دستگاه آزمایشگاهی که به منظور اندازه گرفتن میزان سرعت باد به کار گرفته می شود بادسنج نام دارد که ابزاری متداول است که در پایگاه های هواشناسی به چشم می خورد . این اصطلاح از کلمه ی یونانی anemos گرفته شده که به معنای باد در آن زبان است ، و به منظور شرح هر نوع ابزار اندازه گیری سرعت باد به کار گرفته شده در علم هواشناسی استفاده می شود .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع بادسنج

شکل های مختلف بادسنج

باد سنج فنجانی

نوع ساده ای از بادسنج که توسط دکتر جان توماس رامنی رابینسون از موسسه ی تحقیقاتی Armagh Observatoryدر سال 1845 اختراع شد . این نوع بادسنج از 4 فنجان نیم کره ای شکل گرفته است که هر کدام در انتهای 4 بازوی افقی واقع شده اند که این بازو ها روی یک میله ی عمودی در زاویه های که با یک دیگر برابر هستند قرار گرفته اند . هوا از فنجان ها در هر جهت افقی عبور می کند و میله را به شکلی می چرخاند که مقدار آن با سرعت آب متناسب باشد .

باد سنج پره ای

از انواع دیگر بادسنج ها نوع پره ای آن می باشد . این نوع را می توان به عنوان یک آسیاب بادی یا یک بادسنج پروانه ای توصیف کرد . بر خلاف نوع رابینسون ، که محور چرخش عمودی شکلی در اختیار دارد ، محور نوع پره ای باید با جهت باد در یک جهت و موازی و در نتیجه افقی باشد .

باد سنج سیم داغ

نوع سیم داغ از یک سیم بسیار ریز ( در اندازه ی چندین میکرو متر ) استفاده می کند که به شکل الکتریکی تا دمایی بالاتر از دمای محیطی گرم شده است . جریان هوای عبوری از میان سیم دارای یک اثر خنک کنندگی روی سیم می باشد .

باد سنج دپلر لیزری

در سرعت سنج دوپلر لیزری ، بادسنج های دوپلر لیزری یک پرتو نور از یک لیزر را به کار می گیرند که به دو پرتو تقسیم می شود ، که یکی از آن ها به سمت بیرون از دستگاه پخش می شود .

باد سنج صوتی

انواع صوتی باد سنج ها ، که برای اولین بار در دهه ی 50 شاهد ظهور آن ها بودیم ، از امواج مافوق صوت به منظور اندازه گیری سرعت باد استفاده می کنند . اندازه گیری سرعت باد در آن ها بر پایه ی جا به جایی پالس های صوتی بین جفت مبدل ها صورت می گیرد .

باد سنج تشدید صوتی

جدید ترین نوع بادسنج صوتی همین نوع تشدید صوتی می باشد . اختراع این فن آوری به وسیله ی دکتر Savvas Kapartis صورت گرفت و در سال 2000 این کمپانی FT Technologies بود که حقوق انحصاری آن را برای خود ثبت کرد .

 

باد سنج نوع ثبت کننده ی فشار باد

انواع باد سنج صفحه ای

دستگاه هایی مدرن می باشند و به سادگی یک ساختار هموار معلق از بالا هستند تا باد سبب منحرف کردن صفحه شود .

باد سنج نوع لوله ای

نوع جیمز لیند از سال 1775 به سادگی شکل گرفته از لوله ی شیشه ای U شکل است که حاوی یک فشار سنج مایع می باشد . به نحوی که یک انتها در جهت افقی رو به باد خم شود و طرف عمودی دیگر با جریان باد در موازات حفظ شود . با آن که لیند اولین فرد نبود ولی این بادسنج کاربردی ترین و بهترین بادسنج شناخته شده از این نوع می باشد .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع بادسنج

 

قیمت باد سنج

برای اطلاع از قیمت بادسنج آزمایشگاهی می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است