروژن فسفات ، H 2PO− 4 ، است که در عوض دارای یک باز مزدوج هیدروژن فسفات HPO2− 4 است که یک باز مزدوج فسفات ، PO3− 4 می باشد . فسفات ها مواد مغذی برای تمامی اشکال زندگی هستند .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

 

کاربرد های فسفریک اسید

فسفریک اسید علاوه بر این که یک معرف شیمیایی است ، کاربرد های بسیار وسیعی هم دارد از جمله یک ضد زنگ ، ماده افزودنی به غذا ، اسید اچ ارتوپدی و دندان ، الکترولیت ، عامل پراکندگی ، اسید صنعتی ، ماده خام کود و ترکیب محصولات پاک کنندگی خانگی . در زیست شناسی نیز این ترکیبات و فسفات ها اهمیت دارند .

متداول ترین منبع این ماده شیمیایی یک محلول آبی 85 درصد است ، چنین محلول هایی بی رنگ ، بی بو و غیر فرار هستند . محلول 85 درصد یک مایع غلیظ ولی در عین حال قابل ریزش است . به عنوان یک اسید قوی ، خاصیت خورندگی دارد . به خاطر درصد بالای این اسید معدنی در این معرف ، حداقل مقداری ارتو فسفریک به شکل اسید های پلی فسفریک تغلیض می شوند . به خاطر سادگی و امر برچسب زدن ، 85 درصد نشان دهنده ی H3PO4 است انگاری تمامی آن اسید ارتو فسفریک است . محلول های آبی رقیق فسفریک اسید به شکل ارتو- دیده می شوند .

این ماده شیمیایی در دندان پزشکی و ارتودنسی به عنوان یک محلول اسیدی به منظور تمیز و سخت کردن سطح دندان ها در محلی به کار گرفته می شود که مواد پر کردن دندان استفاده می شوند . این ترکیب هم چنین جزئی از دارو های ضد تهوعی است که بدون نسخه به بیمار داده می شوند که دارای سطوح بالایی از قند ( گلوکز و فراکتور ) نیز هستند . این اسید هم چنین در بسیاری از سفید کننده های دندان به منظور از بین بردن پلاک دندان استفاده می شود که ممکن است قبل از کاربرد بر روی دندان وجود داشته باشد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی فسفریک اسید مرک از کمپانی merck آلمان و نیز فسفریک اسید سیگما آلدریچ موجودند

قیمت فسفریک اسید ؛

برای اطلاع از قیمت اسید فسفریک می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است