از دستگاه کولیس برای اندازه گیری کردن فاصله ی بین دو طرف مختلف یک شیء استفاده می کنند. دستگاه کولیس به انگلیسی به شکل caliper نوشته می شود.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع کولیس

 

 

انواع کولیس ها

دستگاه کولیس Oddleg

کولیس های Oddleg، کولیس های hermaphrodite، یا Oddleg Jennys، همانطور که در تصویر سمت چپ نشان داده شده اند، به طور کلی برای کشیدن فاصله ی دقیقی از حاشیه ی قطعه کاری استفاده می شوند. پایه ی خمیده شده برای قرار گرفتن در امتداد حاشیه قطعه ی کاری استفاده می شود و نشان گر در یک فاصله ی از پیش تعیین شده علامت خود را نشان گذاری می کند و در نتیجه خطی بوجود می آید که موازی لبه ی قطعه ی کاری است.

در دیاگرام سمت چپ، کولیسی که در بالاترین قسمت قرار دارد دارای یک تراز ناچیز در پایه ی خم شده است که به آن اجازه می دهد مطمئن تر بر روی لبه قرار بگیرد، دستگاه کولیس پایینی فاقد این ویژگی است و دارای یک ابزار نشان گذاری قابل تعویض است که می توان آن را مورد تنظیم قرار داد و زمانی که بیش از حد فرسوده شود آن را تعویض کرد.

دستگاه کولیس ورنیه

بخش های یک کولیس ورنیه:

  1. فک بزرگ خارجی : برای اندازه گیری قطر خارجی یا پهنای یک شیء
  2. فک داخلی کوچک : برای اندازه گیری قطر داخلی یک شیء
  3. پروب عمق : برای اندازه گیری عمق یک شیء یا حفره
  4. مقیاس اصلی : تا 1 میلیمتر را اندازه می گیرد
  5. مقیاس اصلی : اندازه گیری برحسب اینچ یا کسر ها
  6. مقیاس ورنیه : دقت آن تا 0.1 میلیمتر یا بیشتر است
  7. مقیاس ورنیه : اندازه گیری برحسب اینچ یا کسر ها
  8. گیره : برای جلوگیری از حرکت قسمت متحرک و آسان تر کردن حرکت آن

کولیس های ورنیه، عقربه ای و دیجیتالی قرائت مستقیم فاصله ی اندازه گیری شده را با دقت و صحت بالایی ارائه می دهند. آن ها از نظر عملکردی مشابه هستند ولی شیوه خواندن نتایج در بین آن ها متفاوت است. این کولیس ها از یک مقیاس کالیبره شده با یک فک ثابت و فک دیگر با یک نشان گر تشکیل شده اند که در امتداد مقیاس می لغزد. فاصله ی بین فک ها سپس به شیوه ی متفاوتی در هر سه مدل خوانده می شود.

کولیس عقربه ای

دستگاه کولیس عقربه ای بجای مکانیسم ورنیه که برای استفاده نیاز به کمی تمرین دارد، برای قرائت کسری از میلیمتر یا اینچ کافی است که از عدد روی عقربه، استفاده نمود. در این ابزار، یک چرخ دنده ی دقیق و چرخ دنده جناحی وجود دارد که نشانگر را روی یک عقربه ی دایره ای جابجا می کند که اندازه ی دقیق را بدون نیاز به یک مقیاس ورنیه، نشان می دهد. به طور معمول نشان گر هر یک اینچ یک بار، دهم یک اینچ، یا یک میلیمتر می چرخد.

کولیس دیجیتالی

نمونه ی محبوبی که جایگزین کولیس عقربه ای شده است و دارای یک صفحه نمایش دیجیتالی الکترونیکی است که قرائت موارد اندازه گیری شده روی آن به صورت یک عدد واحد نشان داده می شود. بجای چرخ دنده و چرخ دنده ی جناحی، این کولیس ها دارای یک انکودر خطی هستند. بعضی از کولیس های دیجیتالی قابلیت تبدیل واحد به سانتیمتر یا میلیمتر، و اینچ را دارند.

 

کولیس ریزسنج

کولیسی که از یک پیچ کالیبره شده برای اندازه گیری بجای قسمت افقی نظیر ورنیه یا عقربه و یا صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند و کولیس ریزسنج و بیشتر اوقات به سادگی یک ریزسنج نامیده می شوند. ( گاهی اوقات اصطلاح کولیس، که اشاره به هرکدام از انواع معرفی شده در این مقاله دارد، حفظ می شود تا از ریزسنج متمایز باشند. )

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع کولیس

قیمت کولیس

برای اطلاع از قیمت کولیس می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

◄ درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید ►


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است