یدات پتاسیم ( KIO3 ) ترکیبی شیمیایی است . این ترکیب از نوع یونی بوده و از یون های K+ و یون‎ های IO3− در یک نسبت 1:1 شکل گرفته است .

 

کاتالوگِ مواد شیمیایی مرک

 

 

خصوصیات شیمیایی یدات پتاسیم

پتاسیم یدات یک عامل اکسید کننده به شمار میرود و بنابراین قادر به این است که اگر با مواد قابل احتراق یا عوامل کاهنده تماس داشته باشد ، سبب شکل گیری آتش سوزی شود . این ترکیب یونی را می شود توسط ایجاد واکنش بین یک باز حاوی پتاسیم همانند با هیدروکسید پتاسیم با یودیک اسید مهیا کرد .

جنبه های کاربردی یدات پتاسیم

پتاسیم یدات معمولا برای ید زدایی نمک خانگی به منظور ممانعت از کمبود ید در بدن به کار گرفته می شود . به این خاطر که یدید می تواند به یداین به وسیله ی اکسیژن مولکولی تحت شرایط مرطوب اکسیده شود ، کمپانی های آمریکایی تیو سولفات یا سایر آنتی اکسیدان ها را به یدات پتاسیم می افزایند . در دیگر کشور ها ، یدات پتاسیم به منظور منبعی برای ید خوراکی به کار گرفته می شود . این ترکیب هم چنین در برخی از شیر خشک ها استفاده می شود .

همانند با برومات پتاسیم ، از یدات پتاسیم معمولا به عنوان یک عامل به عمل آور در نانوایی استفاده می کنند .

محافظت از رادیواکتیو

پتاسیم یدات ممکن است برای محافظت در برابر تجمع ید رادیواکتیو در تیروئید به وسیله ی اشباع کردن بدن با منبع پایداری از ید پیش از در معرض گذاری با رادیواکتیو ، استفاده شود . یدات پتاسیم که به وسیله ی سازمان سلامت جهانی در رابطه با حفاظت در برابر رادیواکتیو مورد تایید قرار گرفته است ، جایگزینی برای یدید پتاسیم ( KI ) با چرخه ی عمر ضعیف در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم محسوب می شود .

کشور های حوزه ی بریتانیا ، سنگاپور ، امارات متحده ی عربی و ایالت های آیداهو و یوتای آمریکا به واسطه ی انبار کردن این ترکیب یونی به شکل قرص شهرت دارند . دولت ایرلند نیز پس از حملات 11 ستامپر ، شروع به ارسال قرص های پتاسیم یدات به تمامی خانواده های این کشور کرد . این ترکیب مورد تایید سازمان دارو و غذای آمریکا ( FDA ) به منظور استفاده به عنوان یک مسدود کننده ی تیروئید قرار نگرفته است و FDA نسبت به وب سایت های آمریکایی تبلیغ کننده ی این جنبه ی کاربردی یدات پتاسیم ، واکنش نشان می دهد .

در بازار فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی یدات پتاسیم مرک از کمپانی merck آلمان و نیز یدات پتاسیم سیگما آلدریچ موجودند

قیمت یدات پتاسیم ؛

برای اطلاع از قیمت پتاسیم یدات می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است