یک نوع دوار رئوستا یک رزیستور متغیر است که به منظور کنترل جریان استفاده می شود . آن ها توانایی این را دارند که بدون وقفه باعث تغییر مقاومت در یک مدار شوند .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات اندازه گیری

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات تجهیزات آزمایشگاه طبی

 

شیوه ی ساخت آن ها بسیار مشابه با ساخت دستگاه های پتانسیل سنج است . فقط دو اتصال در آن استفاده می شود ، حتی هنگامی که 3 ترمینال ( همانند با پتانسیل سنج ) حضور دارند . اولین اتصال به انتهای یک عنصر مقاومی دیده می شود و یکی دیگر به یک تماس الکتریکی ( سطح لغزنده ) . بر خلاف پتانسیل سنج ها ، رئوستا ها باید میزان قابل توجهی از جریان را حمل کنند . در نتیجه ساخت آن ها اکثرا از مقاوم های سیمی است . سیم مقاوم حول یک هسته ی سرامیکی عایق شده پیچیده می شود و سطح الکتریکی بر روی سیم پیچ ها می لغزد .

رئوستا ها معمولا به عنوان دستگاه های کنترل برق ، به عنوان نمونه به منظور کنترل شدت نور ، سرعت موتور ها ، هیتر ها و گاز ها ، استفاده می شوند . این روز ها از آن ها برای این کار دیگر استفاده نمی شود . دلیل آن اندک بودن کارآیی نسبتا پایین آن ها است . در کاربرد های کنترل برق ، سوییچ های الکتریکی جایگزین آن ها می شوند . به عنوان یک مقاوم متغیر از آن ها اغلب اوقات به منظور تنظیم و کالیبره کردن مدار ها استفاده می شود . در این موارد آن ها تنها در طول ساخت یا میزان سازی مدار تنظیم می شوند . در چنین مواردی اغلب اوقات trimpots به کار گرفته می شود که به عنوان یک رئوستا سیم پیچی می شوند . گرچه مقاوم های دو ترمینالی تخصصی از پیش تنظیم شده نیز وجود دارند .

مدل های مختلف رئوستا

رئوستا به چندین مدل مختلف به چشم می خورد . نوع دوار بیشتر از همه در کاربرد های کنترل برق استفاده می شود . اکثر اوقات این رئوستا ها دارای یک ساختار باز هستند ولی انواع بسته نیز دیده می شوند . دقیقا مشابه با پتانسیل سنج ها ، انواع چند دسته ای نیز وجود دارند . آن ها به منظور کنترل چندین عملکرد به شکل موازی یا برای بالا بردن درجه ی برق یا تنظیم محدوده ی مورد نظر به کار گرفته می شود . رئوستا ها را می شود در صورت میل با یک محل توقف مکانیکی مجهز کرد تا مقدار حداقل یا حداکثر مقاومت محدود شود . برای کاربرد های ویژه آن ها را می توان هم چنین با سیم پیچ های باریک شده ساخت .

رئوستا های لغزشی نیز موجود هستند و معمولا در سیستم آموزشی و در محیط آزمایشگاه استفاده می شوند . انواع خطی یا لغزشی از یک سیم پیچ مقاومتی روی یک استوانه ای عایق ساخته می شوند . از یک تماس الکتریکی نیز به منظور بالا بردن یا کم کردن مقاومت استفاده می شود .

تریمر هایی ( Trimmers ) که به عنوان یک مقاوم متغیر به کار گرفته می شوند در برد های مدار چاپی بسیار متداول هستند . با آن که مقاوم های از پیش تنظیم شده ی اختصاصی با دو ترمینال وجود دارند ، پتانسیل سنج های تریمری 3 مداری بیشتر مرسوم هستند و اغلب اوقات با سیم پیچی کردن آن به عنوان یک رئوستا استفاده می شوند .

 

قیمت رئوستا

برای اطلاع از قیمت رئوستا می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است