زبری سطح که معمولا تنها زبری مورد خطاب قرار می گیرد ، بخشی از بافت سطح است . مشخص سازی کمیت آن توسط انحراف ها در جهت بردار نرمال یک سطح واقعی از شکل ایده آلش به وسیله ی دستگاه زبری سنج انجام می شود .

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات زبری سنج

 

اگر این انحراف ها به مقدار زیادی باشد ، سطح زبر و در صورت اندک بودن ، سطح نرم است . زبری معمولا جزء فرکانس بالا ، طول موج کوتاه یک سطح اندازه گیری شده مد نظر گرفته می شود . ولی ، در عمل اغلب اطلاع از هم میدان نوسان و هم فرکانس برای کسب اطمینان از این که این سطح مناسب هدف مورد نظر است ، الزامی می باشد .

زبری نقشی مهم در مشخص سازی این امر ایفا می کند که به چه نحو یک شیء واقعی با محیطش دارای تعامل است . سطوح زبر معمولا به شکل سریع تری فرسوده می شوند و ضریب اصطکاک بالاتری در مقایسه با سطوح نرم دارند . زبری اغلب اوقات یک شاخص خوب برای نشان دادن عملکرد یک بخش مکانیکی است ، از آن جایی که بی نظمی در سطح ممکن است سبب به وجود آمدن نواحی به منظور شکل گرفتن شکاف و خوردگی شود . از سوی دیگر ، زبری ممکن است سبب بالا رفتن میزان چسبندگی شود .

گرچه یک مقدار بالای زبری اغلب اوقات امری پسندیده نیست ، مدیریت آن در فرآیند های ساخت می تواند مشکل و هزینه بر باشد . مشخص کردن میزان زبری از طریق دستگاه زبری سنج و پایین آوردن مقدار زبری یک سطح معمولا هزینه های تولید و ایجاد آن را بالا می برد . این امر اغلب اوقات منجر به یک مبادله ی مزایا و معایب بین هزینه ی تولید یک ترکیب یا جزء و عملکرد آن در عمل می شود . ( به عنوان مثال باعث افزایش هزینه ها ( عیب ) ولی افزایش عملکرد ( مزیت ) شود )

زمانی که سعی در درک این داریم که یک سطح برای هدف خاصی مناسب است یا خیر ، زبری می تواند پارامتر مهمی باشد . سطوح زبر اغلب اوقات سریع تر به نسبت سطوح نرم فرسوده می شوند . سطوح زبر تر معمولا نسبت به خوردگی و شکستگی بیشتر آسیب پذیر هستند ، ولی هم چنین می توانند کمک به افزایش چسبندگی کنند . از زبری سنج به عنوان نمونه در کارگاه ها ، آزمایشگاه ها یا در مجموعه های تولید کمپانی ها ، برای مشخص کردن دقیق و سریع زبری سطح یک ماده به کار گرفته می شود .

زبری سنج عمق زبری اندازه گیری شده ( Rz ) و هم چنین مقدار میانگین زبری ( Ra ) را به میکرو متر نشان می دهد . اندازه گیری زبری یک سطح عملی بسیار ساده است . زبری سنج سطح را در عرض چند ثانیه اسکن کرده و مقدار زبری را به Ra یا Rz نشان می دهد .

 

 

مشاهدۀ قیمت و مشخصات زبری سنج

قیمت زبری سنج

برای اطلاع از قیمت زبری سنج می توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید تا شرکت عرضه کنندۀ این محصول با شما تماس حاصل نمایند

درخواست خرید خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید


در فرم زیر نام ، ایمیل و شماره تماس خود همراه با نام محصول مورد نظرتان را ثبت کنید تا درخواست شما را به فروشندگان و ارائه کنندگان این محصول ارسال کنیم

 

نام و نام خانوادگی شما (الزامی)

آدرس ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس شما (الزامی)

نام محصول مورد نظرتان (الزامی)

پیام شما

دیدگاه ها بسته شده است