سایکرومتر ، یا دماسنج حباب خشک و تر ، از دو دماسنج تشکیل شده است ، یکی که خشک است و دیگری که با آب مقطر روی یک فتیله ی مرطوب نگه داشته می شود. دو دماسنج بنابراین حباب خشک و حباب تر نامیده می شوند. در دما های بالای نقطه ی انجماد آب ، تبخیر آب از فتیله دما را پایین می آورد ، بنابراین دماسنج حباب تر معمولا دمایی پایین تر از دماسنج حباب خشک نشان می دهد. گرچه زمانی که دمای هوا زیر نقطه ی انجماد است ، حباب تر با یک روکش نازکی از یخ پوشانده می شود و ممکن است از حباب خشک گرم تر باشد.

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

رطوبت نسبی از دمای محیط همان طور که توسط دماسنج حباب خشک نشان داده می شود و تفاوت در دما های نشان داده شده توسط دماسنج های حباب خشک و حباب تر اندازه گیری می شود. رطوبت نسبی را می توان هم چنین توسط مشخص سازی مکان تقاطع دما های حباب خشک و تر روی یک نمودار رطوبت سنجی تعیین کرد. دمای این دو دماسنج زمانی که هوا به طور کامل اشباع شده است با هم منطبق می شوند و هر چه اختلاف بیشتر باشد هوا خشک تر می باشد. از رطوبت سنج ها به طور متداول در هوا شناسی ، و در صنعت HVAC برای شارژ درست خنک کننده ی سیستم های تهویه ی هوای خانگی و تجاری استفاده می شود.

سایکرومتر آویزان

سایکرومتر آویزان، نوعی رسایکرومتر است که در آن دماسنج ها به یک دسته یا در طول یک طناب متصل می شوند و در هوا به مدت چند دقیقه چرخانده می شوند و گاهی اوقات برای اندازه گیری های میدانی مورد استفاده قرار می گیرند ولی اغلب سنسور های الکتریکی برای راحتی بیشتر ، جایگزین آن ها می شوند. در طرف مقابل سایکرومتر چرخشی نیز از همین قاعده استفاده می کند، ولی دو دماسنج در یک دستگاهی قرار داده شده اند که شبیه به یک ضامن چرخ دنده است.

کالیبراسیون سایکرومتر

کالیبراسیون دقیق ترمومتر های استفاده شده برای تعیین دقیق رطوبت توسط روش خشک – تر الزامی است. ترمومتر ها باید از گرمای ساطع شده محافظت شوند و باید در بالای حباب تر برای به دست آوردن دقیق ترین نتایج به اندازه ی کافی جریان هوا وجود داشته باشد. یکی از دقیق ترین انواع دماسنج های حباب تر و خشک در اواخر قرن 19 توسط آدولف ریچارد آبمان اختراع شد که در مراجع انگلیسی زبان از این دستگاه معمولا با نام ” رطوبت سنج Assmann ” یاد می شود. در این دستگاه ، هر دماسنج در یک لوله ی عمودی جلا داده شده ی فلزی معلق است ، و هر لوله باز در یک لوله ی فلزی دارای اندکی قطر بیشتر معلق می باشد ، این لوله های دو تایی نقش جدا کننده دماسنج ها از گرمای ساطع شده را دارند. هوا از میان لوله ها توسط یک فن دارای مکانیسم تکراری و قابل پیش بینی ( نظیر ساعت ) بیرون کشیده می شود تا سرعت پایداری شکل گیرد ( بعضی از مدل های مدرن از یک فن الکتریکی با کنترل سرعت الکترونیکی استفاده می کنند ). طبق گفته ی Middleton ، ” یک قسمت ضروری از هوا از بین لوله های متحد المرکز ، و هم چنین از میان لوله های داخلی به بیرون کشیده می شود.”

قیمت سایکرومتر

برای اطلاع از قیمت سایکرومتر می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است