از بین تجهیزات علمی می توان دانسیتومتر یا چگالی سنج را نام برد که برای اندازه گیری دانسیته ی اپتیکال ( نوری ) طراحی آن صورت گرفته است . در زمینه های کاربردی متنوع علمی از دانسیتومتر ها استفاده می شود ، افرادی که به عکاسی علاقه دارند و اشخاصی که در صنعت چاپ مشغول به کار هستند نیز به منظور بررسی میزان کیفیت کار خود به دانسیتومتر نیاز دارند . شرکت های فراوانی دانسیتومتر ها را تولید می کنند از جمله تجهیزات تخصصی که برای کاربرد های ویژه سفارشی سازی می شوند .

برخی از دانسیتومتر ها یک تکنیک انتقالی را به کار می گیرند که در آن نور از راه ماده ای که بایستی مورد اندازه گیری قرار گیرد عبور داده می شود و یک سلول فوتو الکتریک نور را به دنبال عبور از آن مورد قرائت قرار می دهد . دانسیته ی نوری به وسیله ی بررسی میزان نور عبوری از بین شیء که نقش خواندن آن را بر عهده دارد ، مشخص می شود . این نوع دانسیتومتر معمولا برای اندازه گیری دانسیته ی نوری در فیلم استفاده می شود و از داده های حاصل شده به شیوه های مختلف در طول فرآیند توسعه ی فیلم استفاده می شود .

در مورد اشیاء سخت که آن ها را نمی شود با دانسیتومتر انتقالی به کار گرفت ، از یک فرآیند انعکاسی استفاده می شود . در این روش ، میزان نور منعکس شده به وسیله ی شیء مورد اندازه گیری قرار می گیرد . به عنوان نمونه ، یک عکاس قادر به این هست که از روش انتقالی برای خواندن فیلم و از روش انعکاسی برای قرائت یک عکس توسعه یافته استفاده کند . برخی از دانسیتومتر ها توانایی انجام هر دو کار را دارند و به اشخاص اجازه می دهند محیط کار را برای کاربرد های گوناگون مهیا کنند .

کاربرد دانسیتومتر

چاپ گر ها ( اشخاصی که در صنعت چاپ مشغول به فعالیت هستند ) از دانسیتومتر ها برای بررسی سطح اشباع بودن رنگ و تایید عملکرد بدون مشکل چاپ استفاده می کنند . از دانسیتومتر در طول بررسی پرس نیز می توان استفاده کرد تا تاییدی بر چاپ شدن صحیح مواد باشد و یا آن ها برای مقایسه ی ظاهر فیلم های استفاده شده برای مهیا سازی صفحات چاپ با محصول نهایی چاپ شده استفاده می شوند .

دانسیتومتری به شیوه های گوناگون به کار گرفته می شود . در نوع اختصاصی از دانسیتومتری برای اندازه گرفتن چگالی استخوان استفاده می شود به این شکل که چگالی به وسیله ی اشعه ی ایکس عبور داده شده از بین بدن مورد اندازه گیری قرار می گیرد . در این مورد ، چگالی استخوان را می شود با مشاهده ی میزان اشعه های ایکس عبوری از بین بدن مشخص کرد . تغییرات حاد در چگالی استخوان را اغلب اوقات می شود به وسیله ی نگاه کردن به فیلم اشعه ی ایکس شناسایی کرد به نحوی که استخوان متخلخل تر به صورت تیره تری در اشعه ی ایکس نمایان می شود و استخوان پر تراکم تر رنگ سفید تری خواهد داشت که معنای آن این است که این نواحی از فیلم به صورت سنگینی در معرض اشعه ی ایکس واقع نشده اند .

اغلب اوقات پیش از استفاده از دانسیتومتر ها باید آن ها را حرارت داد . هم چنین کالیبره کردن آن ها برای کسب اطمینان از این که قرائت های به دست آمده دقیق و بدون مشکل هستند ، اهمیت دارد . عمل کالیبراسیون را می شود با کارت های کالیبراسیونی کامل کرد که به وسیله ی تولید کننده فراهم شده ، به صورتی که بر روی هر کارت یک عدد در رابطه با نواحی گوناگون نمونه با چگالی های متفاوت ذکر شده و به دنبال قرار دادن نمونه در دانسیتومتر و مقایسه ی سطح دانسیته ی ثبت شده با مقدار روی کارت می شود از کالیبره بودن دستگاه مطمئن شد .

قیمت دانسیتومتر ؛

برای اطلاع از قیمت چگالی سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

دیدگاه ها بسته شده است