یک هایگرومتر ابزاری است که برای اندازه گیری محتوای رطوبتی موجود در جو مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار های اندازه گیری رطوبت معمولا تکیه بر اندازه گیری کمیت های دیگر نظیر دما ، فشار ، جرم یا تغییر الکتریکی یا مکانیکی در یک ماده ، به دنبال جذب رطوبت ، دارند.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع رطوبت سنج

 

توسط کالیبراسیون و محاسبه ، این کمیت های اندازه گیری شده می توانند منجر به اندازه گیری رطوبت شوند. دستگاه های الکترونیکی مدرن از دمای میعان ( نقطه ی شبنم ) ، یا تغییرات در ظرفیت یا مقاومت الکتریکی برای اندازه گیری تفاوت های رطوبتی استفاده می کنند. اولین هایگرومتر عملکردی توسط دانشمندی به اسم یوهان هنریش لمبرت در سال 1755 اختراع شد.

انواع هایگرومتر

نوع سیم پیچ کاغذی فلزی

رطوبت سنج سیم پیچ کاغذی فلزی بر روی یک صفحه ی نمایش مدرج تغییرات رطوبت را نشان می دهد

هایگرومتر های مویی

این دستگاه ها از یک موی انسان یا حیوان تحت کشش استفاده می کنند.

رطوبت سنج ( دما سنج های حباب خشک و تر )

یک رطوبت سنج ، یا دماسنج حباب خشک و تر ، از دو دماسنج تشکیل شده است ، یکی که خشک است و دیگری که با آب مقطر روی یک فتیله ی مرطوب نگه داشته می شود.

هایگرومتر های آویزان

رطوبت سنج آویزان، نوعی رطوبت سنج است که در آن دماسنج ها به یک دسته یا در طول یک طناب متصل می شوند و در هوا به مدت چند دقیقه چرخانده می شوند و گاهی اوقات برای اندازه گیری های میدانی مورد استفاده قرار می گیرند ولی اغلب سنسور های الکتریکی برای راحتی بیشتر ، جایگزین آن ها می شوند. در طرف مقابل رطوبت سنج چرخشی نیز از همین قاعده استفاده می کند، ولی دو دماسنج در یک دستگاهی قرار داده شده اند که شبیه به یک ضامن چرخ دنده است.

هایگرومتر های نقطه ی شبنمی آینه ی خنک

نقطه ی شبنم دمایی است که در آن یک نمونه از هوای مرطوب ( یا هر گونه ی دیگر از بخار آب ) تحت فشار مداوم به سطح اشباع بخار آب می رسد.

هایگرومتر های مدرن

سنسور های رطوبتی خازنی

در موارد کاربردی که هزینه ، فضا یا شکنندگی شاخص به شمار می روند ، انواع دیگری از سنسور های الکتریکی با دقتی کمتر ، به کار گرفته می شوند.

سنسور های رطوبتی غیر هادی

در سنسور های رطوبتی غیر هادی ، تغییر در مقاومت الکتریکی یک ماده به علت رطوبت اندازه گیری می شود. مواد معمول نمک و پلی مر های هادی می باشند.

سنسور های رطوبتی هدایت حرارتی

در سنسور های رطوبتی هدایت حرارتی ، تغییر در هدایت حرارتی هوا به علت رطوبت اندازه گیری می شود. این سنسور ها رطوبت مطلق را ترجیحا اندازه گیری می کنند تا رطوبت نسبی.

رطوبت سنج ثقل سنجی

یک رطوبت سنج ثقل سنجی جرم یک نمونه هوا را در مقایسه با حجم برابری از هوای خشک اندازه گیری می کند.

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات انواع رطوبت سنج

 

قیمت هایگرومتر

برای اطلاع از قیمت رطوبت سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است