دیلاتومتر یک ابزار علمی به شمار می رود که تغییرات حجم به وجود آمده به وسیله ی یک فرآیند شیمیایی یا فیزیکی را مورد اندازه گیری قرار می دهد . یک کاربرد آشنا از دیلاتومتر ترمومتر جیوه در شیشه به چشم می خورد که در آن تغییر در حجم ستون مایع از یک مقدار مدرج شده قرائت می شود . به دلیل این که جیوه مقدار نسبتا ثابت توسعه ای در طول محدوده های نرمال دمایی دارد ، تغییرات حجم مستقیما به دما ربط داده می شوند .

جنبه های کاربردی دیلامتومتر

از این دستگاه در ساخت آلیاژ های فلزی ، ترکیبات فشرده شده و مقاوم به رسوب ، شیشه ها ، ترکیبات سرامیکی ، مواد کامپوزیت و پلاستیک ها استفاده می شود .

از دیلاتومتر هم چنین برای تحقیق در رابطه با فرآیند واکنش های شیمیایی به خصوص آن گروه از واکنش هایی که تغیر حجم بارز مولی را نشان می دهند ( به عنوان نمونه عمل پلیمریزاسیون ) به کار گرفته می شوند . یک نمونه خاص سرعت تغییرات فازی است .

استفاده ی مرسوم دیگر آن در اندازه گیری انبساط حرارتی است . تعریف این مقدار به صورت زیر است و یک پارامتر با اهمیت مهندسی به شمار می رود .

مدل های مختلف دیلاتومتر

  • مدل ظرفیت خازنی یک خازن صفحه موازی به همراه یک صفحه ی ثابت ، و یک صفحه ی قابل جا به جایی دارد . هنگامی که طول نمونه تغییر پیدا می کند ، باعث حرکت صفحه ی قابل جا به جایی می شود ، که به دنبال آن شکاف بین صفحات تغییر می کند . ظرفیت خازنی با شکاف نسبت عکس دارد .
  • دیلاتومتر میله اتصالی ، نمونه ای که می تواند بررسی شود در کوره قرار دارد . یک میله ی اتصالی باعث انتقال انبساط گرمایی به یک کشش سنج می شود که نقش اندازه گیری این تغییر را دارد . از آن جایی که سیستم اندازه گیری ( میله ی اتصالی ) در معرض همان دمای مشابه با نمونه قرار دارد و در نتیجه آن نیز منبسط می شود ، دارای یک مقدار نسبی است که بایستی بعدا تبدیل شود .
  • دیلاتومتر رزولوشن بالا – لیزری ، بالاترین رزولوشن و دقت مطلق با یک دیلاتومتر لیزری نوع تداخل سنج مایکلسون به دست می ‎آید . رزولوشن تا پیکومتر بیشتر می شود . به دنبال اندازه گیری تداخل امکان دقت بالاتر نیز وجود دارد و یک تکنیک مطلق اندازه گیری محسوب می شود که نیاز به کالیبراسیون ندارد .

دیلاتومتر اپتیکال ابزاری آزمایشگاهی است که تغییرات ابعادی یک نمونه گرما دیده در دما هایی که معمولا از 25 تا 1400 درجه ی سانتیگراد است را مورد اندازه گیری قرار می دهد . دیلاتومتر اپتیکال به بررسی انبساط و انقباض مواد با استفاده از یک روش غیر تماسی اجازه می دهد یعنی : گروه لنز های چشمی متصل به یک دوربین دیجیتال تصویری از یک نمونه ی در حال انبساط / انقباض را در قالب تابعی از زمان با رزولوشنی حدود ±70 میکرومتر به ازای هر پیکسل می گیرد .

قیمت دیلامتومتر ؛

برای اطلاع از قیمت دیلامتومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید

[contact-form-7 404 "Not Found"]

دیدگاه ها بسته شده است